Έβγαλε την ....υποχρέωση!

Τιμώντας την φανέλα, την ιστορία και τον κόσμο της ο Γιούρι Ζντοβτς έκαναν αυτό που έπρεπε. Κέρδισαν στο φινάλε της κανονικής περιόδου στο αδιάφορο – για την ΑΕΚ – ματς με τον Αρκαδικό με 87-74 στο κλειστό του ΟΑΚΑ και τον έστειλαν στην Α2.

Κορυφαίος για την ΑΕΚ ο Μαρκ Κάρτερ στην καλύτερη του εμφάνιση με την Ενωση, ενώ ντεμπούτο έκανε ο Ερικ ο οποίος… ετοιμάζεται για τα πλέι οφ της επόμενης εβδομάδας κόντρα στον ΠΑΟΚ στο κλειστό του ΟΑΚΑ.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα στο παρκέ, έχοντας και πιο ισχυρό κίνητρο. Αυτό έδωσε τη δυνατότητα να πάρουν προβάδισμα με το ξεκίνημα του αγώνα (7-12, 4′). Η καλή άμυνα των παικτών του Γιούρι Ζντοβτς άλλαξε τα δεδομένα και με τον Κάρτερ η Ένωση πήρε προβάδισμα (15-14, 7′). Οι Αρκάδες, όμως, έμειναν πιστοί στο πλάνο τους και χάρη στον Νουουτίνεν πήραν εκ νέου προβάδισμα (15-18, 8′). Ο Μιλόσεβιτς έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με βολές, όμως την τελευταία λέξη στο δεκάλεπτο είπε ο Κάμερον Τζόουνς, που διαμόρφωσε το 19-20. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι παρέμεναν ανταγωνιστικοί και αυτό τους βοήθησε ώστε να διατηρήσουν το προβάδισμά τους, χάρη στον Βασίλη Καββαδά (22-26, 14′). Ο Κάρτερ φώναξε ξανά «παρών» και με τη βοήθεια των Μιλόσεβιτς και Μαυροκεφαλίδη τα δεδομένα άλλαξαν (33-30, 18′). Το φινάλε του πρώτου μέρους, όμως, άνηκε στον Κάμερον Τζόουνς. Ο Αμερικανός με δικές του προσπάθειες όχι μόνο ανέτρεψε την κατάσταση, αλλά έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ με 36-40.

Η Ένωση μπήκε αποφασισμένη να παίξει καλή άμυνα στο δεύτερο μέρος και αυτό έδωσε τη δυνατότητα στην ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς να ανατρέψει τα δεδομένα, με μπροστάρη τον Κάρτερ (50-46, 25′). Ο Κάμερον Τζόουνς προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά για τον Αρκαδικό (55-53, 28′). Οι γηπεδούχοι, όμως, είχαν πάρει τον έλεγχο του αγώνα κια μαζί και το προβάδισμα με τους Μαυροειδή και Καλαμπόκη να δίνουν λύσεις για το 62-57 του τρίτου δεκαλέπτου. Η κατάσταση δεν άλλαξε στο τέταρτο δεκάλεπτο. Η Ένωση είχε βρει ρυθμό στο παιχνίδι της και με τους Μαυροειδή, Σάκοτα και Γκριν να… εκτελούν η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα (72-61, 34′). Η διαφορά αυξανόταν με μαθηματική ακρίβεια και μέχρι το τέλος του αγώνα, παρά τις προσπάθειες των φιλοξενούμενων, δεν άλλαξε απολύτως τίποτα. Το τελικό 87-74 έστειλε την ΑΕΚ στα Play off με καλή ψυχολογία και τον Αρκαδικό στην Α2.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ; 19-20, 36-40, 62-57, 87-74.

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Παπαντωνίου, Σάκοτα 7, Μιλόσεβιτς 13, Γκριν 11, Μαυροκεφαλίδης 6, Κάρτερ 24, Μπράουν 4, Σαρικόπουλος 4, Κατσίβελης, Καλαμπόκης 6, Μαυροειδής 11, Έρικ 1.

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Καστρίτης): Καραμαλέγκος, Τζόουνς Κ. 15, Καββαδάς 18, Βαν Όστρουμ 9, Κοψαύτης, Στεφανίδης 8, Τζόουνς Τ. 4, Νουουτίνεν 2, Καλλινικίδης 6, Εζόμο, Λι 9, Λίτζιον 3.