Το σκανάρισμα της Βασίλισσας

Δύσκολα στον εαυτό της έβαλε η ΑΕΚ στο Nick Galis Hall, μετά την ήττα από τον Άρη. Η ιστορία έχει δείξει ότι σε τέτοιες σειρές play off, το «1-0» αποτελεί «κλείδωμα» της πρόκρισης για όποιον το επιτυγχάνει, με τον Άρη να παίρνει και το ψυχολογικό credit, λόγω του συγκλονιστικού φινάλε.
Είναι ξεκάθαρο ότι στη Θεσσαλονίκη προδόθηκε από το μεγάλο όπλο της, την επίθεση, καθώς η άμυνά της, αφενός την κράτησε όρθια στα 8/10 της γ’ περιόδου, αφετέρου της έδωσε το δικαίωμα να πάει το ματς στο τελευταίο σουτ. Τα ποσοστά της όμως σε δίποντα (48%) και τρίποντα (32%) καθρεπτίζουν και τις πολύ κακές επιλογές που έκανε (28 επιθέσεις μπροστά και 29 πίσω από τα 6.75μ.).
Από εκεί και πέρα, η ΑΕΚ έκανε μια υπερπροσπάθεια στο φινάλε, γύρισε ένα «τελειωμένο ματς» σε μια δύσκολη έδρα, αλλά δεν είχε καθόλου -μα καθόλου- τύχη, για άλλη μια φορά, εν αντιθέσει με τον Άρη, που... μίλησε μαζί της. Και για την απουσία του Χέρστον και για την την ιδιαιτερότητα με τον Ποπς, αλλά και με τα «μεγάλα» σουτ, που έβαλε στη β’ και την γ’ περίοδο. Οι λογαριασμοί των δύο ομάδων, ωστόσο, παραμένουν ανοικτοί...
Ουίλμπεκιν: Αγωνίστηκε 26 λεπτά και αμυντικά δεν αντιμετώπισε τα προβλήματα, που συνάντησε στον αντίστοιχο αγώνα του ΟΑΚΑ. Επιθετικά, όμως ήταν κακός. Μοίρασε μεν 3 ασίστ, αλλά πέτυχε μόλις 2 πόντους, χάνοντας 3 δίποντα και 2 τρίποντα, και έκανε για πρώτη φορά τόσα λάθη (4).
Παπαντωνίου: Αγωνίστηκε «σκάρτα» 3 λεπτά σε δόσεις. Η πρώτη του είσοδος συνδυάστηκε με καλές άμυνες και 1 κλέψιμο. Ήταν αυτός που έκανε το τελευταίο (άστοχο) σουτ του α’ ημιχρόνου, ενώ το κοντέρ έγραψε και 1 λάθος.
Ντελινινκάιτις: Ξεκίνησε με κακά ποσοστά στα τρίποντα, αλλά δεν πτοήθηκε, αποδεικνύοντας ξανά το ηγετικό του ποιόν. Ο βασικός «υπαίτιος» της ανατροπής, πέυχε 18 πόντους, έναν λιγότερο από το ρεκόρ καριέρας του με την ΑΕΚ (κόντρα στο Ρέθυμνο). Συνολικά, σε 30 λεπτά, είχε 4 κερδισμένα φάουλ, 3 κλεψίματα, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, ενώ δεν υπέπεσε σε κανένα λάθος.
Σάκοτα: Δοκιμάστηκε και στη θέση «3» και αν πετύχαινε το (μακρινό) τρίποντο στην τελευταία επίθεση, ή ευστοχούσε στην προτελευταία, θα επρόκειτο για την κορυφαία εμφάνισή του στα κιτρινόμαυρα. Σε 31’συμμετοχής, σημείωσε 17 πόντους και 4 ασίστ. Είχε όμως και μόλις 1 ριμπάουντ και κανένα φάουλ, γεγονός που επίσης δεν περνά απαρατήρητο.
Κασελάκης: Δεν αγωνίστηκε.
Πολυτάρχου: Δεν αγωνίστηκε.
Τσιάκος: Δεν αγωνίστηκε.
Σαρικόπουλος: Αγωνίστηκε για 19 λεπτά και στο α’ ημίχρονο ήταν εξαιρετικός, ενώ στο β’, όσο έπαιξε, η απόδοσή του έπεσε και έχασε αρκετές μονομαχίες από τον Νέιμικ. Συνολικά, πέτυχε 7 πόντους, πήρε 7 ριμπάουντ.
Αθηναίου: Στα δύο τελευταία λεπτά ενέπνεε τεράστια σιγουριά. Πέτυχε το τρίποντο της ισοφάρισης, 1:30 πριν το τέλος, ενώ πιο πριν είχε βάλει 2 καθοριστικές βολές. Αυτοί ήταν όλοι κι όλοι οι πόντοι του (5), καθώς νωρίτερα ήταν άστοχος. Συνολικά, σε 28’, είχε 3 κερδισμένα φάουλ, 2 ασίστ και 1 ριμπάουντ.
Μιλόσεβιτς: Πέτυχε μεν καθοριστικά καλάθια στην τελευταία περίοδο, βοηθώντας την ομάδα να φέρει το ματς στα ίσα, ωστόσο για μία ακόμη φορά η αντίπαλη ομάδα του «έδωσε» μακρινά σουτ και εκείνος «έχτισε» το καλάθι (1/5 τρίποντα). Σε 25 λεπτά συμμετοχής, είχε 6 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 κερδισμένα φάουλ, 1 ασίστ, αλλά και 3 λάθη.
Μενσά-Μπονσού: Φανερά, εκτός ρυθμού, αγωνίστηκε με φιλότιμο και αυταπάρνηση, δίνοντας λύσεις κυρίως στο α’ μέρος. Σε 10,5 λεπτά συμμετοχής, είχε 6 πόντους, 2 ριμπάουντ και 2 κερδισμένα φάουλ.
Ίνγκλις: Για τρίτο συνεχές παιχνίδι, έμεινε στους 8 πόντους και μάλιστα στο β’ μέρος δεν μπόρεσε να βοηθήσει σχεδόν καθόλου. Συνολικά, σε 27 λεπτά, μάζεψε 6 ριμπάουντ, κέρδισε 3 φάουλ και έδωσε 3 ασίστ.