Το πάλεψε η ΑΕΚ!

Η ΑΕΚ το πάλεψε, άτεξε σε όλο το παιχνίδι αλλά ο Ολυμπιακός ήταν εκείνος όπου έφυγε νικητής από το ΟΑΚΑ με 93-100 σε ένα ντέρμπι όπου χρειάστηκε δύο παρατάσεις για να τελειώσει.

Το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο συνέχεια και όταν η ΑΕΚ πήρε μια μικρή διαφορά οι διαιτητές με τα σφυρίγματα τους βοήθησαν τον Ολυμπιακό να ανατρέψει την εις βάρος κατάσταση του. Πολλά παράπονα από την διαιτησία, ιδίως του κ. Γκόντα που πήγε κόντρα την ΑΕΚ από την αρχή.

Καλύτερος παίχτης για την ΑΕΚ ήταν ο Μπράουν με 24 πόντους, όμως αποχώρησε τραυματίας από τον αγώνα στην παράταση όπου χτύπησε στο πόδι. Ενώ για τον Ολυμπιακό κορυφαίος ήταν ο Σπανούλης με 26 πόντους.

Ο κόσμος της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ ήταν περίπου 8.000, όπου έδωσαν παλμό στην ομάδα και την χειροκρότησε στο τέλος για την μεγάλη της προσπάθεια.

Το ματς

Το ματς ξεκίνησε με την ΑΕΚ να μπαίνει δυνατά στο παρκέ και να παίρνει πρώτη το προβάδισμα στο ματς και στο δεύτερο λεπτό να είναι μπροστά με 10-5 με 2/2 τρίποντα από τον Χέρστον. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 10-10 με τον Ουόρικ με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα. Ο Σπανούλης τρία λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου με τρίποντο έβαλε την ομάδα του μπροστά με 16-19. Ο Κατσίβελης με τρίποντο (!!) έκανε το 19-21 δύο λεπτά πριν την λήξη. Ο Κατσίβελης έκανε τάπα στον Χάκετ και ο Μαυροειδής έκανε το 22-21 όπου ήταν το σκορ περιόδου.

Στην δεύτερη περίοδο η Ένωση συνέχισε δυνατά με τον Κατσίβελη να σκοράρει εκ νέου με τρίποντο κάνοντας το 25-24. Ενώ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο ο Κατσίβελης με ακόμα ένα τρίποντο (3/3) έγραψε το 33-31 (5,25). Ο Σπανούλης στην επόμενη φάση με τρίποντο έβαλε ξανά τον Ολυμπιακό μπροστά με 33-34. Με τα πολλά εναντίων της ΑΕΚ σφυρίγματα των διαιτητών ο Παπανικολάου κέρδισε τρεις (ανύπαρκτες) βολές και έκανε το 37-37 (1'). Ο Μπράουν με τρίποντο από τα οκτώ μέτρα έκανε το 42-37, είκοσι δευτερόλεπτα πριν το ημίχρονο. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την Βασίλισσα να έχει το προβάδισμα με 42-39.

Το τρίτο δεκάλεπτο άρχισε με τον Μαυροκεφαλίδη να ευστοχεί από τα 6,75 και να κάνει το 45-39. Μετά από καλάθι του Χάντερ, ο Χέρστον απάντησε και έκανε το 49-43. Ο Ολυμπιακός με ένα σερί 4-0 έφερε το ματς στο καλάθι (6'). Ο Παπαπέτρου με τρίποντο έκανε το 52-50 (5'), και ο Χάντερ έκανε το 52-52 στην επόμενη φάση με βολές σε ανύπαρκτο φάουλ. Δύο λεπτά πριν τελειώσει η περίοδος ο Σπανούλης με τέσσερις συνεχόμενους πόντους έκανε το 55-58. Ο Μιλόσεβιτς με 2/2 βολές έφερε το ματς στο 60-60 στο (1'). Το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε τον Ολυμπιακό να προηγείται με 61-62.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ντέρμπι η ΑΕΚ μπήκε δυνατά με σκοπό να πάρει το παιχνίδι και ο Μαυροειδής με τέσσερις συνεχόμενους πόντους έκανε το 65-66. Ο Μπράουν με ένα ''τρελό'' τρίποντο από τα εφτά μέτρα έφερε το ματς στην ισοπαλία (68-68).  Μετά από λάθος του Μαυροκεφαλίδη ο Χάντερ σηκώθηκε και κάρφωσε για το 68-71. Από το έκτο κιόλας λεπτό της περιόδου ο Ολυμπιακός είχε δικαίωμα βολών, αφού η ΑΕΚ συμπλήρωσε τα πέντε. Ο Χάκετ (5') έκανε το 68-75 για τον Ολυμπιακό και πήρε ένα μικρό προβάδισμα 7 πόντων. Ο Μπράουν με 2/2 βολές μείωσε στους πέντε (3'). Ο Μαυροκεφαλίδης με 2/2 βολές έκανε το 72-76 και στην επόμενη φάση με προσωπική ενέργεια ο Χέρστον έφερε το ματς στο καλάθι (74-76), δύο λεπτά πριν το τέλος. Ο Χάκετ με 1/2 βολές έκανε το 74-77 και ο Μαυροκεφαλίδης αμέσως μετά αστόχησε σε σουτ τριών πόντων. Ο Μπράουν με σουτ τριών πόντων έκανε το 77-77, 28''9 πριν την λήξη του ματς με το ΟΑΚΑ να σηκώνεται στο πόδι. Στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Σπανούλης και ο Όντομ χάσανε σουτ και έτσι το ματς πήγε στην παράταση, 77-77 το σκορ.

Παράταση

Στο ξεκίνημα της παράτασης ο Μπράουν ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων και έκανε το 80-77. Ο Σπανούλης με προσωπική ενέργεια έφερε το ματς εκ νέου στο πόντο και η ΑΕΚ απάντησε με τον Μπράουν (84-80). Ο Σπανούλης με 2/2 βολές έφερε το ματς στον πόντο όμως ο Μαυροκεφαλίδης δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα και με τρίποντο έκανε το 87-83, περίπου ένα λεπτό πριν το τέλος. Ο Κάρτερ σκόραρε και έκανε το 87-85 αλλά η ΑΕΚ πήρε την κατοχή τρεις φορές μετά από συνεχόμενα άστοχα σουτ και ο Παπαντωνίου πήγε στις βολές (0/2). Ο Σπανούλης 9,7'' πριν το τέλος πήγε στις βολές και έφερε το ματς στην ισοπαλία (87-87). Άστοχο σουτ του Χέρστον και το παιχνίδι σε δεύτερη παράταση.

Η δεύτερη παράταση άρχισε με αντίστροφους ρόλους, τον Μάντζαρη να σκοράρει σουτ τριών πόντων και να κάνει το 87-90. Ο καλύτερος παίχτης της ΑΕΚ στο παιχνίδι, χτύπησε στο πόδι και βγήκε από τον αγώνα με 24 πόντους. Ο Σπανούλης πήγε στις βολές αλλά έχασε και τις δύο και στην συνέχεια τις φάσεις ο Μαυροκεφαλίδης κέρδισε δύο βολές όπου έβαλε την μια (88-90). Μεγάλο σουτ τριών πόντων από τον Γκριν όπου έκανε το 91-90, ενώ ο Σπανούλης που πήγε στις βολές έβαλε την μια από τις δύο και έφερε το ματς εκ νέου στην ισοπαλία. Ο Μάντζαρης ευστόχησε μόνος σε σουτ τριών πόντων και έκανε το 91-94 και στην συνέχεια η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να βγάλει επίθεση που της τελείωσε ο χρόνος. Ο Κατσίβελης δεν μπόρεσε να δώσει πάσα από επαναφορά και η μπάλα πέρασε στην κατοχή του Ολυμπιακού. Ο Μαυροκεφαλίδης σκόραρε για το 93-97 και ο Μιλόσεβιτς έστειλε στις βολές τον Παπανικολάου όπου ήταν εύστοχος και στις δύο. Το τελικό σκορ του ματς σε ένα ντέρμπι από τα παλιά ήταν 93-100 υπέρ του Ολυμπιακού.

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Παπαντωνίου, Σάκοτα 3, Χέρστον 16 (2), Μιλόσεβιτς 5, Γκριν 3 (1), Μαυροκεφαλίδης 22 (2), Κάρτερ 1, Μπράουν 24 (4), Σαρικόπουλος, Κατσίβελης 9 (3/4), Καλαμπόκης, Μαυροειδής 10.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Όντομ, Χάντερ 15, Παπαπέτρου 7 (1), Σπανούλης 26 (2), Στρόμπερι, Μιλουτίνοβ, Πρίντεζης 7 (1), Αγραβάνης 2, Μάντζαρης 8 (2), Ουόρικ 9, Χάκετ 5, Παπανικολάου 14 (1).

Δεκάλεπτα: 22-21, 42-39, 61-62, 77-77, (παρ.) 87-87, 93-100.

Διαιτητές: Γκόντας, Αναστόπουλος, Ψαριανός