«Τρένο» ασταμάτητο η Βασίλισσα!

Ακόμα μια μεγάλη νίκη πέτυχε σήμερα η ΑΕΚ, που επικράτησε με 80-68 του Λαυρίου, στο άδειο κλειστό της Καισαριανής. Το συγκρότημα του Βαγγέλη Ζιάγκου έκανε το 8Χ8 και συνεχίζει ακάθεκτο την πορεία του προς την Α1.

Το ματς

Νωθρά ξεκίνησε την αναμέτρηση η ΑΕΚ. Οι παίκτες του Βαγγέλη Ζιάγκου δεν μπήκαν δυνατά στο παρκέ, κάτι το οποίο εκμεταλλεύτηκαν οι παίκτες του Λαυρίου και προηγήθηκαν στο σκορ. Η Ένωση άρχισε να πατάει γκάζι, και με τους Νίκολιτς, Γκιζόγιαννη, Καράμπουλα και Πολυτάρχου ισοφάρισε με την πρώτη περίοδο να λήγει με 21-21. Το δεύετερο δεκάλεπτο άρχισε με τον Ανδρόνικο Γκιζόγιαννη να ευστοχεί σε σουτ τριών πόντων και να κάνει το 24-21 για την ΑΕΚ. Η είσοδος του Θοδωρή Τσιότρα ενίσχυσε σημαντικά την αμυντική λειτουργία της Ένωσης, όμως το Λαύριο κατάφερε να βρει διαδρόμους και η λήξη του ημιχρόνου βρήκε την ΑΕΚ στο +1 (36-35).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Βαγγέλη Ζιάγκου μπήκαν πιο αποφασισμένοι στο παρκέ, με τον Βαγγέλη Καράμπουλα να πετυχαίνει καθοριστικά καλάθια, αλλά ακόμα το Λαύριο να είναι κοντά στο σκορ (57-55). Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, μίλησε η εμπειρία του Αλέξη Φαλέκα. Ο αρχηγός της ΑΕΚ, μαζί με τον Μιχάλη Πολυτάρχου, πήραν από το χέρι την ομάδα τους και την οδήγησαν στην 8η συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα. Το παιχνίδι έληξε με τον Πολυτάρχου να κάνει το 80-68.

Την επόμενη αγωνιστική, το συγκρότημα του Βαγγέλη Ζιάγκου αντιμετωπίζει τον Κόροιβο στην Αμαλιάδα, σε ένα πολύ σημαντικό ματς, καθώς ο Κόροιβος είναι ένας από τους διώκτες της ΑΕΚ, και είναι μια πρώτης τάξεως ευκαιρία για την Ένωση να αυξήσει την διαφορά της. Αξίζει να σημειωθεί, πως μετά και την σημερινή ήττα του Κόροιβου, η ΑΕΚ απέχει από την τρίτη θέση, τρεις ήττες.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 36-35, 57-55, 80-68

Διαιτητές: Θεονάς, Σκούτας. Παπαφωτίου

ΑΕΚ (Ζιάγκος): Παπαντωνάκος, Φαλέκας 11 (1), Καράμπουλας 17 (3), Πολυτάρχου13 (1), Τσιότρας 4, Νίκολιτς 15 (3), Γκιζόγιαννης 15 (1), Δρόσος, Παπαδιονυσίου, Τσιάκος 2 (13 ριμπάουντ), Δέσπος 3

Λαύριο (Σερέλης): Kακιούζης 4, Μουμπάρακ 2, Τσίρος 5 (1), Μανούσος 15, Σακελλαρίου 12, Γιαννακόπουλος 17 (2), Περράκης, Βανδώρος, Ψωμαδέρης 8 (2), Χατζόπουλος 5 (1)

Πηγή: enwsi.gr