Ξέσπασε η Βασίλισσα και τους ''πάτησε''!

Η ΑΕΚ επέστρεψε και στην Ευρώπη με νίκες μετά την τελευταία της νίκη στις 20/11/2007. Η Βασίλισσα ''πάτησε'' το Ρώσικο μεγαθήριο με 87-70 στο ΟΑΚΑ.

Με έναν καταπληκτικό Μαυροκεφαλίδη (19π., 13ριμπ., 2ασ., 1κλεψ., 2λάθ., 8κερδ. φάουλ) αλλά και έναν παθιασμένο Μίλαν Μιλόσεβιτς (17π., 5ριμπ., 1ασ., 2κλεψ., 1λάθ.) επικράτησε σχετικά εύκολα της Νίζνι. Αξιος αναφοράς και ο Ουόρεν (14π., 3ριμπ., 3ασ., 1κλεψ., 1λαθ.) που έδειξε πως... είναι εδώ.

Το ματς

Γρήγορη... απάντηση στο αρχικό 0-5 έδωσε η ΑΕΚ που προηγήθηκε με 8-7 χάρη σε δύο τρίποντα του Ουόρεν. Οι Ρώσοι ανέκτησαν άμεσα το προβάδισμα και ο Σαρικόπουλος ήταν ο παίκτης που έδινε επιθετικά τις λύσεις για την ΑΕΚ (14-17 στο 6'). Η «κιτρινόμαυρη» άμυνα βελτιώθηκε, αλλά τα μακρινά σουτ της Νίζνι (6/9 3π.) την βοήθησαν να προηγείται με σκορ 24-26 στο δεκάλεπτο.

Ο Μιλόσεβιτς έδωσε άλλο «αερα» στην ΑΕΚ, τόσο αμυντικά, όσο και επιθετικά και έβαλε μπροστά την ομάδα του με σκορ 31-29. Ο Μαυροκεφαλίδης μπήκε στην «εξίσωση», αλλά ο Κβοστόφ με πέντε σερί πόντους διαμόρφωσε το 35-37. Ο Ανοσίκε έδωσε λύσεις, ισοφαρίζοντας μάλιστα σε 41-41, ενώ το ημίχρονο έκλεισε με τρίποντα των Παπαντωνίου και Μαυροκεφαλίδη που έδωσαν προβάδισμα (47-46).

Η Νίζνι έδειξε να μπαίνει δυνατά (47-50), αλλά η ΑΕΚ ήταν καταιγιστική στη συνέχεια. Με εντυπωσιακό σερί 17-0 και τον Μιλόσεβιτς μπροστάρη πήρε πολύ μεγάλη διαφορά (64-50). Η Νίζνι, όμως, έδειξε πως είναι μία ποιοτική ομάδα και πριν τη λήξη της περιόδου κατάφερε να κατεβάσει τη διαφορά (66-60).

Η ΑΕΚ κατάφερνε να διατηρεί το προβάδισμα ασφαλείας στα χέρια της και ο Κατσίβελης κάρφωσε για το 74-63 πέντε λεπτά πριν από τη λήξη. Σε αυτό το σημείο, επιστροφή δεν υπήρχε για τους Ρώσους και οι «κιτρινόμαυροι» έφτασαν στο επιβλητικό 87-70.

Δεκάλεπτα: 24-26, 47-46, 66-60, 87-70.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Ανοσίκε 6 (6 ριμπ.), Παπαντωνίου 3 (3 ασίστ), Χέρστον 12 (4 ριμπ.), Μιλόσεβιτς 17 (5 ριμπ.), Μαυροκεφαλίδης 19 (13 ριμπ.), Κάρτερ 5, Σαρικόπουλος 4, Κατσίβελης 5 (6 ριμπ., 3 ασίστ), Καλαμπόκης 2, Γουόρεν 14.

Νίζνι (Μπαγκάτσκις): Ραντ 7, Γκριγκορίεφ 13, Μπαμπούριν 10, Βίκτοροφ, Ίβλεφ 2, Μαχάλμπασιτς 10, Χβοστόφ 11, Μπέρζινς 1, Στρέμπκοφ 13, Ποπόφ, Κιρντιάτσκιν 3.