Νίκη και πρωτιά για την Επίσημη Αγαπημένη!

Παίζοντας ένα καλό ημίχρονο, ένα πολύ κακό 3ο δεκάλεπτο και ένα πολύ καλό 4ο δεκάλεπτο, η Εθνική μας κέρδισε, δίχως να δυσκολευτεί στα 30 από τα 40 λεπτά του παιχνιδιού, τη Σλοβενία, παίρνοντας και μαθηματικά την πρωτιά. Πλέον, το αυριανό ματς με τους φιλόδοξους Ολλανδούς είναι διαδικαστικού χαρακτήρα.

Η εθνική μας, λοιπόν, δεν έδειξε να πτοείται από την ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι πολυάριθμοι Σλοβένοι φίλαθλοι και μπήκε αρκετά δυνατά στο ματς, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με 23-17 υπέρ της.

Η συνέχεια στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ακόμα καλύτερη, με τον Σπανούλη να πετυχαίνει 10 πόντους, από τους 13 που είχε συνολικά στο ημίχρονο. Το σκορ τελικά στο ημίχρονο έγινε 46-31 υπέρ της Ελλάδας, μια δικαιολογημένη διαφορά κρίνοντας από την καλή εμφάνιση των παικτών μας, οι οποίοι μάλιστα εκτός από τη σοβαρότητα που επέδειξαν σε άμυνα και επίθεση, προσέφεραν και θεαματικές φάσεις. Όχι μόνο στο άλει-ουπ του Σπανούλη με τον Κουφό, αλλά και σε συνεργασίες που κατέληξαν σε καλάθι χωρίς κάποιο εντυπωσιακό κάρφωμα.

Η καλή εμφάνιση του ημιχρόνου δεν συνεχίστηκε και παρ’ όλο που βρεθήκαμε μπροστά στο σκορ στο ξεκίνημα του 3ου δεκαλέπτου με 18 πόντους, η διαφορά σύντομα μειώθηκε μέχρι και στους 5 (στο 27΄). Πάντως, παρά την ευστοχία του Μπλάζιτς από τα 6,75 και την αδυναμία εύρεσης εύκολων καλαθιών, οι Σλοβένοι δεν κατάφεραν να μειώσουν ακόμα παραπάνω και έτσι η εθνική μας μπήκε στο 4ο δεκάλεπτο στο +9 (61-52).

Μπαίνοντας στο 4ο δεκάλεπτο, η Εθνική μας συνέχισε να είναι μουδιασμένη στην άμυνα και επέτρεψε εκ νέου στους μαχητικούς Σλοβένους να μειώσουν στους 2 (62-60 στο 32’). Η συνέχεια, όμως, ανήκε εξ ολοκλήρου στους παίκτες μας, μη επιτρέποντας στους Σλοβένους να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Η διαφορά όσο περνούσε η ώρα αυξήθηκε, ο εξαιρετικός Μπλάζιτς «σίγησε», ο Ντράγκιτς ήταν εκνευρισμένος (λογικό, το να είσαι ο αδερφός του μεγάλου Γκόραν Ντράγκιτς και να προσπαθείς να είσαι ηγέτης μιας ομάδας με παράδοση σε παίκτες όπως η Σλοβενία δεν είναι και το πιο εύκολο) και ο Σπανούλης συνέχισε να βάζει καλάθια σταματώντας στους 19. Το τελικό 83-72 αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του ματς.

Ελλάδα: Μπουρούσης 11 (8 ριμπάουντ), Ζήσης 10 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σπανούλης 19 (6 ασίστ), Καλάθης 12 (3 ασίστ), Περπέρογλου 2, Σλούκας (3 ασίστ), Καϊμακόγλου (3 ριμπάουτ), Κουφός 10 (4 ριμπάουντ), Πρίντεζης 16 (3 ριμπάουντ), Παπανικολάου, Μάτζαρης, Αντετοκούνμπο 3.

Σλοβενία: Γιοξίμοβιτς 2, Ρούπνικ, Πρεπελιτς 1 (4 ασίστ), Μπλάζιτς 27 (5 ριμπάουντ), Νίκολιτς, Ζ. Ντράγκιτς 22 (3 ριμπάουντ), Ζούπαν 5, Μπάλαζιτς 2, Ζάγκορατς, Όμιτς 4 (3 ριμπάουντ), Κλόμπουτσαρ 2, Σλόκαρ 7.

Δείτε σε video την μεγαλειώδη τάπα του Αντετοκούνμπο!

Επιμέλεια: Βίκτωρας Αντωνόπουλος