Έχασε το (δικό της) ντέρμπι!

Ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε μια τεράστια νίκη στο μεγάλο ντέρμπι της 14ης αγωνιστικής απέναντι της ΑΕΚ με 79-75. Η ΑΕΚ έχασε ένα δικό της ματς όπου βρέθηκε να προηγείται μέχρι και με 19 πόντους.

Η ΑΕΚ έκανε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο αλλά στο δεύτερο ήταν καταστροφική και ο ΠΑΟΚ πήρε τα πάνω του με την βοήθεια του κόσμου του (περίπου 3.000) και έτσι πήρε την νίκη και έτσι η ΑΕΚ συνεχίζει μετά από 2,959 μέρες να μην παίρνει νίκη στην Θεσσαλονίκη.

Από μεριάς ΑΕΚ ο καλύτερος στο παρκέ ήταν ο Μαυροειδής με 14 πόντους αλλά σημαντικές βοήθειες και δύναμη όταν η ομάδα τον χρειάστηκε. Εμφανώς ο χειρότερος παίχτης του αγώνα ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης. Ενώ για τον ΠΑΟΚ και MVP του παιχνιδιού ήταν ο Βασιλειάδης με 19 πόντους!

Το ματς

Το μεγάλο ντέρμπι στο ''Παλατάκι'' άρχισε με την ΑΕΚ να κάνει ένα σερί 5-0 με τρίποντο του Κάρτερ και καλάθι του Ζήση Σαρικόπουλου. Ο Κάρτερ ευστόχησε εκ νέου σε σουτ από τα 6,75 και έκανε το 2-8. Η ΑΕΚ στο πεντάλεπτο της πρώτης περιόδου ήταν μπροστά στο σκορ με 5-11 με τρίποντο και πάλι αλλά από τον Κρίστμας αυτήν την φορά. Ο Ντιοντέ Κρίσμας σημείωσε και πάλι τρίποντο στο 3:30 και έκανε το 7-14. Ο Βασιλειάδης μείωσε για τον ΠΑΟΚ με δύο βολές στο 11-19. Ο Ντούσαν Σάκοτα στην λήξη της περιόδου σκόραρε με ένα φανταστικό σουτ από τα οκτώ μέτρα και έκανε το 13-25 που ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο άρχισε ακριβώς όπως τελείωσε με τον Σάκοτα να εκτελεί τον ΠΑΟΚ από τα οκτώ μέτρα και πάλι και να κάνει το 13-28. Ο Σάκοτα και πάλι από τα οκτώ μέτρα (τρία συνεχόμενα) και το σκορ έγινε 14-32. Με τον Καλαμπόκη και τον Κούπερ να σκοράρουν το σκορ ανέβηκε στο 14-36 και σημαντικό όπλο για την ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς ήταν η άμυνα που ήταν δυνατή και η ''εξαφάνιση'' του Σκορτσιανίτη από τον Δημήτρη Μαυροειδή. Ο ΠΑΟΚ έκανε ένα σερί 5-0 με το σκορ να είναι στο 20-39 και ο Ζντοβτς πήρε ταιμ αουτ για να αφυπνίσει τους παίχτες του. Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου συνέχισε το σερί πόντων σε 10-1 και μείωσε στο 25-40 (3:05 πριν το ημίχρονο). Ο Μαργαρίτης με τρίποντο έκανε το 28-42, δύο λεπτά πριν το τέλος και ο Γιούρι Ζντοβτς κάλεσε εκ νέου ταιμ αουτ δίνοντας οδηγίες κυρίως στον Μιλόσεβιτς. Ο ΠΑΟΚ ''ξύπνησε'' και έπιασε την ΑΕΚ στον ύπνο με ένα σερί 17-4 με το σκορ στο 32-43. Ο Σάκοτα εκεί που είχε κολλήσει η ΑΕΚ έδωσε λύσει με ένα απίθανο και απερίγραπτο τρίποντο ψυχολογίας και έκανε το 32-46, εικοσιτέσσερα δεύτερα πριν το τέλος του ημιχρόνου. Στο τέλος του ημιχρόνου η ΑΕΚ πήγε στα αποδυτήρια με σκορ υπέρ της 33-46.

Στο ημίχρονο υπήρξε και μια μικρή ένταση από μερίδα των οπαδών του ΠΑΟΚ που επιτέθηκαν λεκτικά στον διαιτητή Κορομηλά και έσπρωχναν την φυσούνα αλλά οι αστυνομικές δυνάμεις ήταν στο σημείο.

Το τρίτο δεκάλεπτο άρχισε με δύο λάθη από την ΑΕΚ και τρίποντο του Βασιλειάδη αλλά αμέσως ήρθε η απάντηση με τρίποντο από τον Κάρτερ και αμέσως μετά με ωραίο λέι απ του Κρίστμας έκανε το 35-51. Με τρίποντο ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης έκανε το 40-56, 4' λεπτά πριν το τέλος της περιόδου. Λάθος του Κούπερ που έδωσε την κατοχή και πάλι στο ΠΑΟΚ (ενώ το σκορ ήταν 45-56) και στην συνέχεια ο Βασιλειάδης έδειξε ότι είναι δεινός σκόρερ και ευστόχησε σε τρίποντο κάνοντας το 47-56. Ο ΠΑΟΚ με ένα πολύ καλό τρίτο δεκάλεπτο, 2:45 πριν το τέλος μείωσε στους 7 πόντους. Στην επαναφορά ο Καλαμπόκης έκανε εκ νέου λάθος και ο Βασιλειάδης σημείωσε και πάλι τρίποντο κάνοντας ντέρμπι το ματς αλλά ο Μαυροκεφαλίδης απάντησε κάνοντας το 52-59. Ο Χάτσερ σαράντα δεύτερα πριν το τέλος έκανε το 56-60 και στην συνέχεια ο Κρίστμας έκανε βήματα και έδωσε την τελευταία επίθεση στον ΠΑΟΚ με τον Χάτσερ να κάνει το 59-60.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο άρχισε με τον Μαυροειδή να σκοράρει και να κάνει το 59-62 και στην επόμενη φάση πάλι ο Μαυροειδής κέρδισε δύο βολές και ευστόχησε στην μια. Ο Χάτσερ έκανε το 61-63 αλλά ο Μιλόσεβιτς με προσωπική ενέργεια του έκανε το 61-65. Ο Κορομηλάς σε τρία συνεχόμενα φάουλ κάτω από την ρακέτα πάνω σε Μαυροειδή και Μιλόσεβιτς έδωσε βήματα στον Μιλόσεβιτς. Κλέψιμο από τον Ντι-Τζέι Κούπερ και με καλάθι του έκανε το 61-67. Ο Ντούβνιακ με καλάθι του μείωσε στους τέσσερις πόντους και στην συνέχεια ο Μαργαρίτης μετά από απανωτά λάθη της ΑΕΚ σκόραρε και έστειλε το ματς στο καλάθι. Ο Μαυροκεφαλίδης με έκανε το 65-69 αλλά ο Βασιλειάδης απάντησε και έκανε το 68-69, 3' λεπτά πριν το τέλος. Ο Σκορτσινίτης με 2/2 βολές έβαλε τον ΠΑΟΚ μπροστά για πρώτη φορά στο παιχνίδι, δύο λεπτά πριν το τέλος αλλά ήρθε η απάντηση από τον Κούπερ με τρίποντο. Ο Ντούβνιακ (1:23'') πριν το τέλος έκανε το 74-72 και έβαλε το ΠΑΟΚ μπροστά. Ο Κούπερ με προσωπικό καλάθι έφερε ο ματς στην ισοπαλία και ο ΠΑΟΚ στην συνέχεια κέρδισε δύο βολές με τον Μαργαρίτη που ευστόχησε και στις δύο (76-74). Ο Μαυροκεφαλίδης (34'' δεύτερα πριν το τέλος) έβαλε 1/2 βολές και έκανε το 76-75 αλλά ο Χάτσερ με τρίποντο έκανε το 79-75 δώδεκα δεύτερα πριν το τέλος. Ο ΠΑΟΚ τελικά επικράτησε της ΑΕΚ στο μεγάλο ντέρμπι της 14ης αγωνιστικής με 5-5 στο ''Παλατάκι'' με 79-75.

Διαιτητές: Κορομηλάς-Μάνος-Παφίλης

Δεκάλεπτα: 13-25, 33-46, 59-60, 79-75