Παλικαρίσια νίκη και κορυφή ξανά η Βασίλισσα!

Μεγάλο διπλό και στο Λαγκαδά πέτυχε η Βασίλισσα η οποία επικράτησε με 69-57 του τοπικού Ερμή, παραμένοντας στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Α2.Η ΑΕΚ παρουσιάσε άσχημο πρόσωπο κατά την διάρκεια της 3ης περιόδου αλλά κατάφερε να πετύχει το τρίτο διπλό της χρονιάς και συνεχίζει ακάθεκτη το έργο της!

Το φίλμ του ματς

Νωθρό ξεκίνημα για την ΑΕΚ στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, το οποίο όμως διορθώθηκε με την είσοδο του Μιχάλη Πολυτάρχου στο παρκέ. Χάρη στους Πολυτάρχου, Γκιζόγιαννη και Νίκολιτς, η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ και να προηγείται του Ερμή με 24-16 στο τέλος του 1ου δεκαλέπτου. Στην 2η περίοδο, ο Ερμής μείωσε κάνοντας ένα σερί 6-0, όμως οι παίκτες του Βαγγέλη Ζιάγκου ανέβασαν την απόδοση του και αύξησαν τη διαφορά τους. Σε εκείνο το σημείο όμως, περίπου 3 λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου, το παιχνίδι διακόπηκε για λεπτά καθώς σημειώθηκαν μικροεπεισόδια, ενώ με την επανέναρξη του ματς ο Καράμπουλας και ο Παπαντωνάκος σκόραραν για την ΑΕΚ και την έστειλαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου στο +12 (33-45).

Η 3η περίοδος δεν ήταν καλή για την ΑΕΚ. Πολλά άστοχα σουτ και εχθρική διαιτησία δημιούργησαν νεύρα στους παίκτες του Βαγγέλη Ζιάγκου. Είναι χαρακτηριστικό, πως σε 8 λεπτά σκόραρε μόνο 5 πόντους. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Βασίλισσα μπήκε πιο δυνατά και χάρη στα εύστοχα καλάθια των Βαγγέλη Καράμπουλα, Ανδρόνικου Γκιζόγιαννη και του αρχηγού της, Αλέξη Φαλέκα, πανηγύρισε την 5η της νίκη σε ισάριθμους αγώνες στο πρωτάθλημα, και συνεχίζει την πορεία της για την κατάκτηση του πρωταθλήματος και την άνοδο στην κατηγορία που της αξίζει να είναι. Στην Α1.

Διαιτητές: Παφίλης, Νικολούλης, Παπαδόπουλος

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 33-45, 47-52, 57-69.
ΕΡΜΗΣ (Ξουρίδας): Σιγκούνας 15 (1), Καμαριώτης 4, Ιωακειμίδης 4, Καλογιαννίδης, Ηλιάδης 17 (1), Τρτιτς 8 (1), Σικαλίδης 7 ( 7 ριμπ.), Παπαϊωακείμ 2, Βράγκας, Παρίτσης.

ΑΕΚ (Ζιάγκος): Παπαντωνάκος 2, Φαλέκας 11 (1), Καράμπουλας 16, Πολυτάρχου 7 (1), Νίκολιτς 14 (1), Γκιζόγιαννης 13 (1), Δρόσος, Παπαδιονυσίου, Τσιάκος 4 (8 ριμπ.), Δέσπος 2