Ήττα από την Ισπανία για την Εθνική Νέων

Η Εθνική Νέων Ανδρών ηττήθηκε στο κλειστό Δύο Αοράκια από την Ισπανία (60-58) για την δεύτερη αγωνιστική της δεύτερης φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U20 που φιλοξενείται στην Κρήτη.

Η ελληνική ομάδα μετά την σημερινή ήττα για να προκριθεί στην προημιτελική φάση της διοργάνωσης πρέπει να ηττηθεί η Σλοβενία από την Λιθουανία στον αποψινό (9.30 μ.μ.) τελευταίο αγώνα της δεύτερης αγωνιστικής του Ε’ Ομίλου και η ίδια να νικήσει την Σλοβενία στην αυριανή (7.15 μ.μ.) αναμέτρηση στα Δύο Αοράκια για την τρίτη και τελευταία αγωνιστική της δεύτερης φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U20.

Η Εθνική Νέων δεν άρχισε καλά το ματς, έκανε εύκολα το λάθος στην επίθεση (10 συνολικά στο πρώτο ημίχρονο) και δεν ήταν συγκεντρωμένη στην άμυνα και στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου βρέθηκε πίσω στο σκορ με διψήφια διαφορά (22-12). Λίγο μετά το 15’ οι «Φούριας Ρόχας» προηγήθηκαν με 9 (30-21) και σε εκείνο το σημείο άρχισε η… αφύπνιση της ελληνικής ομάδας. Με «όπλα» το επιθετικό ριμπάουντ (12 έναντι 6 της Ισπανίας συνολικά στο πρώτο μέρος) και την ενέργεια στην άμυνα, η ελληνική ομάδα με σερί 8-0 μείωσε σε 30-29 λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η Εθνική Νέων συνέχισε στον ίδιο ρυθμό στην τρίτη περίοδο και με δύο καλάθια των Λευτέρη Μποχωρίδη, Γιώργου Διαμαντάκου προσπέρασε με 33-32 λίγο πριν το 22’. Με τους Μποχωρίδη, Διαμαντάκου πρωταγωνιστές στην επίθεση και πολύ καλή άμυνα, η ελληνική ομάδα προηγήθηκε ακόμη και με 8 (46-38) λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου.
Η Εθνική Νέων στην συνέχεια, ωστόσο, έχασε την συγκέντρωση της και η Ισπανία με σερί 12-0 με δύο τρίποντα του Αλμπέρτο Αβάλδε προσπέρασε με 50-46 λίγο πριν το 34’. Η ελληνική ομάδα χωρίς τον Διαμαντάκο, που αποβλήθηκε με πέμπτο φάουλ στις αρχές της τέταρτης περιόδου είχε πρόβλημα κάτω από την ρακέτα αμυντικά και επιθετικά, παρόλα αυτά με υπερπροσπάθεια επέστρεψε από το 56-50 υπέρ της Ισπανίας και με δύο βολές του Μιχάλη Καμπερίδη από επιθετικό ριμπάουντ ισοφάρισε σε 57-57 1’ και 6’’ πριν την λήξη του ματς.

Με 26’’ να απομένουν για το τέλος ο Αβάλδε ήταν εύστοχος από την «γραμμή της φιλανθρωπίας» και έδωσε το προβάδισμα στην Ισπανία (59-57). Ο Καμπερίδης στην ελληνική επίθεση έκανε λάθος και ο Μπριθουέλα με μια βολή έκανε το 60-59 6’’ πριν την λήξη. Ο Μποχωρίδης στην επίθεση της Εθνικής Νέων καθυστέρησε, δεν σούταρε έξω από τα 6,75 μέτρα και κέρδισε φάουλ με 1,4’’ να απομένουν για το τέλος του αγώνα. Ο γκαρντ της ελληνικής ομάδας και του Άρη ευστόχησε στην πρώτη βολή (60-58), αστόχησε επίτηδες στην δεύτερη, αλλά το σουτ του Μιχάλη Λιάπη μετά το επιθετικό ριμπάουντ κόπηκε.

Διαιτητές: Ρότσα (Πορτογαλία), Τσιουλίν (Ρουμανία), Μπιέντιτς (Βοσνία Ερζεγοβίνη).
Τα δεκάλεπτα: 22-12, 32-29, 41-46, 60-58.

ΙΣΠΑΝΙΑ (Πονσαρνάου): Μαρτίν, Πάουλι, Βιθέδο 9 (1), Μπριθουέλα 10, Σανς 2, Ερνανγκόμεθ Γκ. 6, Ντίαθ 4, Σάιθ 13 (10 ριμπ.), Αβάλδε 14 (2), Νόγουες, Ερνανγκόμεθ Χ. 2, Ιριάρτε.

ΕΛΛΑΔΑ (Μίσσας): Μποχωρίδης 12(6 ριμπ.,7 α., 8 λ.), Λιάπης 7(1 τριπ., 7 ριμπ.), Σπυριδωνίδης, Χριστοδούλου 7 (1), Σιόλογκας 4, Κουζέλογλου 2, Καμπερίδης 7, Αγραβάνης 7, Διαμαντάκος 12, Μαραγκός.