Εύκολα το 7x7 και τώρα ο Άρης!

Το επτά στα επτά στο πρωτάθλημα της Basket League ΣΚΡΑΤΣ πέτυχε η ΑΕΚ καθώς επιβλήθηκε 78-54 της Κηφισιάς στο «Ζηρίνειο». Ο Μίλαν Μιλόσεβιτς με 20 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της «Βασίλισσας».

Με το ξεκίνημα της αναμέτρησης η ΑΕΚ «έτρεξε» επιμέρους σκορ 9-2 με τρίποντα από τους Σκραμπ, Σάκοτα και Χέρστον. Ο Μαυροκεφαλίδης με δίποντο αύξησε τη διαφορά στους εννέα πόντους (11-2) στα μισά της πρώτης περιόδου. Με επιμέρους σκορ 10-6 η «Βασίλισσα» πήρε προβάδισμα δεκατριών πόντων (21-8) με το τέλος της πρώτης περιόδου.

Ο Μαυροειδής με δίποντο έκανε το 23-8 με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και ο Γλυνιαδάκης απάντησε για το 23-10. Ο Μίλαν Μιλόσεβιτς με εύστοχο τρίποντο ανέβασε τη διαφορά στους δεκαπέντε πόντους (32-16), πέντε λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.  Η Κηφισιά με σερί 6-0 μείωσε 34-22. Με επιμέρους σκορ 5-5 η ΑΕΚ πήγε στο ημίχρονο με προβάδισμα δώδεκα πόντων (39-27).

Mε την έναρξη της τρίτης περιόδου ο Μαλίκ Χέρστον με δίποντο έκανε το  41-27. Η γηπεδούχοι με σερί 6-0 μείωσαν στους οκτώ πόντους τη διαφορά από την ΑΕΚ (41-33).  Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με δίποντο έκανε το 48-37 για την ΑΕΚ στα μισά της τρίτης περιόδου και ο Παπαντωνίου με τρίποντο ανέβασε τη διαφορά στους δεκαέξι πόντους (53-37), τρία λεπτά πριν το τέλος της περιόδου. Με επιμέρους σκορ 8-4 η Κηφισιά μείωσε στους δώδεκα πόντους (57-45), με το τέλος της τρίτης περιόδου.

Με την έναρξη της τελευταίας «πράξης» του αγώνα η ΑΕΚ «έτρεξε» επιμέρους σκορ 6-2 για το 63-47 και ο Κατσίβελης με δύο εύστοχες βολές ανέβασε κι άλλο τη διαφορά υπέρ της ΑΕΚ για το 68-49, πέντε λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.
Τα τελευταία λεπτά του αγώνα κύλησαν διαδικαστικά με τον Μιλόσεβιτς με τρίποντο να διαμορφώνει το τελικό 78-54.

Διαιτητές: Γκόντας, Παναγιώτου, Μπίκας

Τα δεκάλεπτα: 8-21, 27-39, 45-57, 54-78

ΚΗΦΙΣΙΑ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Στίγκερς Ντ., Σταμάτης 2, Γκίκας 9 (1), Πόποβιτς, Κασελάκης 4, Χρυσικόπουλος 2, Στίγκερς 8, Χογκ 12, Σπυριδωνίδης 1, Φρέζιερ, Σμιθ 8, Γλυνιαδάκης 8.

AEK (Ντράγκαν Σάκοτα): Παπαντωνίου 3 (1), Σκραμπ 6 (2 τριπ. – 5 ασ) , Ουόρεν 4, Κάρτερ,  Κατσίβελης 4 (4 ασ), Μωραϊτης, Σάκοτα 5 (1), Χέρστον 13 (1), Καλαμπόκης 3 (1), Mιλόσεβιτς  20 (3 τριπ. – 10 ριμπ.), Μαυροκεφαλίδης 12 (4 ασ),  Μαυροειδής 8.