Ξέσπασε... και πήρε την νίκη! (VIDEO)

Σε ένα ματς που δεν ήταν για καρδιακούς η Βασίλισσα νίκησε την Χαποέλ Ιερουσαλήμ με 75-74 και έκανε το 2/4 στην Ευρώπη και στο Eurocup.  ...

Από μεριά ΑΕΚ κορυφαίος παίχτης ήταν ο Κρις Γουόρεν με 16 πόντους και ο Κάρτερ που έκανε ένα εξαίρετο δεύτερο ημίχρονο και βοήθησε στο μέγιστο την ομάδα να φτάσει στην νίκη.

Από την μεριά της Χαποέλ Ιερουσαλήμ ο Matt Jenning τελείωσε με 23 πόντους.

Το ματς

Το ξεκίνημα για την ΑΕΚ δεν ήταν καλό με άστοχα σουτ από Κάρτερ και Σάκοτα, ενώ δυνατά και εύστοχα άρχισε η Χαποέλ Ιερουσαλήμ με 3/3 τρίποντα από τον Matt Janning (11 πόντοι στο πρώτο δεκάλεπτο). Το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου έφερε την ΑΕΚ με το να είναι πίσω στο σκορ με 16-25 μετά από το άσχημο ξεκίνημα της, τα πολλά λάθη της και την αστοχία της.

Το δεύτερο δεκάλεπτο άρχισε με την ΑΕΚ να σκοράρει αλλά η Χαποέλ συνέχισε ακάθεκτη την δουλεία της σκοράροντας και κάνοντας αιφνιδιασμούς στην πλάτη της ΑΕΚ που επιθετικά δεν μπορούσε να βρει λύσεις. Στο 6,6'' η ΑΕΚ κάνοντας καλή άμυνα και μετά το κλέψιμο του Χέρστον ο Μαυροκεφαλίδης σκόραρε και έκανε το 23-32. Εν το μεταξύ 5' λεπτά πριν το τέλος της δεύτερης περιόδου μπήκε και η ORIGINAL 21 στο γήπεδο που με την φωνή έδωσε και πάθος στο παρκέ και η ΑΕΚ διόρθωσε κάποια από τα λάθη της και μείωσε στους 8 αλλά αυτό διάρκεσε για 1' λεπτό και μετά η ΑΕΚ άρχισε πάλι την κακή εικόνα της σε άμυνα και επίθεση (1,29') πριν την λήξη του δεκαλέπτου η Ένωση βρισκόταν στο 26-42. Στο ημίχρονο η ΑΕΚ πήγε με σκορ 28-45.

Η τρίτη περίοδος άρχισε με εύστοχο σουτ του Σάκοτα και την ΑΕΚ να κάνει ένα σερί 12-3 με έναν φοβερό Κάρτερ και να μειώνει στο 40-48 (7,16''). Η Βασίλισσα συνέχισε την καλή της αμυντική δουλεία και 4,10 πριν την λήξη το σκορ ήταν στο 47-52. Η λήξη της περιόδου βρήκε την ΑΕΚ με μειωμένη την διαφορά στο 54-59.

Η τελευταία περίοδος άρχισε με την Χαποέλ να σκοράρει εντυπωσιακά με ένα κάρφωμα αλλά την ΑΕΚ να αντιδρά και να παίζει σωστή άμυνα και στο 6,20'' το σκορ ήταν στο 60-63. Στο 6,01'' η ΑΕΚ κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ με τον Γουόρεν να χάνει την πρώτη βολή αλλά όχι και την δεύτερη κάνοντας το 61-63. Τρία λεπτά πριν το τέλος του ματς η ΑΕΚ βρέθηκε εκ νέου στον 1 πόντο με το σκορ στο 67-68. 2,28'' η ΑΕΚ πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με δύο εύστοχες βολές του Κάρτερ και έκανε το 69-68. 40 δεύτερα πριν το τέλος η Χαποέλ έκανε το 69-70 αλλά αμέσως μετά με 33'' να απομένουν ο Σάκοτα ευστόχησε σε τρίποντο από τα 9,5 μέτρα και έκανε το 72-70. Ο Κρις Γουόρεν 10,2'' δεύτερα πριν το τέλος έτρεξε το μισό του γηπέδου και άφησε την μπάλα στο καλάθι κάνοντας το 74-71. Ο Matt Jenning 5'' δεύτερα πριν το τέλος έβαλε ένα τρομερό τρίποντο και πήγε τον αγώνα στο 74-74. Τελευταία επίθεση για την Βασίλισσα την πήρε ο Κρις Γουόρεν και κέρδισε δύο βολές 2 δεύτερα πριν την λήξη και ευστόχησε στην μια από τις δύο βολές και έτσι η Βασίλισσα πήρε την νίκη με ανατροπή και έκανε το 2 στα 4 στο Eurocup.

ΑΕΚ (Ν. Σάκοτα): Ανοσίκε, Παπαντωνίου 2, Σάκοτα 15, Χέρστον 14, Μιλόσεβιτς 4, Μαυροκεφαλίδης 13, Κάρτερ 11, Κατσίβελης, Καλαμπόκης, Γουόρεν 16

Χάποελ Ιερουσαλήμ:
Ντάνκαν 4, Γκάφνεϊ 11, Ρόουλαντ 14, Χαλπερίν, Τιμόρ, Μένκο, Σμιθ 8, Τζάνινγκ 23, Μαγιόρ, Φίσερ 9
ΔΕΙΤΕ ΣΕ VIDEO ΤΗΝ ΝΙΚΗΤΗΡΙΑ ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΑΕΚ - ΧΑΠΟΕΛ

Επιμέλεια: Παναγιώτης Μίχος
Όνομα

Αγώνες,2479,Απόψεις,26,Αφιερώματα,184,Διοίκηση,443,Ερασιτεχνική ΑΕΚ,40,Μεταγραφές,458,Συνεντεύξεις,382,Antonopoulos,5,Basket League,188,Editorial,47,Eurobasket,99,Euroleague,89,Featured,3614,Giannis Sifakis,10,Koriopolis,3,Live Stream,5,Michos,12,NBA,165,Nikos Sifakis blog,1,Transfer Analysis,3,
ltr
item
AekbcFans.Gr: Ξέσπασε... και πήρε την νίκη! (VIDEO)
AekbcFans.Gr
true
8803551756100796746
UTF-8
Φόρτωση όλων των Άρθρων Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΟΛΑ Διαβάστε Περισσότερα Απάντηση Ακύρωση Απάντησης Διαγραφή Από Αρχική ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΡΘΡΑ Δείτε τα όλα ΣΥΝΙΣΤΑΤΑΙ ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΕΤΙΚΕΤΑ ΑΡΘΡΟ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΟΛΑ ΤΑ ΑΡΘΡΑ Δεν βρέθηκε κανένα άρθρο με τα κριτήρια αναζήτησεις σας Πίσω στην Αρχική Κυριακή Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη Πέμπτη Παρασκευή Σάββατο Κυρ Δευτ Τριτ Τετ Πεμπ Παρ Σαβ Ιανουάριος Φεβρουάριος Μάρτιος Απρίλιος Μάϊος Ιούνιος Ιούλιος Αύγουστος Σεπτέμβριος Οκτώβριος Νοέμβριος Δεκέμβριος Ιάν Φεβ Μαρτ Απρ Μάϊος Ιουν Ιουλ Αυγ Σεπτ Οκτ Νοεμ Δεκ μόλις τώρα 1 λεπτό πριν $$1$$ minutes ago 1 ώρα πριν $$1$$ hours ago Εχθές $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago Πριν από περισσότερο από 5 εβδομάδες Ακόλουθοι Ακολουθήστε Αυτό το περιεχόμενο είναι PREMIUM Παρακαλώ μοιραστείτε για να ξεκλειδώσετε Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy