Μαχητικότατο το Λαύριο, νίκη για την ΑΕΚ!

Η ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ απέναντι στο μαχητικότατο Λαύριο πήρε μια νίκη ψυχολογίας (90-82) για την συνέχεια, με μια μέτρια εμφάνιση αλλά καλή κατά μεγάλα διαστήματα και παρέμεινε μόνη της τρίτη στο βαθμολογικό πίνακα μετά την ήττα του ΠΑΟΚ στην Κηφισιά και την νίκη του Άρη επί του Αρκαδικού.

Το Λαύριο πάλεψε και μπήκε δυνατά στο ματς στο δεύτερο ημίχρονο με σκοπό να πάρει το ροζ φύλλο αγώνος αλλά δεν μπόρεσε να φύγει νικήτρια η ομάδα του Χρήστου Σερέλη από το ΟΑΚΑ.

Ο καλύτερος παίχτης από μεριά ΑΕΚ ήταν ο Δημήτρης Μαυροειδής με 21 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ για το Λαύριο ήταν ο Γιάνγκ που τελείωσε το ματς με 26 πόντους.

Ο Ντι-Τζέι Κούπερ στην τελευταία του εμφάνιση με την φανέλα της ΑΕΚ, βοήθησε πολύ την ομάδα ειδικά στο πρώτο ημίχρονο που σημείωσε 15 πόντους με 5/6 τρίποντα σε 9 λεπτά συμμετοχής. Στο δεύτερο ημίχρονο κυμάνθηκε σε ρηχά νερά αφού σημείωσε μόνο πέντε πόντους. Το ματς τελείωσε με 20 πόντους, 5/10 τρίποντα, 5 ασίστ και 6 ριμπάουντ.

Πριν αρχίσει το παιχνίδι έγινε και η βράβευση του Λουκά Μαυροκεφαλίδη που αναδείχτηκε MPV του πρώτου γύρου της Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

Το ματς

Με το ξεκίνημα του αγώνα ο Ντι-Τζέι Κούπερ ευστόχησε σε εύστοχο σουτ τριών πόντων και λίγο αργότερο με εκ νέου δικό του σουτ τριών πόντων έκανε το 6-2. Το Λαύριο με ένα καλάθι και φάουλ πέρασε μπροστά στο σκορ με 6-8, αλλά ο Ζήσης Σαρικόπουλος έβαλε και πάλι μπροστά την Ένωση με 9-8 με γκολ φάουλ. Ο Μαυροειδής κέρδισε τεχνική ποινή και έβαλε την βολή και στην συνέχεια ο Κατσίβελης με ωραία προσωπική ενέργεια έκανε το 12-10. H AEK επέβαλε τον δικό της ρυθμό στο ματς και ήταν κυρίαρχη σε άμυνα και επίθεση και στο τέλος της περιόδου ήταν μπροστά στο σκορ με 26-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Χρήστου Σερέλη μπήκε δυνατά, δείχνοντας ότι δεν τα παρατάει εύκολα και μείωσε στους πέντε πόντους στην αρχή της περιόδου. Η Ένωση μετά από τρία λεπτά σκόραρε στο ματς με τον Ντι-Τζέι Κούπερ και έκανε το 31-23. Ένα λεπτό αργότερα ο Κούπερ έδωσε και πάλι την λύση με σουτ τριών πόντων (35-25). Με τον Ντι-Τζέι Κούπερ να είναι ασταμάτητος από τα 6,75 η ΑΕΚ ήταν μπροστά με 42-31, ένα λεπτό πριν το ημίχρονο. Η ΑΕΚ πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι υπέρ της 44-36.

Στο δεύτερο ημίχρονο το Λαύριο μπήκε εξίσου δυνατά όπως και στο δεύτερο και έκανε ένα σερί 0-10 και πέρασε μπροστά στο σκορ για δεύτερη φορά στον αγώνα. Η ΑΕΚ σκόραρε για πρώτη φορά στην τρίτη περίοδο τρία λεπτά μετά το ξεκίνημα με τρίποντο του Κάρτερ και έκανε το 47-46. Ο Μαυροειδής σκόραρε για την ΑΕΚ αλλά ο Μπόλντς του Λαύριο απάντησε με ένα τρίποντο και έκανε το 49-51 για την ομάδα του. Το ματς έγινε ντέρμπι και δύο λεπτά πριν το τέλος της περιόδου η ΑΕΚ ήταν μπροστά με έναν πόντο (56-55). Ο Δημήτρης Μαυροειδής κέρδισε τεχνική ποινή και έβαλε και τις δύο βολές και στην συνέχεια από την επαναφορά της μπάλας ο Κούπερ έκανε μεταφορά της μπάλας και η κατοχή πέρασε στο Λαύριο. Ο Ντούσαν Σάκοτα ένα λεπτό πριν το τέλος έβαλε μεγάλο σουτ τριών πόντων (61-55). Το δεκάλεπτο τελείωσε με τον ''δικέφαλο'' να προηγείται με 63-59.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το Λαύριο συνέχισε να είναι μαχητικό και σε συνδυασμό με την μεγάλη αστοχία της ΑΕΚ από τα 6,75 αλλά και κάτω από την ρακέτα το σκορ τρία λεπτά πριν το τέλος ήταν 66-65. Η ''κιτρινόμαυροι'' με ένα σερί 7-0 πήραν μια διαφορά οκτώ πόντων και κάπου εκεί το Λαύριο που είχε δώσει ένα μαχητικό ημίχρονο, κουράστηκε. Κάπου εκεί και τέσσερα λεπτά πριν το τέλος με ''ηγέτη'' τον Γιάγκ το Λαύριο μείωσε στους τέσσερις πόντους. Δύο λεπτά πριν το τέλος με πολλές λάθος διαιτητικές αποφάσεις η ΑΕΚ ήταν μπροστά με 81-75. Ένα λεπτό πριν το τέλος το Λαύριο ξανά μπήκε στο ματς με ένα τρίποντο και το σκορ ήταν 85-80 αλλά η ΑΕΚ ήταν ψύχραιμη και πήρε την νίκη επί του Λαύριο με τελικό σκορ 90-82

-Η ΑΕΚ την επόμενη αγωνιστική αντιμετωπίζει τα Τρίκαλα εκτός έδρας που ηττήθηκαν σήμερα από την Καβάλα με 90-72.

Δεκάλεπτα: 26-16, 44-36, 63-59, 90-82