Για όλα υπάρχει η πρώτη φορά...

Την πρώτη της ήττα στο Ευρωμπάσκετ γνώρισε η Ελλάδα με 81-72 από την Ιταλία, ωστόσο πέρα από την απώλεια της πρωτιάς στον όμιλο τα... κακά νέα είναι πως θα πορυθεί με αυτό το αρνητικό αποτέλεσμα και στη δεύτερη φάση.

Πλέον κρίνεται απαραίτητη η νίκη τη Δευτέρα επί της Φινλανδίας ώστε να μεταφέρει και μία νίκη στον νέο όμιλο και να μην μπει από το ξεκίνημα με 0-2. Με δύο νίκες στην 12άδα οι Ιταλοί.

Η Ελλάδα πλήρωσε το κακό της τρίτο δεκάλεπτο ενώ δεν βρήκε τρόπο να σταματήσει τον Μπελινέλι αλλά και τον Αραντόρι. Δεν αγωνίστηκε καθόλου ο Σπανούλης, παρότι συμμετείχε στο ζέσταμα.

Ακολούθησε τον ρυθμό

Ο Βασίλης Σπανούλης, πριν από την αναμέτρηση, πάτησε παρκέ για να κάνει ζέσταμα ωστόσο στη συνέχεια δεν χρησιμοποιήθηκε καθόλου, με την Ελλάδα να παίζει δίχως αυτόν για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι.

Κόντρα σε μία ομάδα όπως η Ιταλία που επί της ουσίας δεν έχει ψηλούς, η Ελλάδα δεν κατάφερε από το ξεκίνημα να επιβάλει το δικό της ρυθμό, ακολουθώντας τους Ιταλούς στο γρήγορο τέμπο που είχαν επιλέξει.

Παρότι ο Αραντόρι και ο Μπελινέλι έδειξαν από νωρίς τις επιθετικές τους διαθέσεις, η Ελλάδα ήταν κοντά στο σκορ ενώ όταν βρήκε και τα μακρινά σουτ μπήκε σε θέση οδηγού, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για το ημίχρονο προηγούμενη με δύο πόντους.

Δεν βρήκε απαντήσεις

Κόντρα στην Τουρκία, το τρίτο δεκάλεπτο ήταν εκείνο που έβαλε τις βάσεις για τη νίκη της Ελλάδας. Κόντρα στην Ιταλία συνέβη ακριβώς το αντίθετο. Οι παίκτες του Σιμόνε Πιανιτζιάνι κατάφεραν να δημιουργήσουν... νεκρά διαστήματα στην Ελλάδα που δεν είχε καθαρό μυαλό ούτε στην άμυνα ούτε στην επίθεση. Και βέβαια τα εκμεταλλεύτηκαν.

Το 45-44 του 24' μετατράπηκε μέσε σε μόλις τέσσερα λεπτά σε 51-61! Οι Ιταλοί σκόραραν με κάθε τρόπο ειδικά από μακρινή απόσταση και έφτασαν έτσι τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα. Ωστόσο ακόμα κι έτσι η Εθνική έδειχνε ικανή να γυρίσει το παιχνίδι, αρκεί να έβγαζε τους Ιταλούς από τον τρελό ρυθμό που είχαν πάρει.

Σούπερ Ζήσης, αλλά...

Ήταν ξεκάθαρο πως η Ελλάδα χρειαζόταν ένα ξέσπασμα ώστε να μπει και πάλι στη διεκδίκηση του αγώνα. Και αυτό ήρθε με τον Νίκο Ζήση, που ζεστάθηκε και με δικούς του διαδοχικούς πόντους η Εθνική ισοφάρισε στο 35' σε 70-70.

Η έλλειψη ωστόσο σε γκαρντ ήταν εμφανής, καθώς τόσο ο Σλούκας όσο και ο Ζήσης είχαν τη φυσική κόπωση και αυτό επηρέασε τις επιθέσεις της Ελλάδας. Τα λάθη ήταν διαδοχικά ενώ στην άλλη πλευρά -παίρνοντας και κάποια σφυρίγματα- ο Μπελινέλι έδειχνε γιατί είναι ένας από τους πιο χρήσιμους Ευρωπαίους στο ΝΒΑ.

Η Ιταλία έτρεξε ένα σερί 6-0 και προηγήθηκε 70-76 στα 1'51'' για το τέλος. Η Εθνική μείωσε και πάλι στους τέσσερις ωστόσο δεν είχε το καθαρό μυαλό για σωστές επιλογές στην επίθεση με τους Ιταλούς με ένα... unfair γκολ φάουλ του Τζεντίλε στη λήξη να φτάνουν στη νίκη με 72-81.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 38-36, 56-63, 72-81

ΕΛΛΑΔΑ (Τρινκιέρι): Σλούκας 5, Μπουρούσης 11, Ζήσης 16 (2), Περπέρογλου 12 (3), Φώτσης 2, Παπανικολάου 11 (1), Μαυροκεφαλίδης 2, Καϊμακόγλου 6, Μπράμος, Πρίντεζης 7 (1).

ΙΤΑΛΙΑ (Πιανιτζιάνι): Αραντόρι 8 (2), Τζεντίλε 16 (1), Ροσέλι, Βιτάλι, Ποέτα 2, Μέλι, Μπελινέλι 23 (2), Ντιένερ, Κουζίν 4, Ντατόμε 19 (3), Τσιντσαρίνι 9.