«Διπλό» στην Αμαλιάδα η ΑΕΚ !

Αγχώθηκε αλλά την πήρε την νίκη στην Αμαλιάδα η ΑΕΚ με 67-76 επί του Κοροίβου, ο οποίος μας κοίταξε στα μάτια για 35 λεπτά αλλά τελικά η διαφορά ποιότητας των ομάδων φάνηκε και η αγαπημένη μας ομάδα μας πήρε το ροζ φύλλο αγώνα κάνοντας το 4x4 στο πρωτάθλημα της Basket League.

Στο ξεκίνημα του αγώνα η ΑΕΚ μπήκε μουδιασμένα στο παρκέ με αποτέλεσμα η ομάδα του κυρίου Μαρκόπουλου να φτάσει την υπέρ της διαφορά μέχρι και στο +13 με μπροστάρηδες τους Βασιλόπουλο και Davis.

Στο 2ο δεκάλεπτο η Βασίλισσα αντέδρασε και έφερε το ματς σχεδόν στα ίσια με την λήξη του ημιχρόνου (38-35) καθώς έσφιξε την άμυνα της και κέρδισε και σημαντικές μάχες στην ρακέτα.Αναλόγως κύλισε και η 3η περίοδος με την αγαπημένη μας ομάδα να διατηρεί τα ηνία του παχνιδιού.

Ενώ στο 4ο δεκάλεπτο όλα έδειχναν να είναι ιδανικά για εμάς ο Κόροιβος με ένα επιθετικό σερί μείωσε στο 59-60 με την ΑΕΚ όμως να αντιδρά σωστά και να κλειδώνει με τρίποντο του Ουόρεν και σημαντικά καλάθια από τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη που πέτυχε 28 πόντους !