Ασταμάτητη...

Ασταμάτητη η Εθνική μας ομάδα μπάσκετ στο Ευρωπαϊκό των Νέων στο Ταλίν της Εσθονίας. Επόμενος αντίπαλος του Μαυροβούνιο (16/7,18:00).

Τα παιδιά του Κώστα Μίσσα ξεκίνησαν με το δεξί και στην φάση των «12», επικρατώντας της Κροατίας με 77-68 κάνοντας το πέντε στα πέντε στην διοργάνωση!

Φοβερή εμφάνιση από τους Γιάννη Αντετοκούνμπο και Γιαννούλη Λαρεντζάκης που έκαναν θραύση! Ο παίκτης των Μιλγουόκι Μπάκς, παρουσία και του προπονητή των «ελαφιών» Λάρι Ντριου, είχε σε 34 λεπτά συμμετοχής 12π., 15ριμπ., έξι τάπες, μία ασίστ, αλλά και τρία λάθη.

Από την πλευρά του Λαρεντζάκης, ήταν εξαιρετικός όταν η μπάλα έκαιγε στα τελευταίο πέντε λεπτά, τελειώνοντας με 25π. και 4/9 τρίποντα! Πολύ καλός και ο Αγραβάνης του Πανιωνίου με 14π., 8ριμπ., 2κλ. και 2 τάπες! Αξίζει να σημειωθεί ότι το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πέτυχε 20π. από λάθη αντιπάλου, είχε 14 τάπες συνολικά.

Το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης ήταν ισορροπημένο, όμως στο δεύτερο η Εθνική μας έκανε ένα εντυπωσιακό ξέσπασμα και μάλλον αδικείται από τους μόλις 6π. προβάδισμα (30-36) με τους οποίους πήγε στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Είναι χαρακτηριστικό ότι με το σκορ στο 21-18 (στο 13') υπέρ των Κροατών, η ομάδα του Κώστα Μίσσα έτρεξε ένα 16-0 σερί (!) ξεφεύγοντας με 21-34 (στο 17')! Σε αυτό το διάστημα ο Αντετοκούνμπο ήταν εξαιρετικός κάνοντας τα πάντα (σκοράρισμα, ριμπάουντ), έχοντας την βοήθεια και του Αγραβάνη.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, το προβάδισμα για την Εθνική μας έφτασε ακόμη εκ νέου το+13 (30-43 στο 22'). Ωστόσο στα τελευταία λεπτά και μέχρι το 35', η ομάδα έκανε μια «κοιλιά».

Ο Αντετοκούνμπο μπορεί αν συνέχιζε να «κατεβάζει» ριμπάουντ, όμως επιθετικά σίγησε, το ίδιο και οι περισσότεροι διεθνείς μας. Αποτέλεσμα ήταν η Κροατία που αντέδρασε να καταφέρει πλησιάσει στο καλάθι (58-60 στο 35'), με ηγέτες του Μπόμπαν και Ράμιτζακ.

Εκεί κάπου ήρθε η αφύπνιση της Ελλάδας. Παίζοντας και πάλι εξαιρετική άμυνα, και με τον υποτονικό (επιθετικά) ως εκείνη τη στιγμή Λαρεντζάκη να παίρνει «φωτιά» με δύο σερί τρίποντα η Εθνική ξέφυγε εκ νέου με 7 (59-66), 4,5 λεπτά πριν το τέλος.

Πλέον οι παίκτες του Μίσσα είχαν φέρει το ματς εκεί που ήθελαν. Ο Λαρεντζάκης συνέχισε να «φορτώνει» το κροατικό καλάθι με πόντους όντας σχεδόν ο μοναδικός παίκτης της ομάδας μας που σκόραρε στα τελευταία πέντε λεπτά!

Μάλιστα ήταν εκείνος που πέτυχε 4 σερί πόντους (με λέι απ και βολές) όταν οι αντίπαλοί μας μείωσαν απειλητικά στους 5 (65-70), 1.30 λεπτά πριν το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 30-36, 49-56, 68-77

ΚΡΟΑΤΙΑ (Μίλατσιτς): Πάντουριτς 11 (8 ασ.), Σάμακ 10, Σέγκαριτς 2, Κανάετ, Μπούοβατς 3 (1), Μπόμπαν 12 (3), Ράμλιακ 11 (1 τρίπ., 9 ριμπ.), Βλάιτς 2, Σίρκο 17 (2 τρίπ., 8 ριμπ.).
ΕΛΛΑΔΑ (Μίσσας): Μποχωρίδης 9 (1 τρίπ., 5 ασ.), Λαρεντζάκης 25 (4), Παπαπέτρου 7 (1), Καραμαλέγκος 3 (1), Καλογιαννίδης, Σλαφτσάκης 2, Μήτσιαλος, Αντετοκούνμπο 12 (1 τρίπ., 15 ριμπ., 6 κοψ.), Μελισσαράτος 2, Αγραβάνης 14 (8 ριμπ.), Καμπερίδης, Γόντικας.