3 στα 3 και πρόκριση για την Εθνική Ελλάδος!

Το 3 στα 3 έκανε πριν λίγο η Εθνική Ελλάδος επί του Πουέρτο Ρίκο με σκορ 79-90, και έτσι είναι και με τα δύο πόδια στους ''16'' και κρατά την τύχη για την πρωτιά στα χέρια της.

Τεράστια εμφάνιση από τον μεγάλο αρχηγό της Εθνικής, Νίκο Ζήση που με 19 πόντους και 4/5 τρίποντα ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας, το σημαντικό για τον Ζήση είναι ότι χτύπαγε το αντίπαλο καλάθι την ώρα που οι παίχτες του Πουέρτο Ρίκο ψαλίδιζαν την διαφορά ή ήταν πολύ κοντά. Εκπληκτικός για ακόμη μια φορά ήταν και ο Γιάννης Αντεντοκούνμπο με 15 πόντους και θεαματικές φάσεις, βγαλμένες από τον μαγικό κόσμο του NBA.

Από πλευρά Πουέρτο Ρίκο πρώτοι σκόρερ ήταν οι Μπάλκμαν και Μπαρέα με 23 και 21 πόντους αντίστοιχα.

Επόμενος αντίπαλος της Ελλάδας η Κροατία (3/9, 21.00), όπου έχασε με 75-77 από την Σενεγάλη.

Το ματς

Η Εθνική ομάδα ξεκίνησε αρκετά συγκεντρωμένη το παιχνίδι και με κύριους εκφραστές τους Καλάθη και Πρίντεζη κατάφερε να πάρει ένα μικρό προβάδισμα στο ματς (12-6) μετά από σχεδόν 3' αγώνα. Στη συνέχεια οι Πορτορικανοί έδωσαν έναν τρελό ρυθμό στο παιχνίδι και κατόρθωσαν να ανοίξουν το ματς κάτι που τους βόλευε και τους οδήγησε στο να τελειώσουν το πρώτο δεκάλεπτο όντας μόλις έναν πόντο πίσω στο σκορ (20-19).

Στη δεύτερη περίοδο η Ελλάδα θέλησε να «οργανώσει» λίγο το παιχνίδι κάτι που κατάφερε μέσω της πολύ καλής άμυνας που έπαιξε, φέρνοντας με τον τρόπο αυτό το ματς στον ρυθμό που τη βόλευε. Παρόλα αυτά οι Πορτορικανοί κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στο σκορ (22-20) μετά από τρίποντο του Ριβέρα. Όμως η «γαλανόλευκη», έχοντας κορυφαίο τον Νικ Καλάθη, τον οποίο ο Μπαρέα δεν μπορούσε να ακολουθήσει αμυντικά ελέω... ταχύτητας, αλλά και τον Νίκο Ζήση, η ελληνική ομάδα ξαναπήρε κεφάλι στο σκορ το οποίο και διατήρησε μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου. Οι παίκτες του Φώτη Κατσικάρη πήγαν στα αποδυτήρια με μια διαφορά της τάξεως των 8 πόντων (41-33) ύστερα από ένα εκπληκτικό τρίποντο του αρχηγού της Ελλάδας στην εκπνοή του πρώτου μέρους.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την ελληνική ομάδα καθώς μετά από σχεδόν 3' αγώνα η διαφορά έφτασε στους 13 πόντους με τους Μπουρούση και Ζήση να είναι αυτοί που με τους πόντους τους απομάκρυναν την Ελλάδα. Οι δυο τους παρέδωσαν τη σκυτάλη στους Αντετοκούνμπο και Καϊμακόλγου οι οποίοι ήταν και αυτοί με τη σειρά τους εξαιρετική τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση με αποτέλεσμα η διαφορά στο τέλος της τρίτης περιόδου να είναι στους 16 πόντους (68-52).

Στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκάλεπτου οι Έλληνες παίκτες έδειξαν να χάνουν την αυτοσυγκέντρωση τους κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι παίκτες του Όλμος, οι οποίοι με ένα γρήγορο σερί 7-0 έριξαν τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο (68-59). Οι αλλαγές του Κατσικάρη όμως δεν επέτρεψαν στους Πορτορικανούς να πλησιάσουν περισσότερο αφού είτε ο Σλούκας είτε ο Αντετοκούνμπο πέτυχαν σημαντικά καλάθια και κατάφεραν να διατηρήσουν το «γαλανόλευκο» προβάδισμα μέχρι τη λήξη του παιχνιδιού χωρίς να χρειαστεί να ανησυχήσουν ιδιαίτερα για την τελική νίκη, που έστειλε την Ελλάδα στην πρώτη θέση του ομίλου.

Δεκάλεπτα: 19-20, 33-41, 52-68, 79-90

Πουέρτο Ρίκο (Όλμος): Κλεμέντε 6, Μπαρέα 21, Φράνκλιν 1, Ριβέρα 10, Ντιάζ, Σάντσεζ 1, Χουέρτας 6, Μπάλκμαν 23, Γκαλίντο 5, Σαντιάγκο 6

Ελλάδα (Κατσικάρης): Μάντζαρης, Μπουρούσης 12, Ζήσης 19 (4/5 τρ.), Βασιλειάδης 4, Καλάθης 13, Γλυνιαδάκης 1, Παπανικολάου 5, Σλούκας 5, Καϊμακόγλου 9, Αντεντοκούνμπο 15, Βουγιούκας 2, Πρίντεζης 5