Αποκλεισμός για την ΑΕΚ

Αποκλεισμός για την ΑΕΚ από την συνέχεια του Eurocup παρά την νίκη της με 75-71 επί της Νεπτούνας στο ΟΑΚΑ αφού η Γαλατάσαραι έχασε στην Ρωσία από την Νίζνι.

Καλύτερος παίχτης της ΑΕΚ ήταν ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης όπου στην τελευταία του παράσταση στο φετινό Eurocup πέτυχε 27 πόντους, παίζοντας μόνος του στο περισσότερο μέρος του παιχνιδιού.

Το ματς

Και η ΑΕΚ και η Νεπτούνας άρχισαν τον αγώνα με πολύ αστοχία και η πρώτη που έβαλε καλάθι ήταν η φιλοξενούμενη. Η Νεπτούνας έφτασε στο 5-10, πέντε λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου αλλά η Ένωση αντέδρασε και το τέλος της πρώτης περιόδου την βρήκε να προηγείται με 22-19.

Το δεύτερο δεκάλεπτο άρχισε με τον Μαυροκεφαλίδη να σκοράρει. Η άμυνα της ΑΕΚ ήταν απαράδεκτη και έδωσε το δικαίωμα στην Νεπτούνας να κάνει ότι θέλει και να παίρνει εκ νέου το προβάδισμα με 28-29, πέντε λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Ο Μιλόσεβιτς με σουτ τριών πόντων πέρασε την ΑΕΚ και πάλι μπροστά, τρία λεπτά πριν την λήξη. Απίστευτα άστοχη η ΑΕΚ και στο ημίχρονο 33-34 νικάει η Νεπτούνας.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ δεν μπήκε καθόλου δυνατά και η Νεπτούνας, επτά λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου ήταν μπροστά με 37-45. Η αστοχία της ΑΕΚ συνεχίστηκε μαζί με πολλά λάθη και η διαφορά αυξήθηκε στους 13 πόντους, περίπου πέντε λεπτά πριν την λήξη. Ο Μαυροκεφαλίδης ήταν ο μόνος που έκανε δουλεία και σε άμυνα και σε επίθεση και σκοράροντας 6 συνεχόμενους πόντους το σκορ πήγε στο 48-60, ένα λεπτό πριν το τέλος, ενώ το τέλος της περιόδου ήταν 53-60 υπέρ της Νεπτούνας.

Η τέταρτη και τελευταία περίοδο βρήκε τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη να παλεύει μόνος σε άμυνα και επίθεση και να μειώνει στους πέντε πόντους (55-60). Η ΑΕΚ μείωσε εκ νέου στους πέντε (61-66) με τρίποντο του Καλαμπόκη. Τέσσερα λεπτά πριν το τέλος ο Κάρτερ μείωσε στον έναν πόντο το παιχνίδι και με τον Μαυροκεφαλίδη να σκοράρει τρίποντο η ΑΕΚ πέρασε μπροστά με 68-67. Ένα τρίποντο της Νεπτούνας έκανε το παιχνίδι 71-70, 35'' δεύτερα πριν το τέλος και ένα λάθος της ΑΕΚ τους έδωσε την κατοχή. Με δύο εύστοχες βολές του Καλαμπόκη, 22'' πριν το τέλος έκανε το σκορ 73-70. Τελικά η ΑΕΚ πήρε την νίκη με 75-71 επί της Νεπτούνας αλλά αποκλείστηκε από το Eurocup.

Δεκάλεπτα: 22-19, 33-34, 53-60, 75-71