«Αυτοκτονία» στο Ρέθυμνο για την ΑΕΚ!

Η ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς ήταν μπροστά σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του ματς, αλλά στο τέλος έκανε απίστευτα λάθη και ηττήθηκε από το Ρέθυμνο με 70-69.

Η «Ενωση» αυτοκτόνησε στο φινάλε στο Ρέθυμνο και πλέον τις τελευταίες τρεις αγωνιστικές θέλει ισάριθμες νίκες και τρεις ήττες του Αρη για να πάρει την τρίτη θέση της κανονικής περιόδου.

To ματς

Eντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα της ΑΕΚ που, με μπροστάρη τον Μαυροκεφαλίδη, προηγήθηκε γρήγορα με 0-9 στο 3'. Η ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς κατάφερε να διατηρεί το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου (6-13, στο 7'), ενώ ο Μωραϊτης πέρασε για πρώτη φορά και το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 13-22.

Ο Σάκοτα μπήκε... φουριόζος στην δεύτερη περίοδο και με έξι πόντους διαμόρφωσε το 19-28. Ωστόσο, σε εκείνο το σημείο, ξεκίνησε η... αντεπίθεση του Ρεθύμνου, με τους παίκτες του Σκουρτόπουλου να μειώνουν αρχικά σε 23-28 και τον Μάντεν να γράφει το 31-33 με καλάθι και φάουλ. Τελικά, το τρίποντο του Μωραϊτη διαμόρφωσε το 33-39 που ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Η «Ενωση» είχε τον απόλυτο έλεγχο στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους (36-45 στο 24'), ενώ με τρίποντο του Μιλόσεβιτς η διαφορά ανέβηκε στους 12 (45-57). Πάντως, οι Κρητικοί κατάφεραν να μειώσουν μέχρι τη λήξη της περιόδου (52-59).

Δυναμικά μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο το Ρέθυμνο και μείωσε πολύ γρήγορα σε 59-61 με καλάθι από τον Μάντεν, πριν απαντήσει με τρίποντο ο Καλαμπόκης. Οι δύο ομάδες μπήκαν στο τελευταίο τετράλεπτο με το σκορ στο 65-66, ενώ ο Χάροου έδωσε προβάδισμα και το τρίποντο του Κάρτερ έγραψε το 70-69. O Καλαμπόκης είχε δύο ευκαιρίες στο φινάλε, μία με λέι απ και μία με τρίποντο, αλλά αστόχησε.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-22, 33-39, 52-59, 70-69.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Σκουρτόπουλος): Ντελινινκάιτις, Σχίζας 5, Μάντεν 16, Σάφτενααρ 14, Τσακαλέρης, Χάροου 10, Στόουν 13, Κάρτερ 12, Θεοδωρίδης.

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Παπαντωνίου 5, Σάκοτα 6, Μιλόσεβιτς 7, Γκριν 6, Μαυροκεφαλίδης 20(9 ριμπάουντ), Κάρτερ 8, Κατσίβελης 2, Καλαμπόκης 7, Μωραϊτης 3, Μαυροειδής 5.