Αγχώθηκε αλλά πήρε την νίκη η Βασίλισσα!

Αγχωτική νίκη για ΑΕΚ η οποία επικράτησε του ΟΦΗ με 78-74 στο κλειστό της Ζωφριάς και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας της Α2 με συγκάτοικο πάντα το Ψυχικό.Δυναμική παρουσία από τον κόσμο της για ακόμα έναν αγώνα!

Το φίλμ του ματς

Δυνατό ξεκίνημα πραγματοποίησε η ομάδα μπάσκετ της ΑΕΚ. Η Ένωση έδειξε πολύ καλή εικόνα σε άμυνα κι επίθεση και με συνοπτικές διαδικασίες ανέβασε τον δείκτη του σκορ (13-9) και διατήρησε την διαφορά μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, παρά την πίεση που άσκησε ο ΟΦΗ (23-18).
Στη συνέχεια η ομάδα της Κρήτης προσπάθησε να αντιδράσει και τα κατάφερε, αφού μπόρεσε και μείωσε ακόμα και στους 4 (39-35), με την Ένωση, όμως να διατηρεί τη διαφορά και να πηγαίνει στα αποδυτήρια με προβάδισμα (42-37).
Στο τρίτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ παρουσίασε νωθρή εικόνα και αυτό το εκμεταλλεύτηκε ο ΟΦΗ, ο οποίος κατάφερε ακόμα και να πάρει διαφορά δυο πόντων (57-59).
Η ίδια εικόνα διατηρήθηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Εκεί, βέβαια η ΑΕΚ σώθηκε καθώς διατήρησε την ψυχραιμία της και με το κρίσιμο τρίποντο που πέτυχε ο Φαλέκας λίγο πριν το τέλος κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 78-74.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 42-37, 57-59, 78-74

ΑΕΚ (Ζιάγκος): Παπαντωνάκος, Φαλέκας 6 (1), Καράμπουλας 15 (2), Πολυτάρχου 11, Τσιότρας 2, Νίκολιτς 10 (2), Γκιζόγιαννης 16 (1), Παπαδιονυσίου, Τσιάκος 11, Δέσπος 7.

ΟΦΗ (Τακιανός): Βαγενάς 7 (1), Μάρτζος 8 (2), Ραζής 9 (1), Τραιανός 5 (1), Δεληγιώργης 9 (1), Τζόρτζεβιτς 25, Πλιούκας 11 (1), Καραγκιολίδης, Κυρίτσης.

Διαιτητές: Βαρδάλος - Παντελίδης - Κοντύλης.