"Κιτρινόμαυρο" πάρτυ στην Πάτρα και διπλό η Βασίλισσα!

Σε ένα ματς υγιεινό περίπατο για την Βασίλισσα, όπως αυτό εξελίχθηκε, η ΑΕΚ πήρε τη νίκη με 82 - 63 αποδίδοντας κατά διαστήματα εξαιρετικό μπάσκετ και μεγάλη αμυντική προσήλωση η οποία χαρακτηρίζει τον τελευταίο καιρό την τακτική του Ζντόβτς ! Πλέον η "Ένωση" βρίσκεται στο 15-4 και υποδέχεται την Κυριακή την Κηφισιά στο ΟΑΚΑ πριν το ντέμρπυ με τον Άρη στο Αλεξάνδρειο!

Το φίλμ του αγώνα

Ο Σλοβένος τεχνικός της Ένωσης ξεκίνησε τον αγώνα με τους Δημήτρη Κατσίβελη, Τζέι-Κόβαν Μπράουν, Μαλίκ Χέρστον, Λουκά Μαυροκεφαλίδη και Ζήση Σαρικόπουλο. Η αρχή ήταν μουδιασμένη και για τις δύο ομάδες, με τον Απόλλωνα να ανοίγει το σκορ χάρη στον Σάντλερ. Ο Χέρστον απάντησε ένα λεπτό αργότερα για το 2-2 και η ΑΕΚ άρχισε να βρίσκει ρυθμό με τον Αμερικανό φόργουρντ να φτάνει στο πεντάλεπτο τους 6 πόντους για το 11-5. Ο Άντερσον μείωσε σε 11-9, αλλά ο Λουκάς ευστόχησε σε τρίποντο για το 14-9. Νέο καλάθι για τον Μαυροκεφαλίδη, δύο βολές ο Μιλόσεβιτς και ένα τρίποντο του Καλαμπόκη για να κλείσει η πρώτη περίοδος στο 22-15. Μάλιστα, ο Γκριν έχασε την ευκαιρία από τα 6,75 να διευρύνει το προβάδισμα της Ένωσης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Κάρτερ σκόραρε πρώτος με δίποντο για το 24-15 στο 11:20 πριν καρφώσει εντυπωσιακά ο Σάντλερ για το 24-17 στο 12:07. Δύο διαδοχικά καλάθια του Μαυροειδή απάντησαν στο τρίποντο του Βεργίνη για 28-21 στο 13’. Ακολούθησαν έξι άστοχα σουτ και από τις δύο ομάδες, με αποτέλεσμα ο Κώστας Μέξας να πάρει time-out στα μισά της περιόδου. Επιστρέφοντας, η Βασίλισσα κυριαρχούσε σιγά σιγά και πιο συγκεκριμένα με δύο τρίποντα του Σάκοτα εκτόξευσε την διαφορά στο +14 (35-21). Οι Μπράουν και Καλαμπόκης πήραν την σκυτάλη στο σκοράρισμα και δύο λεπτά πριν την ανάπαυλα ανέβασαν τον δείκτη της διαφοράς στο +19 (43-24) παράλληλα με την αποτελεσματική άμυνα. Στα εναπομείναντα λεπτά, 1/2 βολές του Γουντς και δύο καλάθια του Λουκά από ισάριθμες ασίστς του νεαποκτηθή Γκριν διαμόρφωσαν το 47-25 του πρώτου ημιχρόνου. Υγιεινός περίπατος!

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια ο Κατσίβελης βρήκε στόχο για το 49-25 και ο Σάντλερ απάντησε για το πρώτο καλάθι των Πατρινών στην τρίτη περίοδο. Οι Μπράουν, Ζήσης και Κατσίβελης με διαδοχικά καλάθια εκτόξευσαν την διαφορά στο +29 για πρώτη φορά σε μια πραγματική παράσταση στην Περιβόλα. Ο Χέρστον σαν σε προπόνηση πέτυχε το 58-27 στο 26’, ενώ με νέο καλάθι ο Μαυροειδής διατήρησε το +31 (60-29). Οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις και μείωσαν σε 60-36 ύστερα από προσπάθειες των Βεργίνη, Σάντλερ και Λαμπρόπουλου, όμως τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει. Το 63-39 της τρίτης περιόδου διαμόρφωσαν ο Κάρτερ και ο Σάντλερ με σουτ δύο πόντων.

Μετά την διαδικαστικού χαρακτήρα τρίτη περίοδο, περάσαμε στην τελευταία, η οποία άρχισε με 1/2 βολές και 64-39 από τον ορεξάτο Μαρκ Κάρτερ. Τρίποντο και σεφτέ στα καλάθια ο Ντορίν Γκριν για το 67-39 στο 32’. Ο Λαμπρόπουλος σε μια απέλπιδα προσπάθεια να συμμαζέψει την κατάσταση μείωσε σε 67-44. Ο Ζντοβτς κάλεσε time-out για να διορθώσει μερικά πράγματα και επιστρέφοντας οι Χέρστον-Λουκάς ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 72-44, με τον Λαμπρόπουλο να είναι καυτός και να μειώνει ξανά σε 75-50 πριν πάρει την σκυτάλη ο Μιλόσεβιτς. Το παιχνίδι είχε τρελό ρυθμό, οι άμυνας χαλάρωσαν αρκετά και το τελικό σκορ στην Πάτρα ήταν 82-63 υπέρ της Βασίλισσας που πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση.

Βροντερό παρόν έδωσαν οι Ενωσίτες οπαδοί που δεν άφησαν ούτε σε αυτό το μάτς μόνη της την Βασίλισσα και συνέβαλλαν και αυτοί στην κατάκτηση της νίκης !

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 27-45, 39-63, 63-82.

Απόλλων Π. (Κώστας Μέξας): Αργυρόπουλος, Βεργίνης 12, Πάλμπλαντ 5, Τζαουάρα 2, Πελεκούδας, Κουζέλογλου 2, Λαμπρόπουλος 14, Άντερσον 8, Μέιερ, Σάντλερ 11, Νικολόπουλος, Γουντς 9.

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Παπαντωνίου 2, Σάκοτα, 8 Χέρστον 12, Μιλόσεβιτς 6, Γκριν 6, Μαυροκεφαλίδης 14, Κάρτερ 6, Μπράουν 5, Σαρικόπουλος 2, Κατσίβελης 6, Καλαμπόκης 9, Μαυροειδής 6.