Με το δεξί η Εθνική μας!

Χωρίς να πιάσει την καλύτερη δυνατή απόδοση, αλλά έχοντας σε εξαιρετική μέρα τους Κουφό, Μπουρούση, Σλούκα, και πολυτιμότερο τον Πρίντεζη, η Εθνική μας νίκησε τα Σκόπια, στην πρεμιέρα της στο Eurobasket, με 85-65
.

Στο πρώτο ημίχρονο, η εθνική μας ομάδα είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού, όμως η απόδοση της είχε σκαμπανεβάσματα και δεν κατάφερε να πάρει διαφορά μεγαλύτερη των 10 πόντων. Ο Σπανούλης αδυνατούσε να βρει ρυθμό στην επίθεση, όπως και οι περισσότεροι παίκτες μας και οι μόνοι που έδιναν ώθηση ήταν οι ψηλοί(Μπορούσης, Κουφός, Πρίντεζης) που κυριαρχούσαν στο ζωγραφιστό σε άμυνα και επίθεση. Ταυτόχρονα, ο Καλάθης είχε 5 ασσίστ στα πρώτα 7 λεπτά και με την άμυνα του περιόρισε ως ένα βαθμό τα περιφερειακά σουτ των Σκοπιανών, τα οποία όταν άρχισαν να βρίσκουν στόχο τους κρατούσαν στο παιχνίδι και κοντά στο σκορ.

Τα Σκόπια πλησίασαν ακόμα και στον πόντο με τα τρίποντά τους και τις κακές ελληνικές επιθέσεις, όμως η Ελλάδα είχε λύσεις, οι σκοπιανοί ψηλοί αδυνατούσαν να κυριαρχήσουν στη ρακέτα(σε άμυνα και επίθεση) και έτσι διατηρήθηκε η διαφορά των 7 πόντων που είχε στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου και στην ανάπαυλα.

Το τρίτο δεκάλεπτο δεν είχε σημαντικές διαφορές από το υπόλοιπο του παιχνιδιού, καθώς ήταν φανερό ότι οι παίκτες μας δεν είχαν καθαρό μυαλό σε πολλές επιθέσεις και οι Σκοπιανοί συνέχισαν να σουτάρουν από τα 6,75 με ή χωρίς πίεση.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, όμως, μπορέσαμε και περάσαμε το φράγμα των 10 πόντων, εκμεταλλευόμενοι την κόπωση των Σκοπιανών και από το σημείο εκείνο, μέχρι και το τελικό 65-85, κυριαρχήσαμε απόλυτα στο παιχνίδι.

Σκόπια: Mπρτσκοφ, Ιλιέφσκι 5 (1), Σοκόλοφ, Κοστόσκι 20 (4), Στογιανόφσκι Β. 13 (2), Στογιανόφσκι Ντ. 5 (1), Σιμονόφσκι 6 (2), Μπλαντενόφσκι, Τραϊκόφσκι 6 (2), Γκουρτόσκι 3, Χέντριξ 2, Σαμαρτζίσκι 5.

Ελλάδα: Μπουρούσης 16 (10 ριμπ.), Ζήσης 3 (1), Σπανούλης 10, Καλάθης 7 (1 τρίπ., 8 ασ.), Περπέρογλου, Σλούκας 9 (1), Καϊμακόγλου 2, Κουφός 11 (11 ριμπ.), Πρίντεζης 18, Παπανικολάου, Μάντζαρης, Αντετοκούνμπο 9.

ΥΓ: Οι Σκοπιανοί είναι, ως επί τω πλείστον, φτωχός λαός, με πολλούς από αυτούς να μεταναστεύουν με τραινα που θυμιζουν αυτα που οδηγουσαν επι Β Παγκοσμιου Πολέμου, στο Αουσβιτς προς την Κεντρική Ευρώπη σε αναζήτηση καλύτερης ζωής. Η επιθυμία και ο φανατισμός τους ως προς την ονομασία της χώρας τους σε «Μακεδονία», είναι αποτέλεσμα ιστορικής άγνοιας, από μέρος τους, και της κάκιστης εξωτερικής πολιτικής της Ελλάδας εδώ και 20 χρόνια. Πολλά μπράβο στον ΑΝΤ1 και τον ΟΤΕ TV για την κίνηση τους να κρύψουν το MKD(συντομογραφία του «Makedonia») από το σκορ, όμως καλό είναι να προβληματιστούμε από το γεγονός ότι η Πρώην Γιουγκοσλαβική Δημοκρατία της Μακεδονίας είναι ευρέως γνωστή ως Μακεδονία.

Επιμέλεια: Βίκτωρας Αντωνόπουλος