Επική ισοφάριση για το Μαϊάμι!

Σε ένα κατ' ομολογία, από τα καλύτερα παιχνίδια στην ιστορία του ΝΒΑ, οι Μαϊάμι Χιτ πήραν μια τεράστια νίκη με 103-100 επί των Σαν Αντόνιο Σπερς στην παράταση (95-95 κ.α.) και παρέμειναν ζωντανοί, ισοφαρίζοντας την σειρά των τελικών σε 3-3, με το τελευταίο παιχνίδι (ξημερώματα Παρασκευής 21/6) να διεξάγεται και πάλι στην έδρα τους.

Συγκλονιστικός ο ΛεΜπρόν Τζέιμς στην τέταρτη περίοδο, όπου έβαλε 16 πόντους προερχόμενος από κάκιστη παρουσία ως τότε και σε διάστημα που δεν φορούσε τη... διάσημη άσπρη κορδέλα στο κεφάλι του (σ.σ. ήταν πραγματικά αγνώριστος)! Ο «βασιλιάς» μάλιστα σημείωσε ακόμα ένα τριπλ-νταμπλ με 30 πόντους, 10 ριμπάουντ και 11 ασίστ. Το τρίποντο της χρονιάς από τον σπουδαίο Ρέι Άλεν 5,2 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, το οποίο έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Κορυφαίος ο Ντάνκαν από πλευράς Σπερς με 30 πόντους και 17 ριμπάουντ και ένα απίστευτο πρώτο ημίχρονο, που όμως δεν σκόραρε από την τρίτη περίοδο και μετά, ενώ ο Πάρκερ στο τέλος της κανονικής περιόδου, με 5 σερί πόντους, πήγε να «στέψει» μόνος του πρωταθλητές τους Σπερς. Τα «σπιρούνια» ήταν καλύτερα, συνολικά, στο παιχνίδι, προηγήθηκαν ακόμα και με 12 πόντους και στο τέλος της 4ης περιόδου έχασαν, ουσιαστικά, ένα «δικό τους» ματς!

Εκρηκτικό ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες, οι οποίες μπήκαν ψυχωμένες στο παρκέ κυνηγώντας τη νίκη. Τα πρώτα λεπτά ήταν αριστουργηματικά για οποιονδήποτε τα παρακολούθησε, καθώς αμφότεροι οι δύο μονομάχοι έπαιζαν εξαιρετικό επιθετικό μπάσκετ, με ποσοστά της τάξεως του 70% στα σουτ εντός παιδιάς, ενώ χαρακτηριστική ήταν και η υψηλή παραγωγικότητα. Στο 27-25 υπέρ του Μαϊάμι το σκορ της πρώτης περιόδου, με τον Μάριο Τσάλμερς να είχε ήδη φτάσει τους 10 πόντους, ενώ φανταστικός ήταν ο Τιμ Ντάνκαν με 12 πόντους και 6/6 προσπάθειες.

Στη δεύτερη περίοδο, η κατάσταση παρέμεινε πάνω κάτω η ίδια, με μόνη διαφορά πως «έσφιξαν» λίγο οι άμυνες και μειώθηκαν τα ποσοστά ευστοχίας. Ο Τιμ Ντάνκαν είχε φτάσει τους 25 πόντους και τα οκτώ ριμπάουντ, από πλευράς Σαν Αντόνιο, ενώ για τους πρωταθλητές, συνέχισαν να πυροβολούν ο Μάριο Τσάλμερς και ο Μάικ Μίλερ. Μέτριος ο «βασιλιάς» Τζέιμς, ο οποίος είχε εννέα πόντους, πέντε ασίστ και τρία ριμπάουντ. Ένα σερί 17-4 από τους Σπερς ήταν αρκετό για να τους οδηγήσει στην ανάπαυλα με το προβάδισμα των έξι πόντων και το σκορ στο 50-44.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι Σπερς κυριολεκτικά πήραν «φωτιά» και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Ο Τιμ Ντάνκαν έκανε μία από τις καλύτερες εμφανίσεις της καριέρας του και είχε ήδη φτάσει τους 30 πόντους και τα 14 ριμπάουντ. Μεγάλο πρόβλημα με τα φάουλ αντιμετώπιζαν οι Χιτ, οι οποίοι εξαιτίας αυτών, στερούνταν επιλογών. Πολύ μέτρια η εμφάνιση του ΛεΜπρόν Τζέιμς και στο τρίτο δωδεκάλεπτο, καθώς ακόμα δεν είχε αναλάβει επιθετικές πρωτοβουλίες. Οι Σπερς τελείωσαν την τρίτη περίοδο, προηγούμενοι με 10 πόντους και το σκορ στο 75-65.

Το τέταρτο και τελευταίο μέρος της αναμέτρησης, άνηκε ολοκληρωτικά στον ΛεΜπρόν Τζέιμς. Ο «βασιλιάς» συμμετείχε σχεδόν σε όλους τους πόντους της ομάδας του είτε σκοράροντας είτε πασάροντας και έτσι έφτασε αισίως τους 32 πόντους και τις 11 ασίστ. Οι Σπερς από την πλευρά τους είχαν βραχυκυκλώσει στα πρώτα πέντε λεπτά της περιόδου, όντας ανήμποροι να βάλουν εύκολους πόντους, ενώ πολύ άστοχος ήταν και ο παίκτης κλειδί των προηγούμενων αγώνων, Ντάνι Γκριν.

Ωστόσο, τα «σπιρούνια» δεν το βαλαν κάτω και με πέντε εκπληκτικούς πόντους και ένα κλέψιμο από τον Τόνι Πάρκερ πήραν προβάδισμα δύο πόντων, 58 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος. Το επόμενο λεπτό ήταν ένα από τα πιο συναρπαστικά σε εξέλιξη στην ιστορία του παγκοσμίου μπάσκετ. Ένα μεγάλο λάθος του Τζέιμς και ένα φάουλ του Άλεν έστειλαν τον Τζινόμπιλι δις στις βολές, ο οποίος ευστόχησε στις 3 από τις τέσσερις και έδωσε προβάδισμα πέντε πόντων στους Σπερς, πριν έρθει ο Τζέιμς να μειώσει στους δύο με ένα σπουδαίο τρίποντο, 20 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Στη συνέχεια, οι Χιτ έκαναν φάουλ άμεσα στον Λέοναρντ, που ευστόχησε σε μία εκ των δύο βολών, δίνοντας προβάδισμα τριών πόντων στους Σπερς. Και τότε ήρθε η ώρα να μιλήσει ο καλύτερος σουτέρ στην ιστορία του ΝΒΑ, Ρέι Άλεν. Ένα άστοχο τρίποντο από τον Τζέιμς και το επιθετικό ριμπάουντ του Μπος έδωσαν την ευκαιρία στον Άλεν να βάλει την υπογραφή του και με εύστοχο τρίποντο υπό πίεση 5,2 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, να κάνει το 95-95 στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι δυό ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ και η νίκη κρίθηκε κυριολεκτικά στο τελευταίο δευτερόλεπτο. Οι Σπερς, ενώ ήταν έναν πόντο πίσω, θα είχαν την ευκαιρία να προσπεράσουν, αν δινόταν φάουλ του Άλεν σε προσπάθεια του Τζινόμπιλι. Ωστόσο, κάτι τέτοιο δεν συνέβη και έτσι με τον Άλεν να ευστοχεί σε δύο βολές στην άλλη πλευρά του γηπέδου και τον Μπος να κόβει την προσπάθεια για 3ποντο του Ντάνι Γκριν στην λήξη, το Μαϊάμι έφτασε σε μια σπουδαία νίκη με 103-100 και παρέμεινε ζωντανό. Όλα πλέον θα κριθούν στο έβδομο παιχνίδι της Παρασκευής.

Τζέιμς: «Έκανα κάποια μεγάλα λάθη στο τέλος, κάποιες πολύ κακές επιλογές, αλλά μπορώ να ζήσω με αυτό, αφού ξέρω πως έδωσα τα πάντα στο παρκέ»

Τα δωδεκάλεπτα: 27-25, 44-50, 65-75, 95-95 (κ.α.), 103-100 (παρ.)

Χιτ (Σπόελστρα): Τζέιμς 32(1), Μίλερ 8(2), Μπος 10, Ουέιντ 14, Τσάλμερς 20(4), Άλεν 9(1), Μπατιέρ 9(3), Άντερσεν 1, Άντονι, Κόουλ, Χάσλεμ, Τζόουνς, Λιούις

Σπερς (Πόποβιτς): Λέοναρντ 22(1), Τζινόμπιλι 9(1), Ντάνκαν 30, Γκριν 3(1), Πάρκερ 19(1), Νιλ 5, Ντιό 7, Σπλίτερ 5, Μπόνερ, ΜακΓκρέιντι, Μπλερ, Ντε Κολό, Τζόσεφ