Πρώτη ήττα για την ΑΕΚ

Η ΑΕΚ μπήκε άσχημα στο δεύτερο ημίχρονο και γνώρισε την πρώτη της ήττα στην έδρα του Κόροιβου Αμαλιάδας (82-67).

Η Βασίλισσα έχασε δίκαια, καθώς οι παίκτες της παραγματοποίησαν μέτρια εμφάνιση, όμως παραμένει στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, ισοβαθμώντας με το Ψυχικό. Οι παίκτες του Βαγγέλη Ζιάγκου χειροκροτήθηκαν από τους περίπου 200 φίλους της Ένωσης που βρέθηκαν στο κλειστό της Αμαλιάδας, ενώ αηδίασε το φίλαθλο κοινό, με την κίνηση του Χαρισιμίδη, που έδειξε ότι τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε, με τους Ζιάγκο και Χήνα να διαμαρτύρονται και να τιμωρούνται με τεχνική ποινή.

Το ματς

Το παιχνίδι ξεκίνησε καλά για την ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου, η οποία προηγήθηκε με 7-0. Ο Κόροιβος ανέβασε στροφές, πέτυχε κάποια καλάθια και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με την ΑΕΚ στο +5 (15-20). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα της Αμαλιάδας μπήκε δυνατά στο παρκέ και κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ και το ημίχρονο έληξε με τον Κόροιβο στο +5 (37-32).

Στην τρίτη περίοδο, η ΑΕΚ μπλοκαρίστηκε, δεν μπορούσε να βρει εύκολα διαδρόμους για να φτάσει στο καλάθι του Κόροιβου, ο οποίος με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου προηγούνταν με 13 πόντους (55-42). Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, η Ένωση προσπάθησε να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση. Ο Μιχάλης Πολυτάρχου σκόραρε και μοίραζε ασίστ στους συμπαίκτες του, όμως ένα άστοχο μπάσιμο του Νίκολιτς στέρησε από την ΑΕΚ την ευκαιρία να μειώσει την διαφορά και το τέλος του παιχνιδιού βρήκε την ΑΕΚ να γνωρίζει την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα με 82-67. Νωρίτερα, ο διαιτητής είχε δώσει τεχνική ποινή στην ΑΕΚ, καθώς ο Βαγγέλης Ζιάγκος και ο Γιώργος Χήνας διαμαρτυρήθηκαν όταν ο Χαρισιμίδης είπε πως τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε, για να εκτελέσει ο Γκιουλέκας τις βολές που είχε κερδίσει.

Επόμενος αντίπαλος για την ΑΕΚ, ο Φιλαθλητικός, τον οποίο υποδέχεται στις 4 Ιανουαρίου του νέου έτους.

Διαιτητές: Σταματόπουλος, Τζαφλέρης, Τσώνος Μ.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 37-32, 55-42, 82-67

ΑΕΚ (Ζιάγκος): Παναγιωταράς, Παπαντωνάκος 2, Φαλέκας 2, Καράμπουλας 11 (1), Πολυτάρχου 16, Τσιότρας, Νίκολιτς 9 (1), Γκιζόγιαννης 8 (1), Παπαδιονυσίου, Τσιάκος 8 (1), Δέσπος 11

Κόροιβος Αμαλιάδας (Νιπεργιάλης): Αρχιμανδρίτης, Νοέας 13 (1), Καρύδας 15 (1), Γκιουλέκας 9 (1), Θανόπουλος, Κακλαμάνος 8 (1), Στυλιανού 13 (3), Χαρισμίδης 6, Λυμπάρης 9 (1), Τσόσιτς 9 (2)