Άνετα η πρώτη νίκη της Βασίλισσας!

Την πρώτη της νίκη στην φετινή Basket League πέτυχε η ΑΕΚ η οποία επικράτησε άνετα του Πανιωνίου με 77-64 έχοντας ως κορυφαίο τον Ντούσαν Σάκοτα!

Το φίλμ του αγώνα
Εκμεταλλευόμενη το πάθος της, την καλή ημέρα που βρέθηκαν οι περισσότεροι παίκτες της, την εντυπωσιακότατη στήριξη του κόσμου της, αλλά και την ανετοιμότητα του αντιπάλου της, η ΑΕΚ υπέταξε τον Πανιώνιο στην επάνοδό της στο ΟΑΚΑ, έπειτα από 6 χρόνια απουσίας. Η ομάδα, βεβαίως, χτίζεται ακόμη, αλλά με αυτόν τον κόσμο και με την ενίσχυση που αναμένεται (αλλαγές ξένων παικτών) να πραγματοποιηθεί δεν έχει να φοβηθεί τίποτα.

Στο αγωνιστικό σκέλος, η Βασίλισσα μπήκε αποφασισμένη να τελειώσει από την αρχή το παιχνίδι και ήδη στο πρώτο 2λπεπτο το σκορ ήταν 11-0. Ο Πανιώνιος δεν μπορούσε να αντιδράσει ο κόσμος στην εξέδρα πύκνωνε και η λήξη της περιόδου βρήκε την ΑΕΚ να προηγείται με 27-13 με κορυφαίους τους Ράιτ, Κάιλς και Σαρικόπουλο.
Η δεύτερη περίοδος βρήκε την ΑΕΚ να προηγείται 31-17, ωστόσο ένα σερί 7 πόντων του Πανιωνίου ξαναέδωσε ενδιαφέρον στο ματς. Κασελάκης,Σάκοτα και Ράιτ πήραν την ομάδα πάνω τους, όμως και δύο λεπτά πριν από τη λήξη του ημιχρόνου η διαφορά έφτασε στη μέγιστη μέχρι τότε τιμή της (41-22), ενώ με τη λήξη της περιόδου αυξήθηκε κι άλλο (47-27).

Η τρίτης περίοδος βρήκε τον Πανιώνιο να αντιδρά με ένα επιμέρους σκορ 13-26 (60-53), αλλά στην 4η περίοδο τα πράγματα μπήκαν στη θέση τους χάρη στους Σάκοτα, Κασελάκη και Ράιτ με τη διαφορά να κυμαίνεται σταθερά σε υψηλά επίπεδα. Λήξη αγώνα 67-54.

Τα δεκάλεπτα: 27-13, 47-27, 60-53, 77-64

ΑΕΚ (Β. Ζιάγκος): Παπαντωνίου 9, Κάιλς 11, Σάκοτα 18, Κασελάκης 11, Πολυτάρχου 6, Ράιτ 9, Γουίλιαμσον 2, Σαρικόπουλος 8, Μιλόσεβιτς 3, Τσιάκος
Πανιώνιος (Θ. Παπαχατζής): Ξανθόπουλος 16, Βεργίνης 8, Στρναντ 3, Γουντς 14, Φιτζπάτρικ 8, Κορόλεφ 15, Σταμάτης