Νίκη και 4x4 μαζί με τον κόσμο!

Η ΑΕΚ έχει βάλει πλώρη προς την Α1 και κανείς δεν την σταματά… Η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο και ειδικότερα στο τρίτο 10λεπτο, κέρδισε άνετα την Αγία Παρασκευή με 86-55. Έτσι, έκανε το 4Χ4 και παραμένει στην κορυφή της Α2 και ένα από τα μεγάλα φαβορί για την άνοδο στα μεγάλα σαλόνια του ελληνικού μπάσκετ. Πρώτος σκόρερ για την Ένωση με 22 πόντους ο Γκιζόγιαννης που έκανε… πάρτι στο ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου, ενώ εξαιρετικός και ο Τσιάκος όταν χρειάστηκε σε άμυνα και επίθεση. Αποτέλεσμα αυτού η ΑΕΚ να… χτυπά την ΚΑΠ από την ρακέτα.

Η ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο δυσκολεύτηκε στο να αυξήσει την διαφορά από τα πολλά τρίποντα της ΚΑΠ. Είχαν ευστοχία με αποτέλεσμα να μένουν κοντά στο σκορ και να τελειώνουν στο ημίχρονο μόλις στο -6. Στο δεύτερο όμως τα τρίποντα δεν μπήκαν και φάνηκε η ποιότητα των δύο ομάδων. Η ΑΕΚ τελείωσε μετά από ένα απίστευτο δεκάλεπτο την διαφορά στους 25, με το παιχνίδι ουσιαστικά να τελειώνει εκεί. Στο τέταρτο 10λεπτο η ΑΕΚ έκανε συντήρηση έφτασε την διαφορά μέχρι και 26, αλλά η χαλάρωση της στο τέλος και οι αλλαγές έφεραν την νίκη με +21.

Επόμενο ματς για την ΑΕΚ στην Θεσσαλονίκη με τον Ερμή Λαγκαδά για το 5Χ5 της Βασίλισσας.

Πηγή: enwsi.gr