Ντέρμπι για λίγο...

Οι πολυδιαφημισμένοι σταρ των Αμερικανών κέρδισαν 98-77 τους παθιασμένους Τούρκους, όμως τα βρήκαν «σκούρα» στο πρώτο μισό του παιχνιδιού.

Χαρακτηριστικό είναι πως στα δύο πρωτα δεκάλεπτα οι παίκτες του Σιζέφσκι πέτυχαν μόλις 35 πόντους, ενώ στο τρίτο και το τέταρτο σκόραραν 31 στο καθένα.

Κορυφαίοι για τις ΗΠΑ ήταν οι Κένεθ Φαρίντ και Άντονι Ντέιβις με 22 και 19 πόντους αντίστοιχα. Για τους Τούρκους πολύ καλός ήταν ο Τσεκ Ακιόλ που πέτυχε 12 πόντους.

Το ματς

Οι Τούρκοι ήταν αυτοί που ξεκίνησαν πιο δυνατά τα παιχνιίδι και ύστερα από περίπου 3' αγώνα βρέθηκαν να προηγούνται με 5 πόντους (10-5). Ακολούθησε ένα επιμέρους 9-0 των Αμερικανών το οποίο τους έδωσε το προβάδισμα (14-10). Οι παίκτες του Αταμάν δεν απογοητεύθηκαν και κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 16-16 που ήταν και το σκορ του δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο οι Τούρκοι ήταν αυτοί που ξάφνιασαν τους πάντες καθώς ήταν απόλυτα συγκεντρωμένοι και κατάφεραν να κάνουν ένα επιμέρους σκορ 24-19 που τους οδήγησε στα αποδυτήρια για το ημίχορνο προηγούμενους με 5 πόντους (40-35).

Με την επανέναρξη του αγώνα όμως οι Αμερικανοί φάνηκαν αποφασισμένοι να δείξουν ποιος είναι το αφεντικό του αγώνα και το κατάφεραν. Στην τρίτη περίοδο το σκορ ήταν 31-20 υπέρ της ομάδας του Σιζέφσκι, που όμως δεν φαινόταν να είναι ικανοποιημένη από το 66-60 που προηγούνταν με τη λήξη του δεκαλέπτου.

Έτσι στην τελευταία περίοδο οι ΝΒΑερς των ΗΠΑ «σκόρπισαν» τους αντιπάλους τους, κάνοντας ο,τι ήθελαν στο παρκέ και με άμυνα που τσάκιζε κόκαλα έφτασαν στην άνετη επικράτηση με 98-77. Πάντως το τελικό σκορ αδικεί τους παίκτες του Αταμάν για την προσπάθεια που κατέβαλαν, αλλά όταν έχεις να αντιμετωπίσεις τόσο σπουδαίους αντιπάλους δεν μπορείς να περιμένεις κάτι περισσότερο.

Δεκάλεπτα: 16-16, 40-35, 60-66, 77-98

Τουρκία (Αταμάν): Οσμάν, Γκιουλέρ 9, Ερμίς, Ακιόλ 12, Χερσέκ 8, Πρέλτζιτς 9, Τουντσερί 3, Σαβάς 9, Γκονλούμ 4, Αρσλάν 8, Ασίκ 6, Αλντεμίρ 4

ΗΠΑ (Σιζέφσκι): Κάρι 9, Τόμσον 6, Ρόουζ 2, Φαρίντ 22, Γκέι, ΝτεΡοζάν 2, Ίρβινγκ 13, Πλάμλι, Κάζινς 11, Χάρντεν 14, Ντέιβις 19

Πηγή: coppa.gr