"Ξεμπούκωσε" η Βασίλισσα που κέρδισε εύκολα τα Τρίκαλα

Την τρίτη της νίκη σε ισάριθμους αγώνες στη BasketLeague πέτυχε η AEK, επικρατώντας με 82-65 των Τρικάλων, που προέβαλλαν αντίσταση μόνο στην α’ περίοδο. Πρωταγωνιστής για άλλη μια φορά ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης, ο οποίος σταμάτησε στους 26 πόντους και οδήγησε την ομάδα σε ασφαλή μονοπάτια. Αναγεννημένος ο Ουόρεν (10 πόντοι, 14 ασίστ), πολύ καλός και ο Χέρστον.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με χαλαρές άμυνες με το σκορ στο πρώτο 5λεπτο να είναι ισόπαλο (14-14) και τον Μαυροκεφαλίδη να πετυχαίνει τους 10 πόντους της ΑΕΚ. Ένα σερί 9-0 των Τρικάλων, όμως, έφερε τους Θεσσαλούς μπροστά στο φινάλε της α’ περιόδου (20-23).

Στη β’περίοδο, η ΑΕΚ κράτησε 5:30 λεπτά χωρίς πόντο τα Τρίκαλα, κάνοντας ένα επί μέρους 12-0 (32-23). Η διαφορά ανέβηκε μέχρι τους 12 (38-26, 44-32), ο Λουκάς έφτασε τους 24 (!) και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 44-34.

Στη γ’ περίοδο, η ΑΕΚ με τέσσερα τρίποντα έφτασε στο +17 στο 26’ (59-42) με τους Χέρστον, Ουόρεν, Καλαμπόκη να ξεχωρίζουν σε αυτό το δεκάλεπτο, που βρήκε στη λήξη του τους κιτρινόμαυρους στο +16 (66-50).

Στη δ’ περίοδο, η ΑΕΚ δεν πάτησε «φρένο», έφτασε δύο φορές στο +21 (71-50, 76-55) με τους Κατσίβελη και Σαρικόπουλο, που είχαν αγωνιστεί και στο α’ μέρος, να παίρνουν χρόνο συμμετοχής και τον τελευταίο να βρίσκει τα «πατήματά» του σε άμυνα και επίθεση.

Δεκάλεπτα: 20-23, 44-34, 66-50, 82-65.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Παπαντωνίου 6, Χέρστον 14, Μιλόσεβιτς 5 (11 ριμπ.), Σκραμπ 2, Μαυροκεφαλίδης 26 (6 ριμπ., 3 ασίστ), Κάρτερ 2, Σαρικόπουλος 8 (4 ριμπ.), Κατσίβελης, Καλαμπόκης 9 (3/3 τριπ.), Γουόρεν 10 (14 ασίστ).

Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Ντάουελ, Σόκο 7 (8 ριμπ.), Τσιλούλης 2, Καραθανάσης 3, Τσιάρας 7, Κόντζερ 22, Κουκουλάς 6, Καλλές, Ρόμπινσον 10, Καλογιαννίδης 2, Τιγκ 6 (6 ριμπ.), Βαρυτιμιάδης.