Χωρίς να αγχωθεί η Βασίλισσα!

Στο πρώτο παιχνίδι μετά την αποχώρηση του Ντράγκαν Σάκοτα από την τεχνική ηγεσία, η ΑΕΚ επιβλήθηκε άνετα του Ρεθύμνου με 86-70 και πέτυχε την όγδοη νίκη της στο πρωτάθλημα, με τον Μανωλόπουλο στον πάγκο.

Κορυφαίος για την Βασίλισσα ήταν ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης που χωρίς να πατήσει ''γκάζι'' σημείωσε 19 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Ο Ντι-Τζέι Κούπερ σημείωσε 11 ασίστ(!!) και πολύ καλή παρουσία είχαν οι Μαυροειδής (15 π., 3 ριμπ) και Καλαμπόκης (11 π., 6 ριμπ.).

Το ματς

Δυναμικό ήταν το ξεκίνημα της ΑΕΚ που βρήκε σκορ μέσα κι έξω από τη ρακέτα και προηγήθηκε με 10-3 στο 3'. H διαφορά ανέβηκε στους 12 (17-5, στο 7') και διατηρήθηκε σε πολύ υψηλά επίπεδα (21-7, στο 9'), ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 23-11.

Η ΑΕΚ ήταν καταιγιστική στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου και με τον Ντούσαν Σάκοτα στο παρκέ, η διαφορά «εκτοξεύτηκε» στους 20 πόντους (33-13). Το Ρέθυμνο προσπάθησε να πλησιάσει και μείωσε σε 35-22, αλλα η «Ενωση» έβρισκε τον τρόπο να μένει σε απόσταση μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (49-32).

Mε συνεχόμενους πόντους του Μαυροκεφαλίδη, διαμορφώθηκε το 53-34, αλλά το Ρέθυμνο πήρε... ανάσα με καλάθι και φάουλ του Κλουφ. Ο Κούπερ συνέχισε να «μοιράζει» ασίστ (9 ασ.) και να σκοράρει για το 62-44. Τελικά, η ΑΕΚ είχε... σβηστά προβάδισμα 17 πόντων στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου (69-52).

Το Ρέθυμνο μείωσε τη διαφορά στους 12 (75-63 στο 35'), αλλά φυσικά η εικόνα του αγώνα δεν θα μπορούσε να αλλάξει. Τα τελευταία λεπτά είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα και η ΑΕΚ έφτασε στο τελικό 86-70.

Τα δεκάλεπτα: 23-11, 49-32, 69-52, 86-70

ΑΕΚ (Μανωλόπουλος): Άρμστεντ 5, Κούπερ 4 (6 ριμπ., 11 ασίστ), Παπαντωνίου 5, Σάκοτα 2, Μιλόσεβιτς 10, Μαυροκεφαλίδης 19 (8 ριμπ., 4 ασίστ), Κάρτερ 10, Σαρικόπουλος 2, Κατσίβελης 3, Καλαμπόκης 11 (6 ριμπ.), Μαυροειδής 15.

Ρέθυμνο (Σκουρτόπουλος): Κλουφ 25, Σχίζας, Μάντεν 4, Γιαννόπουλος 3, Τσακαλέρης, Χάροου 17, Στόουν 10, Κάρτερ 11, Ματαλών.