Άγχωσε αλλά πήρε τεράστιο διπλό πρόκρισης !

Η φετινή ΑΕΚ μας αγχώνει αλλά πάντα βρίσκει τρόπο να κερδίζει όλους τους αγώνες εδώ και βδομάδες...
Μεγάλο «διπλό» πρόκρισης στην έδρα της Κράσνι με 82-78 πήρε η Βασίλισσα , με τους γηπεδούχους να αντιστέκονται παρά την αισθητή απουσία του Μίτσελ και λίγο έλλειψε να «κλέψει» στο τέλος και τη νίκη...

Κορυφαίοι για την ΑΕΚ ο γνωστός...ύποπτος Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με 28 πόντους και 10 ριμπάουντ ενώ εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Μάλικ Χέσρτον που πρόσθεσε άλλους 16 πόντους και μάζεψε 9 ριμπάουντ ! Από την ηττημένη Κράσνι, ξεχώρησαν οι Κούπερ με 27 πόντους και Τζόνσον με 17.

Για ακόμη ένα παιχνίδι η ΑΕΚ ξεκίνησε άσχημα στο πρώτο δεκάλεπτο και βρέθηκε νωρίς-νωρίς πίσω στο σκορ με αποτέλεσμα ναχάνει ακόμη και με 10 πόντους και να κλείνει το δεκάλεπτο με 22-14. Στο δεύτερο η Ενωση βελτιώθηκε με την είσοδο του Μιλόσεβιτς αντί του Σάκοτα και η διαφορά μειώθηκε, ενώ η ΑΕΚ κατάφερε με Μαυροκεφαλίδη και τον Βόσνιο να περάσει στο σκορ, ενώ και ο Παπαντωνίου πίεσε στην περιφέρεια αντί του Γουόρεν. Μάλιστα, η ΑΕΚ κέρδιζε στο ημίχρονο με 33-34.

Στο 3ο δεκάλεπτο η ΑΕΚ με τον Χέρστον σε εξαιρετική κατάσταση επιθετικά, τον Μαυροκεφαλίδη πάντα από κοντά και τον Μιλόσεβιτς στην άμυνα δυνατό, ήρθε και η μεγάλη διαφορά. Μάλιστα, έφτασε στο φινάλε του δεκαλέπτου στην μέγιστη τιμή και έκλεισε με 48-57. Στο τέλος η ΑΕΚ έκανε πολλά λάθη, ο Κούπερ τιμώρησε με 3/3 τρίποντα και έγινε θρίλερ το ματς με την ΑΕΚ παραλίγο να το χάσει. Ευτυχώς οδήγησε το ματς στην παράταση (70-70) και εκεί ο Μαυροκεφαλίδης απόλυτα εύστοχος έδωσε την νίκη με 78-82 με την ΑΕΚ πάντως με δικά της λάθη να κάνει το ματς ντέρμπι.