Δεν πειράζει ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ μου! Συνεχίζουμε...

Η ΑΕΚ ηττήθηκε από τον Άρη με 63-57 στην Θεσσαλονίκη για την 3η αγωνιστική της δεύτερης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας και αποκλείστηκε από την προημιτελική φάση του θεσμού.

Το φίλμ του αγώνα

Ο Άρης προσπάθησε να επιβάλλει το ρυθμό του στο ξεκίνημα του αγώνα και κατάφερε να προηγηθεί με 15-3 στο 15’ με τρίποντο του Σάσα Βεζένκοφ. Με σερί 7-0 η ΑΕΚ μείωσε σε 15-10 στο 8’, αλλά ο Άρης έκανε επιμέρους σκορ 5-1 και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με το υπέρ του 20-11.
Οι Θεσσαλονικείς αύξησαν εκ νέου τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα με την έναρξη της δεύτερης περιόδου ενώ ο Βεζένκοφ ευστόχησε σε τρίποντο και διαμόρφωσε το 24-12 στο 13’. Η ΑΕΚ απάντησε με σερί 5-0 για το 24-17 στο 15’ με καλάθι του Ζήση Σαρικόπουλου, ωστόσο ο ΛαΜάρκους Ριντ επανέφερε τη διαφορά στους 10 πόντους (27-17, 4 λεπτά και 30 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του ημιχρόνου).
Η «Βασίλισσα» επανήλθε άμεσα και με επιμέρους σκορ 14-6 ροκάνισε τη διαφορά στους 2 πόντους (33-31) στα 5 δευτερόλεπτα με γκολ-φάουλ του Νώντα Παπαντωνίου. Ένα καλάθι του Τόμας έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 35-31.
Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ μπήκε δυνατά και με τρίποντο του Ντούσαν Σάκοτα πέρασε μπροστά με 40-38 στο 22’. Ο Μιχάλης Πολυτάρχου με μία ελεύθερη βολή έγραψε το 40-41 στο 24’, όμως με σερί 9-0 ο Άρης ανέτρεψε την κατάσταση και πήρε… κεφάλι με 49-41 στο 27’.
Η «Βασίλισσα» βρήκε τις λύσεις και με επιμέρους σκορ 5-2 μείωσε σε 51-46 στα 58 δευτερόλεπτα χάρη σε καλάθι και φάουλ του Παπαντωνίου. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 52-48.
Η τελευταία περίοδος άρχισε με ένα σερί 7-0 από τους παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη οι οποίοι ανέβασαν τη διαφορά στους 11 πόντους (59-48) στο 32’. Η ΑΕΚ επανήλθε άμεσα με δικό της σερί 7-0 και επανέφερε τη διαφορά στους 4 πόντους (59-55) στο 35’ με καλάθι του Παπαντωνίου.
Ο Σάκοτα μείωσε σε 61-57, 30 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος, ωστόσο ο Τόμας με δύο ελεύθερες βολές έγραψε το τελικό 63-57. Ο Παπαντωνίου (17 πόντοι) ήταν ο πρώτος σκόρερ για την ΑΕΚ. Από την άλλη, ο Βεζένκοφ (22 πόντοι, 10 ριμπάουντ) ήταν ο κορυφαίος του Άρη.
Διαιτητές: Καρακατσούνης - Πουρσανίδης Γ. - Τζαφλέρης
Τα δεκάλεπτα: 20-11, 35-31, 52-48, 63-57.

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Πάσαλιτς 7 (1), Μανωλόπουλος, Μούρτος, Σύμτσακ, Γκίκας, Ριντ 17 (3), Τόμας 9 (1), Χαρίσης 1, Καραθανάσης, Βεζένκοφ 22 (5 τριπ., 10 ριμπ.), Νέιμικ 7.

ΑΕΚ (Ζιάγκος): Παπαντωνίου 17 (1), Κάιλς 3, Σάκοτα 13 (1), Κασελάκης 8 (2 τριπ., 9 ριμπ.), Πολυτάρχου 1, Παπαδιονυσίου, Γκούντριτζ, Καμπερίδης, Ουίλιαμσον 3, Τσιάκος, Σαρικόπουλος 12 (13ριμπ.).