Άλωσε και το Ιβανώφειο με 51-73!

Η «Βασίλισσα» έκανε πάρτι... στο Ιβανώφειο. Η ΑΕΚ με άμυνα-μπετόν νίκησε 73-51 τον Ηρακλή.

Η ΑΕΚ, που άλωσε για πρώτη φορά την έδρα του Ηρακλή (είχε 4 νίκες σε 4 ματς) έδειξε εξαιρετική διάθεση στο ξεκίνημα του αγώνα. Με "αιχμή δόρατος" τον Βαγγέλη Καράμπουλα, το συγκρότημα του Βαγγέλη Ζιάγκου προηγήθηκε 20-7 στο 8΄ και 25-9. Βεβαίως, η ΑΕΚ λειτούργησε υποδειγματικά στην άμυνα. Και ήταν αυτός ο λόγος, που η "κιτρινόμαυρη" ομάδα έδειξε στο διάστημα αυτό, ότι είναι το "αφεντικό", στην ανίκητη (μέχρι στιγμής) έδρα του "γηραιού". Προφανές είναι ότι ο αγώνας στην πρώτη περίοδο δεν αντέχει κριτικής.

Ο Ηρακλής προσπάθησε να μαζέψει τα κομμάτια της στην δεύτερη περίοδο. Που ξεκίνησε με καθυστέρηση, αφού οπαδοί του γηπεδούχου "εκτόξευσαν" κροτίδες στο παρκέ. Το ματς ξεκίνησε έπειτα από τις απαραίτητες συστάσεις. Ο Ηρακλής πίεσε στην άμυνα, σε μία προσπάθεια να "βραχυκυκλώσει" την ΑΕΚ, η οποία υπέπεσε σε βεβιασμένες επιθέσεις καταρχήν, αλλά στο 12΄το σκορ έγινε 27-9 με Τσιάκο και απελευθερώθηκε εκ νέου. Η ΑΕΚ εγκλώβισε τα ατού του Ηρακλή. O Πολυτάρχου έγραψε με τρίποντο και δίποντο σε δύο φάσεις το 32-9 στο 13΄. Η "Βασίλισσα" έκανε επίδειξη ισχύος... με τον κόσμο της ΑΕΚ να "κλέβει την παράσταση" (περίπου διακόσια άτομα) και ν' αποτελεί τον αδιαμφισβήτητο "έκτο παίκτη" της. Στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, η ΑΕΚ κατέβασε ταχύτητα. Με Φαλέκα να οδηγεί και να εκτελεί ταυτόχρονα πέτυχε, όμως, στο 15΄ το 34-13, αλλά οι γηπεδούχοι με ζώνη "2-3" μπόρεσαν να την μπλοκάρουν επιθετικά. Η ΑΕΚ έχασε για λίγο τον οίστρο της πρώτης περιόδου. Ο Ζιάγκος επανέφερε στο 16΄ τον Νίκολιτς στον αγωνιστικό χώρο. Ο Πολυτάρχου έγραψε στο 19΄ το 39-16. Ο Στούκας (η έκπληξη Ζιάγκου) έκανε τζάμπα φάουλ, ο Ηρακλής μείωσε 18-39, αλλά ο νεαρός με τρίποντο αποζημιώνει τον προπονητή του, αφού έγραψε το 18-42! Ο Μπεχλιβάνης μείωσε σχεδόν με την εκπνοή σε 20-42.

Το ροτέισον συνεχίστηκε από τον Ζιάγκο. Νίκολιτς, Πολυτάρχου, Παπαδιονυσίου, Γκιζόγιαννης, Δέσπος ξεκίνησαν στο δεύτερο μέρος. Ο Γκιζόγιαννης έγραψε το 20-44, ο Νίκολιτς με τρίποντο το 22-47. Ο Ζιάγκος χαμήλωσε άμεσα την ομάδα της ΑΕΚ, επαναφέροντας τον έμπειρο Φαλέκα αντί του Παπαδιονυσίου, και ο Φαλέκας με το... καλησπέρα έγραψε στο 22' το 22-50! Ο προπονητής του Ηρακλή πήρε εσπευσμένα τάιμ άουτ, αναζητώντας τρόπο να περιορίσει την επιθετική δράση της "Ένωσης".

Ολιγόλεπτη διακοπή του αγώνα στο 23', από κροτίδα, που εκτοξεύτηκε από πλευράς οπαδών του Ηρακλή. Στην επαναφορά, ο Φαλέκας συνεχίζει να οδηγεί εκ του ασφαλούς την ομάδα του. Η ΑΕΚ με τον σπουδαίο Νίκολιτς έγραψε το 52-22! Η ΑΕΚ προσφέρει και θέαμα. Προκαλεί την... αποχώρηση μερίδας των οπαδών του Ηρακλή από το γήπεδο. Με ανορθόδοξα σχήματα και συνεχές ροτέισον ο Στέφανος Πέρκος ψάχνει τρόπους να σταματήσει την ΑΕΚ. Κάτω από τα καλάθια, ο πληθωρικός Τσιάκος "κάνει πάρτι". Ο Γκιζόγιαννης έγραψε το 59-24 στο 25΄, αλλά ο Τσιάκος υποπίπτει στο τέταρτο φάουλ. Ο Μπεχλιβάνης μείωσε σε 59-27 με τρίποντο. Ο Πολυτάρχου έγραψε το 62-29 (στο 28΄), συνεχίζει το επιθετικό κρεσέντο, που κρατά από το ματς με τον Φιλαθλητικό. Η τρίτη περίοδος τελείωσε 29-63...

Στην τέταρτη περίοδο, ο Ηρακλής προσπάθησε να εκμεταλλευτεί την ενδεχόμενη κούραση της ΑΕΚ, που φρέναρε στην επίθεση. Ο Πολυτάρχου έγραψε το 34-67. Ο Ηρακλής προσπαθεί να περισώσει ό,τι μπορεί. Μείωσε 40-70. Ο Ζιάγκος πήρε τάιμ άουτ, περισσότερο για να δώσει ανάσες στους παίκτες του. Ο Ηρακλής μείωσε κι άλλο... 47-71. Ο Ζιάγκος δεν ενδιαφέρεται, ωστόσο, για το εύρος της διαφοράς. Έριξε στο ματς και τους Παναγιωταρά-Δρόσο. Ο Ηρακλής μείωσε 49-71... Ο Γκιζόγιαννης με βολές πέτυχε το 49-73 στο 1:25 πριν από τη λήξη. Το τελικό σκορ ήταν 51-73. Η ΑΕΚ πήρε και ανάσες ενόψει του αγώνα με Φίλιππο Βέροιας στη Ζωφριά (ή όπου γίνει) το ερχόμενο Σάββατο.

Διαιτητές: Ταρενίδης, Παντελίδης, Ευφραιμίδης

Τα δεκάλεπτα: 9-25, 20-42, 29-63, 51-73

ΗΡΑΚΛΗΣ (Πέρκος): Mήτσιαλος, Μπεχλιβάνης 8 (2), Αποστολίδης 2, Παπαδόπουλος 4, Χρυσόπουλος 10, Θεοδωράκος 2, Τσουπρίλο 7 (1), Κόθρας 4, Σιόλογκας 2, Μαλτέσιος 9, Τσότσος 3

ΑΕΚ (Ζιάγκος): Παναγιωταράς 1, Στούκας 3 (1), Φαλέκας 5 91), Καράμπουλας 12, Πολυτάρχου 19 (3), Τσιότρας, Νίκολιτς 12 (2), Γκιζόγιαννης 13 (1 τρ., 10 ριμπ.), Δρόσος, Παπαδιονυσίου, Τσιάκος 5 (13 ριμπ.), Δέσπος 3.

Πηγή: aekarena.gr