Μόνη πρώτη η ΑΕΚ!

Μεγάλη νίκη επί του Παγκρατίου πήρε η ΑΕΚ με 69-75. Το συγκρότημα του Βαγγέλη Ζιάγκου έχοντας περισσότερους από 200 οπαδούς του στο πλευρό του στο κλειστό του Μετς, πήρε το «διπλό» και πλέον στρέφει το ενδιαφέρον του στο ντέρμπι με την Καβάλα που θα πραγματοποιηθεί σε μια εβδομάδα στο κλειστό των Άνω Λιοσίων. Η ΑΕΚ είναι μόνη πρώτη στην βαθμολογία, καθώς το Ψυχικό ηττήθηκε από τον ΟΦΗ εκτός έδρας, με την «Ένωση» με νίκη επί της Καβάλας να «καθαρίζει» την άνοδο στην Α1.

Το ματς

Δυνατά ξεκίνησαν την αναμέτρηση και οι δύο ομάδες, οι οποίες ήταν κοντά στο σκορ, όταν και στα τελευταία λεπτά του πρώτου δεκαλέπτου η Ένωση κατάφερε να πάρει διαφορά, με την λήξη να βρίσκει την ΑΕΚ στο +4 (19-23). Στην δεύτερη περίοδο, χάρη στα καλάθια των Νίκολιτς και Τσιότρα η Ένωση έφτασε την διαφορά στους 10 (19-29). Η διαφορά των 10 πόντων έμεινε μέχρι και την λήξη του ημιχρόνου (31-41).

Στην τρίτη περίοδο οι παίκτες του Βαγγέλη Ζιάγκου μπήκαν δυνατά στο παρκέ, με τους Δέσπο, Τσιότρα και Νίκολιτς να κάνουν το 39-51. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, η ΑΕΚ μπήκε νωθρά στο παρκέ, κάτι που έδωσε την ευκαιρία στους παίκτες του Παγκρατίου να πετύχουν κάποια καλάθια και να μειώσουν την διαφορά. Το παιχνίδι έληξε με τον Αλέξη Φαλέκα να κάνει το 69-75.

Επόμενος αντίπαλος για την «Ένωση» είναι η Καβάλα, την οποία υποδέχεται σε μια εβδομάδα στο κλειστό των Άνω Λιοσίων στις 16:00, και με νίκη η ΑΕΚ «καθαρίζει» την άνοδο στην Α1.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 31-41, 46-62, 69-75

Διαιτητές: Μαγκλογιάννης – Μαλανδρής – Καραβίτης

ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Καλαμπάκος): Νικολακόπουλος, Δέδες 2, Βασιλόπουλος 21 π. (4/7 τριπ., 10 ασ.), Ψαρόπουλος 16 (3/4 τριπ.), Δερμιτζάκης 7 (1), Ράπτης 10 (6 ριμπ.), Κουτρούλιας 5 (1), Αγγελόπουλος 4, Μιχάλογλου 4 (5 ριμπ.), Μπουραζάνης.

ΑΕΚ (Ζιάγκος): Παναγιωταράς 2, Παπαντωνάκος, Φαλέκας 4, Καράμπουλας 15 (1), Πολυτάρχου 7 (2), Τσιότρας 10 (4/5 διπ.), Νίκολιτς 17 (2/3 τριπ., 5 ασ.), Γκιζογιάννης 9 (2), Παπαδιονυσίου, Τσιάκος 7 (7 ριμπ.), Δέσπος 4 (5 ριμπ.)