Με περίπατο οι Cavaliers στον τελικό της Ανατολής!

Σύνδεσμος ενσωματωμένης εικόνας

Ο Kevin Love έχει τεθεί εκτός δράσης μέχρι το τέλος της σεζόν. O Kyrie Irving τραυματίστηκε στο αριστερό του γόνατο στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου του αγώνα, με αποτέλεσμα να μην αγωνιστεί στη συνέχεια του παιχνιδιού, μένοντας στους 6 πόντους σε 12 λεπτά συμμετοχής. Ο LeBron James άγγιξε μεν το triple-double, ωστόσο είχε μόλις 15 πόντους με 7/23 σουτ, 9 ριμπάουντ, 11 ασίστ και 4 λάθη. Ο Pau Gasol επέστρεψε στην δράση για τους Bulls, που παρατάχθηκαν πλήρεις. Κι όμως, όλα αυτά δεν εμπόδισαν τους Cavaliers να κερδίσουν ΕΥΚΟΛΑ μέσα στο Chicago στον 6ο αγώνα της σειράς και να προκριθούν στους Τελικούς της Ανατολικής Περιφέρειας με 4-2 νίκες!

Να είναι η αύρα του LeBron; Να λείπει κάτι από το Chicago; Να μην είναι απλώς η χρονιά των Bulls η φετινή; Όπως και να έχει, η ιστορία θα γράψει ότι το Cleveland κατάφερε να πάρει μία άνετη νίκη μέσα στο Chicago επί των Bulls, πανηγυρίζοντας μία, πέρα για πέρα, δίκαιη πρόκριση επί των “Ταύρων”. Μία πρόκριση την οποία σφράγισαν οι αντι-σταρ της ομάδας.

Dellavedova όπως λέμε… Irving και Thompson όπως λέμε… Love!

Μοιάζει με αστείο, αλλά είναι πέρα για πέρα αληθινό: Με τον Kyrie Irving να τίθεται εκτός αγώνα στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, όταν πάτησε πάνω στο πόδι του Tristan Thompson, με αποτέλεσμα να αισθανθεί ενοχλήσεις στο αριστερό γόνατο (οι Cavs πάντως υποστήριξαν πως αν χρειαζόταν θα επέστρεφε στο παιχνίδι), ήταν ο Dellevadeva αυτός που κάλυψε το κενό του. Και πολύ καλά μάλιστα, ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με 19 πόντους με 7/11 σουτ και 2/2 βολές! Δεν ήταν μόνος του όμως. Είχε και βοήθειες από τους συμπαίκτες του, με πρώτο τον Tristan Thompson.

Ο Καναδός πάουερ φόργουορντ ντύθηκε από την πλευρά του… Kevin Love για ένα βράδυ, τελειώνοντας το παιχνίδι με 13 πόντους με 4/11 δίποντα, 5/5 βολές, 17 ριμπάουντ και 2 κοψίματα, κυριαρχώντας κάτω από τα δύο καλάθια. Αν προσθέσει μάλιστα κάποιος τους 13 πόντους του Iman Shumpert, τους 12 πόντους του J.R Smith και τα 12/27 τρίποντα των Cavs, τότε καταλαβαίνει πού οφείλεται αυτή η άνετη νίκη.

Απογοήτευσε το Chicago…

Όσο για τους Bulls; Είναι λογικό να αναρωτιέται κάποιος τί άλλο έπρεπε να συμβεί για να στείλουν την σειρά σε 7ο παιχνίδι. Εκτός αν θεωρεί κάποιος ότι το γεγονός ότι αγωνίστηκαν έπειτα από δύο αγώνες πλήρεις (έστω και αν ο Gasol ήταν εμφανώς ανέτοιμος), την ίδια στιγμή που οι Cavs δεν είχαν τον Love και έχασαν στο ξεκίνημα του αγώνα τον Irving δεν έφτανε για να τους δώσει αρκετά μεγάλο πλεονέκτημα.

Με δεδομένο πάντως ότι με εξαίρεση τους Jimmy Butler (20 πόντοι ε 8/22 σουτ) και Derrick Rose (14 πόντοι με 7/16 σουτ) κανένας άλλος παίκτης της ομάδας δε σημείωσε περισσότερους από 8 πόντους, ίσως είναι ασφαλές να υποστηρίξει κάποιος ότι το Chicago εμφανίστηκε – για ακόμα μία φορά – κατώτερο των προσδοκιών…

Το φάουλ που τα άλλαξε όλα…

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο, μέχρι που το Chicago κατάφερε χάρη σε ένα μικρό ξέσπασμα να ξεφύγει με 25-18. Πολύ γρήγορα ωστόσο οι Cavaliers θα απαντούσαν, καταφέρνοντας χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 15-6 να κλείσουν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 33-31. Στην δεύτερη περίοδο, πάντως, ήταν που θα ερχόταν η έκρηξη των Cavs. Μία έκρηξη που θα οφειλόταν σε ένα σκληρό φάουλ του… Nikola Mirotic!

Οι δύο ομάδες εξακολουθούσαν να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι τα μέσα της πρώτης περιόδου, όταν ο Matt Dellavedova με τρίποντο έκανε το σκορ 41-40 υπέρ του Cleveland. Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, ωστόσο, έγινε η φάση που άλλαξε την ροή του παιχνιδιού, όταν ο Mirotic προσπάθησε να σταματήσει έναν αιφνιδιασμό του Cleveland πιάνοντας από τον… λαιμό τον Iman Shumpert, πηγαίνοντας μάλιστα στην συνέχεια και απειλητικά προς το μέρος του! Αποτέλεσμα; Να χρεωθεί με flagrant 1 φάουλ, αλλά και να ξυπνήσει τον εγωισμό των φιλοξενούμενων.

Το Cleveland ξαφνικά γύρισε τον διακόπτη μετά το σκληρό φάουλ του MIrotic, έσφιξε την άμυνά του και άρχισε να πυροβολεί από την περιφέρεια στην επίθεση, κλείνοντας την δεύτερη περίοδο με ένα επιμέρους σκορ 17-4, με αποτέλεσμα να πάει στα αποδυτήρια στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου προηγούμενο με 58-44.

Dellavedova και… τέλος
Στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Irving ήδη να έχει κριθεί ως “αμφίβολος” για επιστροφή, ο κόσμος περίμενε την αντίδραση των Bulls. Κάτι τέτοιο όμως δεν θα ερχόταν ποτέ. Κι αυτό γιατί παρά το γεγονός ότι οι Cavaliers έμειναν χωρίς καλάθι στα πρώτα 6 λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, οι Bulls σημείωσαν μόλις 2 πόντους στο ίδιο διάστημα (!) με αποτέλεσμα η διαφορά να μην πέσει κάτω από τους 10 πόντους. Και, έπειτα από ένα κακό τρίτο δωδεκάλεπτο και για τις δύο ομάδες, το φινάλε του οποίου βρήκε τους Cavs να προηγούνται με 73-60, θα ερχόταν το νέο ξέσπασμα των φιλοξενούμενων.

Με πρωταγωνιστή τον Dellavedova, οι Cavs άνοιξαν την τέταρτη περίοδο με ένα επιμέρους σκορ 11-2, εκτοξεύοντας την διαφορά στους 22 πόντους (84-62) καθαρίζοντας ουσιαστικά το παιχνίδι. Έκτοτε, το Chicago δεν είχε το κουράγιο να επιστρέψει το παιχνίδι, αποδεχόμενο τη μοίρα του, με το Cleveland να πανηγυρίζει μία δίκαιη πρόκριση.