Διέσυρε τον ΟΦΗ με 20άρα η Βασίλισσα! (photo)

Με το δεξί ξεκίνησε την δύσκολη μάχη της επιστροφή στην Α1 η ΑΕΚ η οποία επικράτησε στο Ηράκλειο με 56-78 του ΟΦΗ!

Το φίλμ του μάτς

Η ΑΕΚ μπήκε στο παρκέ με στόχο να μην αφήσει περιθώρια στον ΟΦΗ και από την στιγμή που βρήκε τα πατήματά της το έκανε με τον Καλύτερο τρόπο.Συγκεκριμένα, η Ένωση μετά την ισοφάριση (17-17) κατάφερε να πάρει το πάνω χέρι και με εξαιρετικά στοιχεία σε επίθεση και άμυνα βρέθηκε να προηγείται στο ημίχρονο με 33-47.

Η Βασίλισσα μπήκε με την ίδια ενέργεια και πάθος και στο δεύτερο ημίχρονο και με συνοπτικές διαδικασίες... καθάριζε όλες τις επιθέσεις, ενώ κρατούσε και τα καλά της αμυντικά στοιχεία. Έτσι, διατηρούσε μια διαφορά ασφαλείας (47-63), μέχρι που έφτασε στη νίκη με ευκολία, παρά την πίεση των γηπεδούχων να μειώσουν.

Διαιτητές: Μπήτης, Ξενικάκης, Σιμητόπουλος

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 33-47, 47-63,56-78

ΟΦΗ (Τακιανός): Βαγενάς 12 (2), Μάρτζος 5, Ραζής 10, Τραϊανός 3, Δεληγιώργης 7 (1), Τζόρτζεβιτς 13, Πλιούκας 6 (2), Καραγκιολίδης, Σταθάκης.

ΑΕΚ (Ζιάγκος): Φαλέκας 2, Νίκολιτς 13 (1), Πολυτάρχου 20 (3), Τσιότρας 9 (1), Καράμπουλας 18 (1), Γκιζόγιαννης 4, Παπαντωνάκος 3 (1), Δέσπος 2, Τσιάκος 7 (9ρ.)