«Δύο στα δύο» με σούπερ Αντετοκούνμπο! (vds)

Δεύτερο παιχνίδι, δεύτερη νίκη στο Ευρωμπάσκετ Νέων για την Εθνική ομάδα που επικράτησε με 65-56 και της Γερμανίας και παραμένει αήττητη στον όμιλο. Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Κώστα Μίσσα ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με 20 πόντους!

Η ελληνική ομάδα παίζοντας εξαιρετική άμυνα στο πρώτο ημίχρονο, και ιδιαίτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο που έκλεισε με επιμέρους σκορ 12-4 (!), έβαλε τις βάσεις για τη δεύτερη νίκη της στη διοργάνωση και πλέον έχει βάλει τις βάσεις για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Ο Μίσσας, σε αντίθεση με το παιχνίδι κόντρα στους Σέρβους έδωσε χρόνο και σε άλλους παίκτες, καθώς βοήθησαν οι συνθήκες της αναμέτρησης, αλλά είδε και πάλι τον Αντετοκούνμπο να ηγείται επιθετικά τελειώνοντας με 20 πόντους ενώ ήταν εύστοχος στις ελεύθερες βολές των τελευταίων δευτερολέπτων του αγώνα.

Παράλληλα καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και πάλι ο Γιάννης Παπαπέτρου ενώ πολύ σημαντικές βοήθειες έδωσαν οι Μποχωρίδης και Καμπερίδης.
Οι Γερμανοί ευστοχώντας σε σουτ τριών πόντων, μείωσαν ως τους τρεις πόντους (41-44, 31), αλλά η αντίδραση από τους παίκτες του Κώστα Μίσσα ήταν άμεση. Με ένα 3-11 οδήγησαν στο 44-55, κλειδώνοντας τη νίκη. Η τελευταία προσπάθεια της Γερμανίας να απειλήσει, πλησιάζοντας στους πέντε πόντους (56-61, με 12'' για τη λήξη), έπεσε στο κενό, καθώς ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με 4/4 βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα σφράγισε τη νίκη, διαμορφώνοντας το τελικό 56-65.
Τα δεκάλεπτα: 12-14, 16-26, 36-44, 56-65
Ελλάδα (Μίσσας): Μποχωρίδης 12, Λαρεντζάκης 5 (5ρ), Παπαπέτρου 12 (7ρ), Καραμαλέγκος 2 (5ρ), Σλαφτσάκης, Αντετοκούνμπο 20, Μελισσαράτος, Αγραβάνης 2, Καμπερίδης 12 (8ρ)
Γερμανία (Στάιν): Μπλέσιγκ, Μπράσε 3 (10ρ), Μπρέμπλι 20, Μαρίν 6, Χάουκολ, Μπλεκ, Μετζ, Τολκσντορφ 13, Όγκμπε 4, Μπράιαντ, Ρίχτερ, Ραντοσάβλιεβιτς 10