Με την ψυχή στο στόμα η Βασίλισσα λύγισε την Κηφισιά...

Παρά την χαοτική διαφορά ποιότητας των δύο αντιπάλων και το εκρηκτικό τρίτο δεκάλεπτο που έφτασε την διαφορά στο +17, η ΑΕΚ επικράτησε δύσκολα της αξιόμαχης Κηφισιάς με 76-73 κατέκτησε την 16η νίκη της στην Α1 και περέμεινε στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Πρωταγωνιστές της σημερινής μας επιτυχίας στο πρωτάθλημα οι Καλαμπόκης (13π.), Χέρστον (11π.) και Σάκοτα-Λουκάς (10π.), ενώ ο Μπράουν παρά την κατσάδα του Ζντοβτς βοήθησε σημαντικά στο δεύτερο ημίχρονο.

Από την άλλη πλευρά, εκτός παιχνιδιού ο Γκριν μόλις στο δεύτερο παιχνίδι του στην Ελλάδα. Η βασική πεντάδα του Σλοβένου τεχνικού αποτελούταν από τους Τζέι-Κόβαν Μπράουν, Μαρκ Κάρτερ, Μαλίκ Χέρστον, Λουκά Μαυροκεφαλίδη και Δημήτρη Μαυροειδή. Το σκορ άνοιξε με βολή ο Γλυνιαδάκης και ο Μαυροειδής έκανε σεφτέ για την Βασίλισσα ύστερα από no-look πάσα του Μπράουν. Τάπα του Κάρτερ στον Κασελάκη στα 4:30 και αιφνιδιασμός για το 4-1 της ΑΕΚ από τον Αμερικανό. Η Κηφισιά, αρχικά, σκόραρε μόνο με τον Γλυνιαδάκη και στα μισά πέρασε μπροστά 5-4. Μάλιστα, παρά τα καλάθια των Λουκά και Μιλόσεβιτς προηγήθηκε 19-12 ένα λεπτό πριν την λήξη χάρις τους Χογκ και Ελ-Αμίν.

Τα time-out του Ζντοβτς δεν άλλαζαν την κατάσταση και η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 21-12 υπέρ των ‘κόκκινων’ μετά από δίποντο του Κασελάκη. Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με κλέψιμο-κάρφωμα του Κάρτερ, αλλά ο Ελ-Αμίν απάντησε ανεβάζοντας την διαφορά στο +11 (25-14) στα 11:30. Οι Κάρτερ και Μιλόσεβιτς μάζεψαν την διαφορά για το 25-18 και ο Ζντοβτς πήρε το τρίτο time-out του για να βελτιώσει κι άλλο την κατάσταση. Ο Σλοβένος απέδειξε για άλλη μια φορά πόσο απαιτητικός είναι οδηγώντας στην άκρη του πάγκου τον Μπράουν επειδή υπέπεσε σε μεταφορά της μπάλας, ενώ οι φωνές του για άμυνα ακουγόντουσαν σε όλο το γήπεδο! Τρίποντο του Παπαντωνίου και κάρφωμα του Χέρστον μείωσαν την διαφορά στο -4 (31-27) στα 17:30, ο Σταμάτης απάντησε με τρίποντο και ο Χέρστον με γκολ-φαουλ για το 34-30 στο 18’

Το παιχνίδι απέκτησε τρελό ρυθμό, καθώς η ΑΕΚ επέστρεψε με νέο τρίποντο από τον Καλαμπόκη για το 38-36, όμως ο Στίγκερς με βολή έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο +3 (39-36) υπέρ της ομάδας του Ηλία Παπαθεοδώρου. Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια, ο Ζντοβτς επανέφερε τον Μπράουν στην αρχική πεντάδα. Ο κακός μπελάς που ακούει στο όνομα, Ελ-Αμίν, σκόραρε πρώτος για το 41-36, αλλά το τρίποντο του Χέρστον και οι βολές του Μπράουν έφεραν την ΑΕΚ μπροστά 43-41 μετά από 20 λεπτά αγώνα. Τρίποντο από τον Καλαμπόκη, αιφνιδιασμός με τον Σάκοτα, νέο καλάθι του βιονικού γκαρντ και γκολ-φάουλ του Χέρστον απογείωσαν την Βασίλισσα βάζοντας την στον Θρόνο της για το 54-41 στα 35:30. Αυτό ήταν!

Η Κηφισιά μπλοκαρίστηκε από την απροσπέλαστη άμυνα των παικτών του Ζντοβτς, ενώ δεν είχε απαντήσεις στα τρίποντα, όπως του Σάκοτα για το 57-41 τρία λεπτά πριν λήξη η τρίτη περίοδος. Ένα τρίποντο του Κάρτερ έκλεισε το δεκάλεπτο (27-7 το σκορ περιόδου) στο 63-46 υπέρ της Ένωσης. Όλα έδειχναν ότι η τελευταία στροφή του παιχνιδιού θα είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, όμως η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου είχε αρκετό καύσιμο στο ρεζερβουάρ της. Οι Γλυνιαδάκης και Πόποβιτς μείωσαν σε 63-50, όμως οι Μαυροειδής και Καλαμπόκης ανέβασαν την διαφορά στο +17 (67-50).

Ο Καλαμπόκης έδωσε νέα διαφορά στην ΑΕΚ βλέποντας τους Πόποβιτς και Γκίκα να μειώνουν εκ νέου σε 67-55 στα μισά του δεκαλέπτου. Ξανά οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν στον αγώνα με λέι-απ του Γκίκα, γκολ-φάουλ και βολές του Χογκ για το 70-62, με το ρολόι να δείχνει 3:20 για την λήξη. Ο Σταμάτης σκόραρε για το 70-64, ο Μπράουν έσπασε το «ρόδι» για την Ένωση με δύο βολές πριν ο Μαυροβούνιος Πόποβιτς εκτελέσει, ξανά, από τα 6,75 για το 72-67. Μάλιστα, ο νεαρός γκαρντ μείωσε και σε 72-70 οδηγώντας την αναμέτρηση στην ρώσικη ρουλέτα των βολών. Οι Κάρτερ και Χέρστον είχαν 2/4 βολές και η τελευταία επίθεση πήγε στην Κηφισιά με το σκορ στο 76-73, όμως η πιεστική άμυνα της Ένωσης δυσκόλεψε τον Κασελάκη που αστόχησε σε διαδοχικά τρίποντα.

Δεκάλεπτα: 12-21, 36-39, 63-46, 76-73.

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Παπαντωνίου 3, Σάκοτα 10, Χέρστον 11, Μιλόσεβιτς 6, Γκριν, Μαυροκεφαλίδης 6 (9 ριμπ.), Κάρτερ 10, Μπράουν 8, Σαρικόπουλος, Καλαμπόκης 13, Μαυροειδής 9.

Κηφισιά
(Παπαθεοδώρου): Στίγκερς 5, Χατζηνικόλας, Γκίκας 5 (8 ασίστ), Πόποβιτς 13, Σταμάτης 9, Κασελάκης 4, Χογκ 19 (14 ριμπ.), Ελ Αμίν 11, Σπυριδωνίδης, Γλυνιαδάκης 7.