Ξέσπασε... και πήρε την νίκη! (VIDEO)

Σε ένα ματς που δεν ήταν για καρδιακούς η Βασίλισσα νίκησε την Χαποέλ Ιερουσαλήμ με 75-74 και έκανε το 2/4 στην Ευρώπη και στο Eurocup.

Από μεριά ΑΕΚ κορυφαίος παίχτης ήταν ο Κρις Γουόρεν με 16 πόντους και ο Κάρτερ που έκανε ένα εξαίρετο δεύτερο ημίχρονο και βοήθησε στο μέγιστο την ομάδα να φτάσει στην νίκη.

Από την μεριά της Χαποέλ Ιερουσαλήμ ο Matt Jenning τελείωσε με 23 πόντους.

Το ματς

Το ξεκίνημα για την ΑΕΚ δεν ήταν καλό με άστοχα σουτ από Κάρτερ και Σάκοτα, ενώ δυνατά και εύστοχα άρχισε η Χαποέλ Ιερουσαλήμ με 3/3 τρίποντα από τον Matt Janning (11 πόντοι στο πρώτο δεκάλεπτο). Το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου έφερε την ΑΕΚ με το να είναι πίσω στο σκορ με 16-25 μετά από το άσχημο ξεκίνημα της, τα πολλά λάθη της και την αστοχία της.

Το δεύτερο δεκάλεπτο άρχισε με την ΑΕΚ να σκοράρει αλλά η Χαποέλ συνέχισε ακάθεκτη την δουλεία της σκοράροντας και κάνοντας αιφνιδιασμούς στην πλάτη της ΑΕΚ που επιθετικά δεν μπορούσε να βρει λύσεις. Στο 6,6'' η ΑΕΚ κάνοντας καλή άμυνα και μετά το κλέψιμο του Χέρστον ο Μαυροκεφαλίδης σκόραρε και έκανε το 23-32. Εν το μεταξύ 5' λεπτά πριν το τέλος της δεύτερης περιόδου μπήκε και η ORIGINAL 21 στο γήπεδο που με την φωνή έδωσε και πάθος στο παρκέ και η ΑΕΚ διόρθωσε κάποια από τα λάθη της και μείωσε στους 8 αλλά αυτό διάρκεσε για 1' λεπτό και μετά η ΑΕΚ άρχισε πάλι την κακή εικόνα της σε άμυνα και επίθεση (1,29') πριν την λήξη του δεκαλέπτου η Ένωση βρισκόταν στο 26-42. Στο ημίχρονο η ΑΕΚ πήγε με σκορ 28-45.

Η τρίτη περίοδος άρχισε με εύστοχο σουτ του Σάκοτα και την ΑΕΚ να κάνει ένα σερί 12-3 με έναν φοβερό Κάρτερ και να μειώνει στο 40-48 (7,16''). Η Βασίλισσα συνέχισε την καλή της αμυντική δουλεία και 4,10 πριν την λήξη το σκορ ήταν στο 47-52. Η λήξη της περιόδου βρήκε την ΑΕΚ με μειωμένη την διαφορά στο 54-59.

Η τελευταία περίοδος άρχισε με την Χαποέλ να σκοράρει εντυπωσιακά με ένα κάρφωμα αλλά την ΑΕΚ να αντιδρά και να παίζει σωστή άμυνα και στο 6,20'' το σκορ ήταν στο 60-63. Στο 6,01'' η ΑΕΚ κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ με τον Γουόρεν να χάνει την πρώτη βολή αλλά όχι και την δεύτερη κάνοντας το 61-63. Τρία λεπτά πριν το τέλος του ματς η ΑΕΚ βρέθηκε εκ νέου στον 1 πόντο με το σκορ στο 67-68. 2,28'' η ΑΕΚ πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με δύο εύστοχες βολές του Κάρτερ και έκανε το 69-68. 40 δεύτερα πριν το τέλος η Χαποέλ έκανε το 69-70 αλλά αμέσως μετά με 33'' να απομένουν ο Σάκοτα ευστόχησε σε τρίποντο από τα 9,5 μέτρα και έκανε το 72-70. Ο Κρις Γουόρεν 10,2'' δεύτερα πριν το τέλος έτρεξε το μισό του γηπέδου και άφησε την μπάλα στο καλάθι κάνοντας το 74-71. Ο Matt Jenning 5'' δεύτερα πριν το τέλος έβαλε ένα τρομερό τρίποντο και πήγε τον αγώνα στο 74-74. Τελευταία επίθεση για την Βασίλισσα την πήρε ο Κρις Γουόρεν και κέρδισε δύο βολές 2 δεύτερα πριν την λήξη και ευστόχησε στην μια από τις δύο βολές και έτσι η Βασίλισσα πήρε την νίκη με ανατροπή και έκανε το 2 στα 4 στο Eurocup.

ΑΕΚ (Ν. Σάκοτα): Ανοσίκε, Παπαντωνίου 2, Σάκοτα 15, Χέρστον 14, Μιλόσεβιτς 4, Μαυροκεφαλίδης 13, Κάρτερ 11, Κατσίβελης, Καλαμπόκης, Γουόρεν 16