Ήττα στην πρεμιέρα

Η ΑΕΚ ηττήθηκε από τον Κόροιβο στην Αμαλιάδα με 80-67 στην πρεμιέρα της Basket League ΣΚΡΑΤΣ. Όλα κρίθηκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο, όπου οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν επιμέρους σκορ 25-12 και κατέκτησαν το ροζ φύλλο.

Στο ξεκίνημα ο Κόροιβος προσπάθησε να επιβάλλει το ρυθμό τους, κάτι που κατάφερε αφού με καλάθι του Μιχάλη Γιαννακίδη προηγήθηκε με 12-5 στο 5’. Μάλιστα, ο Λόουερι Ρόμπερτ με δύο βολές έδωσε… αέρα 11 πόντων στην ομάδα του (20-9) στο 9’. Ο Νώντας Παπαντωνίου ευστόχησε σε μία ελεύθερη βολή και διαμόρφωσε το 22-10 που ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο άρχισε με τρίποντο του Γιαννακίδη που έγραψε το 25-10. Ακολούθησε ένα σερί 6-0 της ΑΕΚ το οποίο μείωσε τη διαφορά στους 9 πόντους (25-16) στο 12’. Ο Κόροιβος απάντησε με δικό του σερί 5-0 για το 30-16 και ενώ απέμεναν 8 λεπτά και 16 δευτερόλεπτα για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Τέσσερις συνεχόμενοι πόντοι του Μίλαν Μιλόσεβιτς στο ντεμπούτο του με την φανέλα της ΑΕΚ ολοκλήρωσαν ένα νέο σερί 11-0 της «Βασίλισσας» το οποίο «ψαλίδισε» τη διαφορά στους 3 πόντους (30-27) στο 17’.

Με επιμέρους σκορ 11-7 και με ένα γκολ-φάουλ του Τζος Μάγκετ, ο Κόροιβος ανέβασε τη διαφορά στους 7 πόντους (41-34) στα 46 δευτερόλεπτα, πριν το τρίποντο του Μιχάλη Πολυτάρχου στείλει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με τον φωτεινό πίνακα να αναγράφει το 41-37.

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ μείωσε, αρχικά, σε 47-45 στο 15’ με τρίποντο του Κασμίρ Ράιτ ενώ ο Ζήσης Σαρικόπουλος ισοφάρισε σε 49-49 στο 16’. Με ένα νέο καλάθι του Αμερικανού γκαρντ, η «Βασίλισσα» πέρασε μπροστά με 51-49, πριν ο Ρόμπερτ φέρει εκ νέου το ματς στα ίσια (51-51) στο 17’.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι και τη λήξη της τρίτης περιόδου. Ο Γιώργος Γαλιώτος πέτυχε τις δύο ελεύθερες βολές και επανέφερε την ισοπαλία στο παιχνίδι (55-55) στο 30’. Με την έναρξη της τελευταίας «πράξης» της αναμέτρησης, ο Κόροιβος κατόρθωσε να πάρει προβάδισμα με 3 πόντους (62-59) χάρη σε ένα καλάθι του Σάσα Βασίλιεβιτς, 6 λεπτά και 41 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος.

Ο Ντούσαν Σάκοτα ροκάνισε τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της (64-63) την ώρα που έμεναν 4 λεπτά και 33 δευτερόλεπτα. Όμως ένα σερί 11-0 των γηπεδούχων οδήγησε στο 75-63 και ουσιαστικά έγειρε υπέρ τους την πλάστιγγα. Ο Μιλόσεβιτς με λέι απ έγραψε το τελικό 80-67.

Διαιτητές: Σχινάς – Ψαριανός - Τζαφλέρης

Τα δεκάλεπτα: 22-10, 41-37, 55-55, 80-67.

ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Μαρκόπουλος): Μάγκετ 10 (1 τριπ., 5 ασισ.), Ρόμπερτ 18 (2), Γιαννακίδης 10 (2), Αγγελόπουλος 6, Παπαπέτρου, Ντέιβις 3 (1), Βασίλιεβιτς 11 (1), Κανονίδης 9 (3), Γκάρετ 9 (8 ριμπ.), Ντμιτρίεφ, Γαλιώτος 4.

ΑΕΚ (Ζιάγκος): Παπαντωνίου 6 (1), Κάιλς 1, Σάκοτα 13 (1), Κασελάκης 2, Πολυτάρχου 8 (2), Ράιτ 5 (1), Καμπερίδης, Ουίλιαμσον 2, Σαρικόπουλος 14 (10 ριμπ.), Μιλόσεβιτς 16 (11 ριμπ.), Γκούντριτζ.