Νίκη με +20 η Βασίλισσα!

Η ΑΕΚ είχε ένα πολύ εύκολο απόγευμα στο ΟΑΚΑ με τον Κόροιβο Αμαλιάδας όπου επικράτησε με 70-49 για την 17η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

Η ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς δεν αντιμετώπισε κάποιο πρόβλημα και πήρε μια άνετη νίκη με μεγάλη διαφορά απέναντι στην ομάδα του Χάρη Μαρκόπουλου. Πρώτος σκόρερ (ακόμα μια φορά) για την Ένωση ήταν ο Δημήτρης Μαυροειδής με 16 πόντους, 8 ριμπάουντ σε 22 λεπτά, ενώ για τον Κόροιβο ήταν ο Harding με 9 πόντους.

Λίγος κόσμος και απόψε στο ΟΑΚΑ, περίπου 2.500 κόσμος, που ήρθε να δει την Ένωση.

Το ματς

Στην αρχή του αγώνα ο Κόροιβος μπήκε δυνατά στο παιχνίδι με το ματς να πηγαίνει πόντο-πόντο από τις δύο ομάδες μέχρι το τέταρτο λεπτό της πρώτης περιόδου όπου η ΑΕΚ πήρε μια μικρή διαφορά με έξι πόντους μετά από τρίποντο του Μπράουν. Ο Μπράουν με το δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο του έκανε το 17-8, δυόμιση λεπτά πριν την λήξη. Ο Μαυροκεφαλίδης σκόραρε τους πρώτους του πόντους στον αγώνα με τρίποντο από τα 6,75, λίγα δεύτερα πριν την λήξη του δεκαλέπτου και έκανε το 22-11 που ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο άρχισε με τον Κόροιβο να σκοράρει και τον Μιλόσεβιτς να απαντάει με σουτ τριών πόντων και να κάνει το 25-13. Η ομάδα του Χάρη Μαρκόπουλου μείωσε στους εφτά αλλά ο Ντούσαν Σάκοτα πήγε την διαφορά και πάλι στους δέκα με σουτ τριών πόντων. Ο Σάκοτα ευστόχησε  ξανά σε σουτ τριών πόντων και έκανε το 33-21. Ο Καλαμπόκης και ο Σάκοτα πρόσφεραν και λίγο θέαμα στο λίγο κόσμο που ήταν στο ΟΑΚΑ αφού ο πρώτος πάσαρε στο αέρα και ο Σάκοτα έκανε το αλέι ουπ. Ο Σάκοτα αμέσως μετά σκόραρε ακόμα ένα τρίποντο κάνοντας το 42-28. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 44-28 υπέρ της Ένωσης.

Το τρίτο δεκάλεπτο άρχισε με μια ωραία τάπα του Χαριτόπουλου πάνω στον Χέρστον και με την ΑΕΚ να είναι η πρώτη ομάδα που σκόραρε με τον Δημήτρη Μαυροειδή με γκολ-φάουλ και βάζοντας και την βολή έκανε το 47-28. Η ΑΕΚ πήρε την μεγαλύτερη διαφορά πόντων στο παιχνίδι με +21, εφτά λεπτά πριν το τέλος της περιόδου. Η ΑΕΚ με καλάθι του Δημήτρη Κατσίβελη έκανε το 55-31, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Η ωραία στιγμή του αγώνα έγινε δύο λεπτά πριν το τέλος όταν ο Καλαμπόκης με έναν παίχτη του Κόροιβου είχαν αντίθετες απόψεις για την κατοχή και στο τέλος χαμογέλασαν και έδωσαν τα χέρια και στην συνέχεια ο Χέρστον αποφάσισε να προσφέρει θέαμα με ένα (σχεδόν) κάρφωμα κάνοντας το 60-32. Στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου η ΑΕΚ νίκαγε για 25 πόντους διαφορά.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο η ΑΕΚ, ήταν χαλαρή αφού όλα είχαν ''τελειώσει'' αλλά δεν σταμάτησε να πετυχαίνει καλάθια. Ο Μίλαν Μιλόσεβιτς πέτυχε ένα τρίποντο, πέντε λεπτά πριν το τέλος του ματς και έκανε το 65-40. Εντυπωσιακή τάπα του Μιλόσεβιτς πάνω στον Χριστοδούλου που έφευγε μόνος του προς το καλάθι της ΑΕΚ. Το ματς τελείωσε με την ΑΕΚ να παίρνει μια εύκολη νίκη με 70-49.

Δεκάλεπτα: 22-11, 44-28, 60-35, 70-49

ΑΕΚ (Γιούρι Ζντοβτς): Παπαντωνίου 2, Σάκοτα 11, Χέρστον 7, Μιλόσεβιτς 9, Μαυροκεφαλίδης 5, Κάρτερ, Μπράουν 8, Σαρικόπουλος, Κατσίβελης 4, Καλαμπόκης 8, Μαυροειδής 16, Κρίστμας

Κόροιβος Αμαλιάδας (Χάρης Μαρκόπουλος): Συνετός, Πουλιανίτης 9, Χριστοδούλου 6, Χάρντινγκ 9, Χαριτόπουλος 4, Τρόττερ 4, Γεωργάκης 6, Σλαφτσάκης 2, Μπατής, Βασιλόπουλος, Τσάπιν 4, Χάρις 5

Διαιτητές: Σχινάς, Μπήτης, Καραβίτης