Αυτοκτόνησε η ΑΕΚ, διαιτησία για κλάματα!

Η ΑΕΚ αυτοκτόνησε στο ΟΑΚΑ ενώ ήταν μέχρι και με 15 πόντους μπροστά και έχασε από τον ΠΑΟΚ με 78-83, στέλνοντας την σειρά στο ''Παλατάκι''. Σοβαρά διαιτητικά λάθη από τους Γκόντα-Ψαριανό στην κρίσιμη καμπή του ματς.

Πρώτος σκόρερ για την ΑΕΚ ο Μαυροκεφαλίδης με 19 πόντους και για τον ΠΑΟΚ ο Χάτσερ με 21 πόντους.

Ο κόσμος στις κερκίδες (περίπου 4.000) έδωσε ρυθμό στην ομάδα και δεν σταμάτησε να φωνάζει στιγμή, ενώ προς το τέλος του ματς πίσω από τους πάγκους των δύο ομάδων, υπήρξε και μια μικρή ένταση και ο λόγος ήταν ο Γκόντας.

Το ματς:

Η αναμέτρηση ήταν ιδιαίτερα αμφίρροπη έως τα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου, με την ΑΕΚ να προηγείται 8-7 (04:20). Ακολούθως, η Ένωση, ούσα εξαιρετικά αποτελεσματική στα αμυντικά καθήκοντά της, πραγματοποίησε επιμέρους σκορ 9-0 κι απέκτησε διαφορά 10 πόντων (17-7, 06:24), με τον Κάρτερ και τον Μαυροκεφαλίδη να αποτελούν το “Α” και το “Ω” στην επίθεση. Οι “κιτρινόμαυροι” ολοκλήρωσαν εντέλει στο +8 (24-16) την εναρκτήρια περίοδο.

Στη δεύτερη περίοδο, οι γηπεδούχοι εξακολούθησαν να έχουν το μομέντουμ. Η ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς “έτρεξε” σερί 11-3 και προηγήθηκε 35-19 (14:19). Ο ΠΑΟΚ, όμως, αντέδρασε και, πραγματοποιώντας δικό του σερί 9-2, μείωσε σε 37-28 (17:55), έπειτα από εύστοχα περιφερειακά σουτ των Ντούβνιακ, Μαργαρίτη και 3/3 βολές του Χάτσερ.

Η ΑΕΚ έκλεισε στο +8 (41-33) το ημίχρονο, παίρνοντας 20 πόντους από το “βαμμένο”. Η Ένωση, δε, ήταν αρκετά αποτελεσματική εντός πεδιάς (15/27, 55%, 20’), εντούτοις, σούταρε με χαμηλό ποσοστό (4/15, 26%) από τα 6.75. Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου, η οποία βελτίωσε την εικόνα της στα τελευταία πέντε λεπτά του πρώτου 20λεπτου, είχε 6/9 τρίποντα (66%, 20’), ενώ πέτυχε 15 πόντους, ύστερα από λάθη των αντιπάλων της.

Στην επανάληψη και δη στην τρίτη περίοδο, οι Θεσσαλονικείς -με αιχμή του δόρατός τους το περιφερειακό σουτ- πλησίασαν ακόμη και στο -4 (50-46, 24:25). Η Ένωση, πάντως, εξακολούθησε να διατηρεί ισχνό προβάδισμα και, με δύο συνεχή τρίποντα του Καλαμπόκη, προηγήθηκε 56-48 (27:49). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο +9 (61-52) υπέρ των γηπεδούχων, έπειτα από τρίποντο του Σάκοτα στο φινάλε.

Στην τελευταία “πράξη” της αναμέτρησης, τα δεδομένα διαφοροποιήθηκαν άρδην, καθότι ο ΠΑΟΚ ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του κι ανέτρεψε πλήρως την εις βάρος του κατάσταση. Για του λόγου το αληθές, οι φιλοξενούμενοι πραγματοποίησαν επιμέρους σκορ 13-4 κι ισοφάρισαν σε 65-65 (35′). Οι Θεσσαλονικείς, μάλιστα, προηγήθηκαν 67-68, με 3/3 βολές του Χάτσερ.

Ακολούθως, οι Μαργαρίτης και Χάτσερ ήταν απόλυτα εύστοχοι από τη γραμμή της “φιλανθρωπίας”, με τον ΠΑΟΚ να διατηρεί ισχνό προβάδισμα (69-73, 2’39” πριν από τη λήξη). Οι Μαυροκεφαλίδης (τρίποντο) κι ο Μπράουν (1/2 βολές) έφεραν -εν συνεχεία- το ματς στα ίσα (73-73). Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι, με τον Βασιλειάδη να ευστοχεί σε τρίποντο-“μαχαιριά” και να κάνει το 75-78, στα 33″ πριν από το φινάλε.

Ο Καλαμπόκης, με 2/2 βολές, μείωσε σε 77-78, στα 25″ πριν από το τέλος. Ο Γιούρι Ζντοβτς, στο μεταξύ, έδωσε εντολή για γρήγορο φάουλ, όπερ κι εγένετο. Ο Χάτσερ, όμως, ήταν απόλυτα ψύχραιμος από τη γραμμή των βολών, κάνοντας το 77-80. Όλα, πλέον, κρίνονταν στη “ρώσικη ρουλέτα”, με τους παίκτες των δύο ομάδων να οδηγούνται διαρκώς στις βολές.

Ο Καλαμπόκης είχε 1/2, όπως κι ο Χάτσερ, με τον ΠΑΟΚ να διατηρεί διαφορά τριών πόντων (78-81), στα 18″ πριν από την ολοκλήρωση του παιχνιδιού. Ο Μαυροκεφαλίδης, ωστόσο, υπέπεσε σε εξαιρετικά σημαντικό λάθος, κάνοντας λανθασμένη πάσα. Ο Βασιλειάδης, με 1/2 βολές, διαμόρφωσε το 78-83 και “καθάρισε” την υπόθεση νίκη.

Διαιτητές: Γκόντας – Φούφης – Ψαριανός.

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 41-33, 61-52, 78-83.

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Μαυροκεφαλίδης 19 (1), Κάρτερ 8 (1), Μπράουν 10 (1), Σαρικόπουλος, Κατσίβελης 5 (1), Παπαντωνίου, Σάκοτα 13 (3), Μιλόσεβιτς 9 (1), Γκριν, Καλαμπόκης 10 (2), Μαυροειδής 4, Έρικ.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Τέπιτς 8 (1), Λιάπης, Βασιλειάδης 17 (4), Κακαρούδης, Τσόχλας 3 (1), Δέδας, Μαργαρίτης 16 (2), Κώττας, Ντούβνιακ 9 (1), Μάρκοβιτς, Χάτσερ 21 (1), Κλάντον 9.