Νίκησε στην πρόβα τζενεράλε το Μαρούσι!

Παίζοντας καλό μπάσκετ κατά διαστήματα, η ΑΕΚ επιβλήθηκε πριν από λίγο στην πρόβα τζενεράλε με 87-64 επί του Αμαρουσίου, στον Άγιο Θωμά.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε μουδιασμένα την αναμέτρηση. Το Μαρούσι προηγήθηκε 20-7 στο 6΄, αλλά κάπου εκεί η είσοδος του Αλέξη Φαλέκα στον αγώνα άλλαξε -μεταξύ άλλων- την εικόνα της ομάδας. Το δίδυμο Φαλέκα-Τσιότρα λειτούργησε υποδειγματικά. Επιπλέον, η ΑΕΚ πίεσε στην άμυνα. Η πρώτη περίοδος έκλεισε 28-24 υπέρ των γηπεδούχων. Στην δεύτερη περίοδο η υπεροχή της ΑΕΚ ήταν ισοπεδωτική. Η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου πέτυχε επί μέρους σερί 25-10 και ουσιαστικά "κλείδωσε" τη νίκη. Η ΑΕΚ κατέγραψε την μεγαλύτερη διαφορά στο σκορ, στο 36΄, όταν και προηγήθηκε 79-54.

Πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ αναδείχθηκε ο Μιχάλης Πολυτάρχου με 18 πόντους (4 τρίποντα). Οι υπόλοιποι σκόρερ: Φαλέκας 9 (1), Νίκολιτς 6, Παναγιωταράς 2, Τσιότρας 8, Καράμπουλας 11, Δρόσος 2, Γκιζόγιαννης 11 (1), Τσιάκος 9, Δέσπος 6, Στούκας 2, Παπαντωνάκος 3 (1). Αγωνίστηκαν και οι Παπαδιονυσίου, Ζεγκίνογλου.

Τα δεκάλεπτα: 28-24, 38-49, 51-65, 64-87.

Πηγή: aekarena.gr

Αρθρογράφος: Γιώργος Νικολάου