Ακόμα πιο κοντά στην Α1!

Φουριόζα ξεκίνησε η ΑΕΚ, αλλά έκανε τα εύκολα-δύσκολα. Τελικά, επικράτησε 67-61 του Φιλαθλητικού και βρίσκεται αγκαλιά με την Α1!

Η «Βασίλισσα» ήθελε με κάθε θυσία τη νίκη για να παραμείνει φαβορί της ανόδου  στην Α1. Αλλά μη λησμονεί κανείς. Ο Φιλαθλητικός έπαιζε μια κατηγορία. Η ΑΕΚ προηγήθηκε 50-41 στην τρίτη περίοδο και 42-27 στο πρώτο ημίχρονο. H AEK προηγήθηκε 25-14 στο πρώτο δεκάλεπτο του Φιλαθλητικού και ουσιαστικά μ' αυτή τη διαφορά ως "μαξιλαράκι" προσπάθησε να πορευτεί. Οι "κιτρινόμαυροι" δεν έχασαν τον επιθετικό οίστρο τους στην δεύτερη περίοδο. Βρέθηκαν να προηγούνται 27-14, 33-21 και 37-27, όπερ σημαίνει οι γηπεδούχοι αύξησαν ταχύτητες στην επίθεση, δίχως ωστόσο να μπορούν να απειλήσουν. Το συγκρότημα του Βαγγέλη Ζιάγκου, αντιθέτως, κατάφερε να κλείσει το πρώτο μέρος 42-27, με τον Πολυτάρχου να επιτυγχάνει 10 πόντους.

Στην επανάληψη, η ΑΕΚ με τον... τραυματία Τσιάκο πέτυχε το 44-27 στο ξεκίνημα. Οι γηπεδούχοι μείωσαν 44-33 στο 25΄, αλλά πάλι ο Πολυτάρχου, με τρίποντο, έγραψε στο 27΄το 47-33, αλλά οι γηπεδούχοι αντεπιτέθηκαν, μείωσαν 41-48, αλλά τελικά έληξε 41-50. Η ΑΕΚ που δεν έκανε την προετοιμασία, που θα ήθελε μέσα στην εβδομάδα ελέω τραυματισμών έδειξε να λυγίζει. Στο 32', ο Φιλαθλητικός μείωσε 46-53 και 51-55. Το ματς εξελίχθηκε σε ντέρμπι. Ο Ζιάγκος αναγκάστηκε να πάρει τάιμ άουτ.

Ο Φιλαθλητικός μείωσε στο 36΄ σε 54-55, με τον νεαρό Γιώργο Παπαδιονυσίου να προκαλεί προβλήματα στην ΑΕΚ. Ο Φαλέκας με τρίποντο έγραψε το 54-58. Ο Πολυτάρχου με 2/2 βολές έγραψε το 54-60 στο 37΄. Το ματς είχε γίνει προ πολλού γκραν γκινιόλ. Ο Καμπερίδης έγραψε το 56-60 στο 1.10 πριν από τη λήξη. Ο Φαλέκας εκτέλεσε φάουλ στα 57 δευτερόλεπτα, και έγραψε το 56-61 (1/2 βολές). Επιθετικό φάουλ κατά Φαλέκα... από τους διαιτητές. Νέα επίθεση των γηπεδούχων, που επιδίωξαν την ανατροπή, αλλά έκαναν λάθος και φάουλ στον Καράμπουλα. Βολές (2/2) ο Καράμπουλας στα 23 δευτερόλεπτα και 56-63. Ο Καμπερίδης με 3 σερί πόντους, μείωσε σε 59-63 στα 10 δευτερόλεπτα. Ο Καράμπουλας στα 9 δευτερόλεπτα με 2/2 βολές έγραψε το 59-65... Ο Τζόλος έγραψε το 61-65. Ο Πολυτάρχου με βολές έγραψε το 61-67...

Ο Βαγγέλης Ζιάγκος ξεκίνησε τον αγώνα με τους Παναγιωταρά, Πολυτάρχου, Καράμπουλα, Γκιζόγιαννη, Δέσπο.

Διαιτητές: Ψαριανός, Παντελίδης, Σκούτας.

Τα δεκάλεπτα: 14-25, 27-42, 41-50, 61-67

ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ (Ζήβας): Πρέκας, Τσαρουχάς 8 (2), Παπαδιονυσίου 17 (3), Λάκκας 1, Παπαδημητρίου, Σκάνδαλος, Τζόλος 9, Χάλαρης 2, Καμπερίδης 11, Μουρίκης, Χείλαρης 5, Ντιαλό 8 (9 ριμπ.).

ΑΕΚ (Ζιάγκος): Παναγιωταράς 2, Παπαντωνάκος 3 (1), Φαλέκας 6 (1) , Καράμπουλας 11, Πολυτάρχου 17 (2) , Τσιότρας 2, Στούκας, Γκιζόγιαννης 11, Παπαδιονυσίου 5, Τσιάκος 2, Δέσπος 8 (6 ριμπ).

Πηγή: aekarena.gr