Ατυχή η Βασίλισσα που το πάλεψε...

Μια ΑΕΚ που το πάλεψε και άξιζε την νίκη επί του Παναθηναϊκού έχασε στο ΟΑΚΑ με 64-67 στα τελευταία λεπτά. Ένα ντέρμπι που θύμισε τα παλιά βρήκε νικητή τους πράσινους.

Ο MVP του αγώνα ήταν ο Νικ Καλάθης που κράτησε τους πράσινους ζωντανούς. Πέτυχε 12 πόντους, είχε 9 ασίστ σε 34:29 όπου αγωνίστηκε. Επίσης καλός από πλευράς του ΠΑΟ ήταν ο Φελντέιν με 15 πόντους.

Από την μεριά της ΑΕΚ καλύτερος ήταν ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με 17 πόντους, 5 ριμπάουντ σε 27:14. Καλός και ο Χέρστον με 9 πόντους.

Το ματς

Το παιχνίδι άρχισε με την ΑΕΚ να βάζει το πρώτο καλάθι με τον Χέρστον αλλά ο Παναθηναϊκός με δύο συνεχόμενα τρίποντα πήρε το προβάδισμα. Ο Μιλόσεβιτς με ένα τρίποντο από τα οκτώ μέτρα έκανε το 7-7 αλλά οι ''πράσινοι'' βρήκαν λύσεις στην καλή άμυνα της ΑΕΚ και πέντε λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου το σκορ ήταν στο 7-11. Ο Χέρστον με ένα τρίποντο έκανε το 14-15 με την ΑΕΚ να παίζει στην συνέχεια της φάσης εκπληκτική άμυνα και να κρατάει το καλάθι της ανέπαφο. Πολλά λάθη και από τις δύο πλευρές σε αυτήν την πρώτη περίοδο που στο τέλος της η ΑΕΚ ήταν μπροστά με 18-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο άρχισε λάθη της ΑΕΚ στην επίθεση και με τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίζει με βολή με τον Παππά και στην συνέχεια ο Σάκοτα έσβησε τα φώτα στον Ραντούλιτσα και στην αντεπίθεση ο Καλαμπόκης έκανε το 20-18. Ο Παππάς από πλευράς ΠΑΟ έκανε το 22-23 με τρίποντο και στην συνέχεια της φάσης ο Καλαμπόκης ''όπλισε'' και απάντησε με την ΑΕΚ να είναι πάλι μπροστά με 25-23. Σχεδόν πέντε λεπτά πριν το ημίχρονο ο Μαυροκεφαλίδης σημείωσε τους πρώτους του πόντους και στην επόμενη φάση ο Κάρτερ πέρασε την άμυνα των πρασίνων από πάνω και κάρφωσε εκπληκτικά κάνοντας το 29-25. Ο Παναθηναϊκός τρία λεπτά πριν το τέλος ισοφάρισε με τον Νικ Καλάθη σε 31-31 και στην η ΑΕΚ με μια πολύ καλή άμυνα κέρδισε επιθετικό φάουλ από τον Ραντούλιτσα πάνω στον Μαυροκεφαλίδη που ήταν το τρίτο του. Συνεχόμενα λάθη και από τις δύο ομάδες που έχαναν επιθέσεις. Ο ΠΑΟ πέρασε μπροστά στο σκορ με 31-33 δυόμιση λεπτά πριν το ημίχρονο με βολές του Φελντέιν. Τρομερό τρίποντο του Ντι-Τζέι Κούπερ με ''κρεμασμένο'' παίκτη πάνω του και σημείωσε το 34-33. Η ΑΕΚ κέρδισε φάουλ από τον Νικ Καλάθη πάνω στον Λουκά Μαυροκεφαλίδη αλλά και τεχνική ποινή με την ΑΕΚ παίρνει εκ νέου το προβάδισμα με 37-35. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι ισόπαλο με 37-37.

Στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός και η ΑΕΚ ήταν άστοχοι στα σουτ που επιχείρησαν αλλά αυτός που πήρε το προβάδισμα ήταν ο ΠΑΟ με καλάθι του Δημήτρη Διαμαντίδη. Έτσι με την αρχή του ημιχρόνου ο Μαυροκεφαλίδης πήρε το ''όπλο'' του και σημειώνοντας οκτώ συνεχόμενος πόντους έβαλε την ΑΕΚ μπροστά με 45-43. Ένα πολύ καλό ροτέσιον του Ζντοβτς που με τις αλλαγές του έβγαλε τους πράσινους εκτός κλίματος και η Βασίλισσα έβαλε το δικό της ρυθμό στο παιχνίδι. Τριάντα δεύτερα πριν το τέλος της περιόδου ο Καλαμπόκης έβαλε ένα τρομερό τρίποντο από την γωνία και έβαλε την Ένωση πάλι μπροστά με 50-49. Το τέλος της περιόδου βρήκε την ΑΕΚ να προηγείται με 50-49.

Με το ξεκίνημα του τέταρτου και τελευταίου δεκαλέπτου οι παίχτες του Γιούρι Ζντοβτς συνέχισαν από εκεί που το άφησαν σκοράροντας και παίζοντας δυνατά με τον Μαυροειδή να κάνει το 52-49. Σημαντικό καλάθι για την ΑΕΚ έβαλε ο Μαυροειδης εκ νέου με δύο παίχτες πάνω του και έγραψε το 54-49. Πολύ δυνατές άμυνες και από τις δύο ομάδες στην τελευταία περίοδο του ντέρμπι. Φαρμακερό τρίποντο του Καλάθη που έφερε το ματς στην ισοπαλία εξήμισι λεπτά πριν το τέλος. Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης έδωσε και πάλι το προβάδισμα στους ''κιτρινόμαυρους'' με δύο εύστοχες βολές. Φελντέιν σε τρίποντο και ο ΠΑΟ μπροστά για έναν πόντο και στην συνέχεια τις φάσεις μετά από συνεργασία Λουκά-Μαλίκ ο δεύτερος κάρφωσε πάνω από τον Ραντούλιτσα. Τέσσερα λεπτά πριν το τέλος μια λάθος πάσα του Σάκοτα έδωσε κατοχή στον ΠΑΟ με το σκορ στο 58-59 και στην συνέχεια ο Παπαγιάννης έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στους πράσινους. O Batman του Παναθηναικού έκανε το 60-65 δύο πριν το τέλος και στην συνέχεια ο Μαυροκεφαλίδης έχασε σουτ τριών πόντων. Στο πιο κρίσιμο σημείο του αγώνα ο Ντούσαν Σάκοτα από τα οκτώ μέτρα σημείωσε ένα τρίποντο φωτιά στο ντέρμπι και έκανε το 63-66, ένα και τριάντα οκτώ πριν την λήξη. Πολύ σημαντική και καλή άμυνα από την ΑΕΚ με το κλέψιμο του Καλαμπόκη και η ΑΕΚ έκανε επαναφορά και ο Κούπερ αστόχησε σε σουτ τριών πόντων. Στο ένα λεπτό ακριβώς ο Γκιστ κέρδισε δύο βολές και έβαλε την μια με την ΑΕΚ να αστοχεί και πάλι σε σουτ. Είκοσι δεύτερα πριν το τέλος η ΑΕΚ μετά από επαναφορά κόλλησε η μπάλα στα χέρια του Μαυροκεφαλίδη και το μόνο που κατάφερε ήταν στα 00,9 να κερδίσει δύο βολές και ο Σάκοτα να ευστοχήσει και την μια από τς δύο με το τελικό αποτέλεσμα να είναι 64-67 υπέρ του ΠΑΟ.

Στην σημερινή αναμέτρηση βροντερό παρόν έδωσαν 10.000 Ενωσίτες που δεν σταμάτησαν να τραγουδούν για την Βασίλισσα η οποία τους αντάμειψε με μια καλή εμφάνιση απέναντι σε ένα ισχυρότατο αντίπαλο και δίκαια εισέπραξε το χειροκρότημα μετά το τέλος του αγώνα !

ΑΕΚ: Κούπερ 5(8ρ, 8ασ, 5λ), Χέρστον 9(1), Μιλόσεβιτς 5(1), Μαυροκεφαλίδης 17(5ρ), Κατσίβελης, Σάκοτα 6, Κάρτερ 4, Σαρικόπουλος 2, Καλαμπόκης 8(2), Μαυροειδής 8(6ρ)

Παναθηναϊκός: Πάβλοβιτς 4(1), Φελντέιν 15(2), Γκιστ 7, Καλάθης 12(2τρ, 9ασ), Κούζμιτς 1, Γιάνκοβιτς, Φώτσης 4, Ραντούλιτσα 4, Παππάς 8(1), Διαμαντίδης 4 (4ασ), Παπαγιάννης 8

Δεκάλεπτα: 18-17, 37-37, 50-49, 64-67