Οι Blazers στην επόμενη φάση!

Ο Plumlee λύτρωσε στο φινάλε το Portland, το οποίο κατέβαλλε τους Clippers με 106-103 και θα αντιμετωπίσει τους Warriors στον 2ο γύρο.

“Ποτέ μην αμφισβητείτε την Rip City”. Αυτό ήταν το σλόγκαν των Blazers πριν από τον έκτο αγώνα της σειράς και μοίρασαν χιλιάδες μπλούζες με τη συγκεκριμένη φράση στο κοινό του soldout Moda Center. Οι Clippers τους αμφισβήτησαν. Δεν μπόρεσαν όμως να αλλάξουν τη μοίρα τους. Στο τέλος οι Blazers ήταν αυτοί που πήραν τη νίκη με 106-103 και μαζί την πρόκριση στον δεύτερο γύρο των Playoffs (μόλις για δεύτερη φορά τα τελευταία 16 χρόνια), όπου τους περιμένουν εδώ και ημέρες οι πρωταθλητές Warriors.

Ο Damian Lillard (28 πόντοι, 7 ασίστ) ήταν ο ηγέτης του Portland, ο C.J. McCollum ήταν ως συνήθως παραγωγικός (20 πόντοι) και οι Aminu, Harkless, Crabbe πέτυχαν όλοι τους διψήφιο αριθμό πόντων, στο φινάλε πάντως ο άνθρωπος που λύτρωσε τους Blazers λεγόταν Mason Plumlee. Ο 26χρονος σέντερ έβαλε μόνο 9 πόντους, εντούτοις μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ και ήταν ο πρωταγωνιστής σε όλες τις τελευταίες φάσεις της αναμέτρησης.

Kαθοριστικός (σε άμυνα και επίθεση) o Plumlee

Με 14,7'' να απομένουν και το σκορ ισόπαλο (103-103) ο Plumlee κέρδισε φάουλ στη διεκδίκηση ενός ριμπάουντ (στην ίδια φάση προηγήθηκαν καταφανή βήμα του McCollum, είναι η αλήθεια...) και ακολούθως ευστόχησε ψύχραιμα και στις δύο βολές. Εν συνεχεία κατάφερε να δυσκολέψει όσο χρειαζόταν την προσπάθεια του Crawford να ισοφαρίσει με λέι-απ, μάζεψε το ριμπάουντ και έβαλε άλλη μία ελεύθερη βολή που έγραψε και το τελικό σκορ.

Οι Blazers τα... χρειάστηκαν, αλλά εν τέλει κατέβαλλαν μία μαχητική ομάδα γεμάτη προβλήματα, που τα έδωσε όλα. Ο Chris Paul και ο Blake Griffin ήταν ήδη νοκ άουτ. Ο J.J. Redick έπαιζε με πρόβλημα στη γάμπα, ο DeAndre Jordan (15 πόντοι, 20 ριμπάουντ) “γύρισε” κι αυτός τον αστράγαλο του λίγο πριν από τη λήξη, ενώ ο Austin Rivers έπαιζε στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα με 11 ράμματα πάνω από το -σχεδόν κλειστό από το πρήξιμο- αριστερό μάτι, από την αγκωνιά που δέχτηκε στο πρώτο δωδεκάλεπτο από τον Aminu.

Συγκινητικός ο... Rocky Rivers, ακούραστος ο Crawford

Κι όμως οι Clippers πάλεψαν μέχρι τέλους. Ειδικά ο Rivers ήταν συγκινητικός. Με ένα μάτι ουσιαστικά έβαλε 21 πόντους, μοίρασε 8 ασίστ, μάζεψε 6 ριμπάουντ και δεν έκανε ούτε ένα λάθος. Ο 36χρονος Jamal Crawford κουβάλησε σε όλο το ματς τους Clippers, καθώς πέτυχε 32 πόντους (τους 22 στο πρώτο ημίχρονο) και ήταν αυτός που ισοφάρισε το σκορ 103-103 με 2/2 βολές στα 32,1''. Στο τέλος, πάντως, η ομάδα του Doc Rivers δεν άντεξε, όσο κι αν προσπάθησε, όσο κι αν δυσκόλεψε το Portland.

Οι Blazers έγιναν η 16η ομάδα που ανέτρεψε σειρά best of seven, έχοντας χάσει τα πρώτα δύο παιχνίδια. Και εν πολλοίς το οφείλουν στην ευστοχία τους. Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Terry Stotts σούταρε μόνο με 40,4% εντός πεδιάς και είχε 4/16 τρίποντα, ωστόσο κατόρθωσε να έχει το προβάδισμα χάρη στα 15 επιθετικά ριμπάουντ και τους 15 πόντους που έβαλε από δεύτερες επιθέσεις. Στο δεύτερο μισό του αγώνα το έργο άλλαξε. Οι Clippers άρχισαν να πηγαίνουν πιο δυναμικά στα ριμπάουντ και να ανανεώνουν τις επιθέσεις τους.

Οι Blazers είχαν 10/16 τρίποντα στο 2ο ημίχρονο!

Στο πρώτο ημίχρονο οι Clippers εκδήλωσαν 16 επιθέσεις λιγότερες και τελείωσαν το ματς με μία παραπάνω! Ισορρόπησαν τα ριμπάουντ (46 μάζεψαν και οι δύο ομάδες) και μάζεψαν 16 επιθετικά. Δεν μπόρεσαν όμως να περιορίσουν ποτέ τη δράση των Blazers από μακρινή απόσταση. Οι γηπεδούχοι ευστόχησαν στα 10 από τα 16 τρίποντα που επιχείρησαν στο δεύτερο ημίχρονο και με το τελευταίο εξ αυτών (του McCollum) κατόρθωσαν να ξεφύγουν με τη μέγιστη διαφορά τους στο ματς: 101-95 στο 46'.

Οι Clippers δεν τα παράτησαν. Τρία καλάθια από τους Redick, Crawford και δύο βολές του τελευταίου έφεραν πάλι τις δύο ομάδες στα ίσια. Ήταν όμως μέχρι να βρεθεί ο Plumlee την κατάλληλη στιγμή στο κατάλληλο μέρος. Σε επίθεση και άμυνα.

Πηγή: NBA Hellas|