Στην Α2 η Βασίλισσα,σε έναν συγκλονιστικό «τελικό»!

Μετά από ένα ματς-διαφήμιση του μπάσκετ, που κρίθηκε στην παράταση, η ΑΕΚ επικράτησε του Ηρακλή με 83-76 (κ.α. 72-72) και κατέκτησε την άνοδο στην Α2.

Το ματς

Οι "κιτρινόμαυροι" είχαν τον πλήρη έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο, και έφτασαν χάρη στην καταπληκτική άμυνα μα και επίσης καλή επίθεση να προηγείται ακόμα και με 14-3. Ο Ηρακλής ανέβασε στροφές και άρχισε να πιέζει αλλά χωρίς αποτέλεσμα, παρά το γεγονός πως πλησίασαν αρκετά στο σκορ (33-40) μέχρι και το ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα ήταν περίπου ίδια με του πρώτου ημιχρόνου με τον Ηρακλή να πιέζει, αλλά τα τρία τρίποντα του Μιχάλη Πολυτάρχου όσο και η εξαιρετική παρουσία του Γιώργου Κοψαύτη κράτησαν την ΑΕΚ σε απόσταση ασφαλείας. Ο νεαρός παίχτης του Ηρακλή Καζάκος πήρε το μαρκάρισμα του Πολυτάρχου με αποτέλεσμα να τον κρατήσει για λίγο σε χαμηλά στάδια. Εκείνη την ώρα ο Γιάννης Σταμπουλής βρήκε ρυθμό στην επίθεση, ανατρέποντας το όλο σκηνικό. Έτσι, το 64-49 του 34', έγινε μέσα σε 2,5 λεπτά 66-61, με το ματς να παίρνει... φωτιά!
Εκεί ανέλαβε δράση ο απίστευτος Κώστας Μπεχλιβάνης, που με μεγάλα σουτ, δείγμα της κλάσης του, έβαλε την ομάδα του μπροστά (69-68), 1'23'' πριν από το φινάλε. Ο 38χρονος Μπεχλιβάνης δήλωσε και πάλι "παρών" και με εύστοχο τρίποντο έφερε το ματς στα ίσια 72-72.
Στο έξτρα πεντάλεπτο, η αποβολή με πέντε φάουλ του Θανάση Τοπούζη αποδυνάμωσε αισθητά τον Ηρακλή κοντά στο καλάθι, με τον Ανδρόνικο Γκιζόγιαννη να καθαρίζει τη νίκη με πολλά επιθετικά ριμπάουντ και... βολές, Το γεγονός αυτό, αλλά και το καθαρό μυαλό των «κιτρινόμαυρων» έγραψε το τελικό 86-73 και έστειλε την Βασίλισσα στην Α2 κατηγορία!
Τέλος, αξίζει να σημειωθεί πως κατά τη διάρκεια του έξτρα πενταλέπτου, η ΑΕΚ έχασε με τραυματισμό τόσο τον Κουκουράβα, όσο και τον Κοψαύτη, με την περίπτωση του δεύτερου να δείχνει ανησυχητική.

Διαιτητές: Τζαφλέρης - Παγώνης

Τα δεκάλεπτα: 13-23,31-40,49-57,72-72 (86-73).

ΗΡΑΚΛΗΣ (Κωστόπουλος)Πασαλίδης 2, Μπεχλιβάνης 30(5), Ζεχερλής, Μασλαρινός 3(1), Καζάκος 6, Σταμπουλής 20(1), Σαμαράς, Τοπούζης 7, Κυρίτσης, Σικαλίδης 6(2), Αποστολίδης, Νεοφυτίδης 2

ΑΕΚ (Ζιάγκος)Σιαμανδούρας 7, Στούκας, Φαλέκας 5(1), Τζόλος 4, Πολυτάρχου 19(4), Κουκουράβας 11(3), Γκιζογιάννης 18, Βεσκούκης 2, Κοψαύτης 14(3), Δέσπος 3, Καπετζόγλου, Βαβάτσικος