Νίκη και φουλ για πρωτιά!

Η Εθνική Ελλάδας με πολύ καλή εμφάνιση νίκησε την Κροατία με 76-65 και απέδειξε πως είναι σοβαρή ομάδα και μπορεί να κοιτάξει στα μάτια άνετα τους αντιπάλους της.

Στο πρώτο ντέρμπι για την Ελλάδα, η ομάδα του Φώτη Κατσικάρη έδειξε πολύ καλή εικόνα κατά διαστήματα με γρήγορες αντεπιθέσεις και έβγαλε στο παρκέ πάθος. Οι πρώτοι σκόρερ της επίσημης αγαπημένης σήμερα ήταν ο Παπανικολάου και ο Καϊμακόγλου με 14 πόντους.

Φοβερός ήταν και ο Γιάννης Μπουρούσης με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ. Επίσης από παιχνίδι σε παιχνίδι ο Βουγιούκας δείχνει να βελτιώνετε και να μπορεί να βοηθήσει σημαντικά στο Μουντομπάσκετ της Ισπανίας.

Επόμενος αντίπαλος για την Ελλάδα, αύριο η Αργενιτνή στο ντέρμπι κορυφής του ομίλου (23:00, ANT1, OTE TV).

Το ματς

Αποφασισμένη μπήκε η Εθνική Ελλάδας στο παρκέ για να αποδείξει από το πρώτο κιόλας λεπτό πως είναι ανώτερη. Μόλις πέρασε ο Γιάννης Μπουρούσης αντί του Γλυνιαδάκη που ξεκίνησε στην αρχική πεντάδα, η «γαλανόλευκη» έτρεξε όταν βρήκε χώρους και πήρε το προβάδισμα. Με καλή επίθεση και συμπαγή άμυνα η πρώτη περίοδος έληξε 16-14 υπέρ του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ελλάδα ήταν ακόμα καλύτερη. Με τον Καϊμακόγλου να έχει 7 πόντους και τον Μπουρούση να κοντράρει τον Τόμιτς κάτω από την ρακέτα (6π., 7ρ. από τον Έλληνα σέντερ) στα πρώτα 20', η Εθνική «ανέβασε στροφές», έφτασε τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (30-19, 15') και τη διατήρησε σε αυτά τα επίπεδα μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου (36-23).

Παρά το μεγάλο ροτέισιον του Φώτη Κατσικάρη, η «γαλανόλευκη» διατήρησε τον ρυθμό της και το πάθος της και στο τρίτο δεκάλεπτο. Παίρνοντας κυρίως σκορ από Παπανικολάου η Ελλάδα έφτασε στο +19 (44-25, 25'), αλλά οι Κροάτες αντέδρασαν. Με τον Μπογκντάνοβιτς να... ξυπνάει, η διαφορά έπεσε στους 10 πόντους, πριν το 51-39 που ήταν το σκορ μετά το τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο Ρέπεσα χρησιμοποίησε ζώνη 2-1-2, ο Σάριτς με κομβικό τρίποντο έριξε τη διαφορά στο 36' (64-56) αλλά δύο... παλικαρίσια καλάθια από Μπουρούση και Παπανικολάου έδωσαν εκ νέου το διψήφιο προβάδισμα στην Εθνική ομάδα. Η ελληνική κυριαρχία διήρκεσε μέχρι τέλους και το 76-65 αντικατόπτρισε την ανωτερότητα των Ελλήνων διεθνών.

Δεκάλεπτα: 16-14, 36-23, 51-39, 76-65

Ελλάδα (Κατσικάρης): Μάντζαρης, Μπουρούσης 13, Ζήσης 3, Βασιλειάδης 3, Καλάθης 9, Γλυνιαδάκης, Παπανικολάου 14, Σλούκας 4, Καϊμακόγλου 14, Αντεντοκούνμπο 2, Βουγιούκας 6, Πρίντεζης 8.

Κροατία (Ρέπεσα): Τόμιτς 9, Λαφαγιέτ 8, Μπογκντάνοβιτς 20, Σάριτς 10, Ρούντεζ 6, Ούκιτς 6, Σιμόν 6, Μάρκοτα, Ζόριτς.