Εύκολο απόγευμα για την ΑΕΚ

Εύκολο απόγευμα για την ΑΕΚ αποδείχτηκε το σημερινό με τον Κολοσσό αφού πήρε μια εμφατική νίκη περισσότερο ψυχολογική για την συνέχεια με 92-57.

Πρώτος σκόρερ για την ΑΕΚ ήταν ο Καλαμπόκης με 17 πόντους και ακολούθησαν με 15 οι Σάκοτα, Μιλόσεβιτς. Κακό ματς έκανε ο Λουκάς εμφανώς κουρασμένος και τελείωσε με 4 πόντους.

Στις κερκίδες του ΟΑΚΑ βρέθηκε λίγος κόσμος (περίπου 2.000) όπου φώναξε για την ομάδα και χειροκρότησε τους παλαίμαχους όπου τιμήθηκαν.

Πριν την έναρξη του αγώνα και ενώ οι συνθέσεις των δύο ομάδων είχαν ανακοινωθεί, στα μάτριξ του κλειστού του ΟΑΚΑ έπαιξε ένα υπέροχο βίντεο για την ομάδα του 1966 και αμέσως μετά έγιναν οι βραβεύσεις της τότε ομάδας. Στο άκουσμα του Γιώργου Αμερικάνου αλλά και του Γιώργο Μόσχου ο κόσμος έδωσε ένα πολύ δυνατό χειροκρότημα. Αναφορά έγινε και στους έφηβους όπου πήραν την πρώτη θέση στο πρωτάθλημα και ανέβηκαν στην πρώτη κατηγορία.

Το ματς:

Ο αγώνας στο ΟΑΚΑ άρχισε με τον Κολοσσό να παίρνει το προβάδισμα. Η ΑΕΚ με δύο τρίποντα τον Μπράουν και Χέρστον πήρε το προβάδισμα με 8-5. Το πρώτο πεντάλεπτο βρήκε την Ένωση να προηγείται (11-9). Μετά από λάθος του Κολοσσού και κλέψιμο της ΑΕΚ ο Μιλόσεβιτς κάρφωσε με εντυπωσιακό τρόπο και έβαλε την ΑΕΚ μπροστά και στην συνέχεια με τρίποντο του Καλαμπόκη πήρε διαφορά δέκα πόντων (3.53''). Το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε την ομάδα του Γιούρι Ζντόβτς να νικάει τον Κολοσσό με 28-14.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ο Κολοσσός μπήκε πιο δυνατά και με ένα σερί 9-4 υπέρ του έκανε το 33-23. Η ΑΕΚ μετά από ένα τάιμ-άουτ του Γιούρι Ζντόβτς αφυπνίστηκε και πήρε ξανά και γρήγορα διαφορά με ένα σερί 9-0 έκανε το 42-23, τέσσερα λεπτά πριν το ημίχρονο. Το ημίχρονο βρήκε την ΑΕΚ να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι στο 45-28.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε ''μουδιασμένη'' και το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο αλλά η Ένωση έκανε πολλά λάθη. Στο πεντάλεπτο κέρδιζε με 54-37. Η τρίτη περίοδο δεν είχε κάτι ιδιαίτερο εκτός από την μεγάλη κοιλιά της ΑΕΚ και τα πολλά λάθη αλλά η διαφορά ανέβηκε στους +22.

Στην τελευταία περίοδος ο Κολοσσός μπήκε δυνατά αλλά η ΑΕΚ δεν άφησε περιθώρια. Ο Γκριν με ένα απίστευτο τρίποντο από τα 8 μέτρα έκανε το 64-42 (8'). Ο Ντούσαν Σάκοτα μετά από φάουλ που κέρδισε έβαλε και τις τρεις βολές και στην συνέχεια στην επαναφορά πήρε την μπάλα και ευστόχησε για τρεις πόντους κάνοντας το 76-46. Ο Γκριν από προσωπική ενέργεια πήρε την μπάλα και από τα εφτά μέτρα έβαλε ακόμα ένα φανταστικό σουτ τριών πόντων με κρεμασμένο παίχτη πάνω του και στην συνέχεια ο Σαρικόπουλος έγραψε το 83-50. Το ματς τελείωσε με 35 πόντους διαφορά για την ΑΕΚ (92-54).

Διαιτητές: Παπαπέτρου, Γκούμας, Τσούνας

Δεκάλεπτα: 28-14, 45-28, 61-39, 92-57

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Άρης Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 4, Οικονομόπουλος, Μανωλόπουλος 6, Ντέιβις 16, Γεωργαλής 1, Λίντεν 3, Ρέλεφορντ 11, Αγγελάκος 3, Άχονεν 3, Σαλούστρος 7, Μπινιάκου, Λιούις 6.

AEΚ (Γιούρι Ζντοβτς): Παπαντωνίου 2, Kατσίβελης 3, Γκριν 6, Μαυροκεφαλίδης 4, Κάρτερ 8, Μαυροειδής 8, Σάκοτα 15, Μιλόσεβιτς 15, Καλαμπόκης 17, Σαρικόπουλος 2, Μπράουν 7, Χέρστον 5.