Επτά φορές το ίδιο λάθος στο τέλος!

Η ΑΕΚ προσπαθεί να κάνει το επόμενο βήμα και να κοιτάξει στα «μάτια» τους μεγάλους αντιπάλους της, ωστόσο όταν η μπάλα «καίει» τα... θαλασσώνει!

Ούτε μία, ούτε δύο, ούτε τρεις φορές... Η «Ένωση» έχασε παιχνίδια στο φινάλε φέτος κόντρα στους μεγάλους αντιπάλους της συνολικά επτά φορές (πέντε στο πρωτάθλημα, ένα στο Κύπελλο, ένα στο Eurocup), ενώ αξίζει να σημειωθεί πως ποτέ δεν μπόρεσε να πάρει εκείνη τη νίκη, όταν το παιχνίδι έφτασε σε μια «λεπτή κλωστή» και το διακύβευμα ήταν σπουδαίο.

Συνολικά, στα εννέα παιχνίδια που έχουν παίξει οι «κιτρινόμαυροι» με Παναθηναϊκό, Ολυμπιακό, Άρη και ΠΑΟΚ, η ΑΕΚ έχει νικήσει ένα (με τον ΠΑΟΚ εντός έδρας με σκορ 65-53), είχε χάσει δύο με διαφορά (με τον Άρη στο ΟΑΚΑ με σκορ 74-83 και με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ με σκορ 79-71) και δεν μπόρεσε να πάρει κανένα εκ των υπόλοιπων έξι που είχαν οδηγηθεί σε... θρίλερ. Έτσι, η μεγάλη νίκη κόντρα στους «αιώνιους» ή ένα... πολυπόθητο «διπλό» στη Θεσσαλονίκη δεν ήρθαν ποτέ.

ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ ΤΟΝ ΜΕΓΑΛΟ ΜΑΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΣΕ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΕ ΑΕΚ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΕΤΕΙΑΚΟ ΣΕΤ ΤΗΣ ΒΑΣΙΛΙΣΣΑΣ ΜΑΣ!!

Για την ακρίβεια, η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα (αρχικά) και του Γιούρι Ζντοβτς (στη συνέχεια) έχασε έξι παιχνίδια με τους «μεγάλους» που ήταν ντέρμπι από πλευράς σκορ μέχρι τέλος και ένα με τη Χάποελ Τελ Αβίβ, που όριζε την τύχη της στη συνέχεια του Eurocup σε τεράστιο βαθμό.

1. Άρης - ΑΕΚ (64-61, Κύπελλο): Η ΑΕΚ προηγήθηκε με 58-57 στο τελευταίο λεπτό, όμως ο Τζαμέλ Χάγκινς με μια τάπα και ένα μεγάλο καλάθι άλλαξε τις ισορροπίες για το τελικό 64-61.

2. ΑΕΚ - Παναθηναϊκός (64-67, Α1): Το σκορ ήταν 63-67 στο 39' και με τη διαφορά στο +4 υπέρ του «τριφυλλιού» η «Ένωση» αστόχησε σε τρία διαδοχικά τρίποντα, πριν από το τελικό 64-67.

3. ΠΑΟΚ - ΑΕΚ (79-75, Α1): Η ΑΕΚ προηγήθηκε με +23 μέσα στην «Πυλαία», όμως έχασε τελικά το παιχνίδι. Στο τελευταίο λεπτό το σκορ ήταν 76-74 και ο Μαυροκεφαλίδης έβαλε 1/2 βολές. Στη συνέχεια ακολούθησε ένα τρίποντο του Χάτσερ που «σκότωσε» τους «κιτρινόμαυρους».

4. Άρης - ΑΕΚ (77-76, Α1): Η «Ένωση» χωρίς τον Μαυροκεφαλίδη, που αποβλήθηκε νωρίς, είχε προβάδισμα σε όλο το ματς (+10 στο 30'), αλλά ο Άρης στο φινάλε έκανε αντεπίθεση. Στο 39:40 το σκορ ήταν 76-76, ο Χάγκινς έβαλε 1/2 βολές και στην τελευταία επίθεση ο Γκριν δεν βρήκε στόχο.

5. ΑΕΚ - Ολυμπιακός (93-100, Α1): Στην πρώτη παράταση και με το σκορ να είναι 87-85 ο Νώντας Παπαντωνίου αστόχησε σε δύο βολές (0/2), 20'' πριν από το τέλος ο Σπανούλης έβαλε 2/2β. και στη συνέχεια ο Χέρστον έχασε τρίποντο. Το ματς οδηγήθηκε σε δεύτερη παράταση και οι πρωταθλητές Ελλάδας το «καθάρισαν».

6. Παναθηναϊκός - ΑΕΚ (78-71, Α1): Η ΑΕΚ ήταν μπροστά με σκορ 71-70 στο 38' και δέχθηκε επιμέρους 8-0 δια χειρός Ραντούλιτσα - Ουίλιαμς στο τελευταίο δίλεπτο για το τελικό 78-71. Με το σκορ στο 74-71 ο Μιλόσεβιτς αστόχησε σε τρίποντο για την ισοφάριση.

7. Επίσης, στη λίστα με τους... χαμένα ματς στο φινάλε, μπαίνει και ο «τελικός» με τη Χάποελ Τελ Αβίβ στο Ισραήλ, σε έναν αγώνα στον οποίο η ΑΕΚ έπαιζε για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Eurocup. Η ομάδα του Σάκοτα ήταν σταθερά πίσω σε όλο το ματς, έκανε αντεπίθεση στο τελευταίο πεντάλεπτο και στο 39' μείωσε το σκορ σε 76-74. Με το σκορ στο 80-78 η Χάποελ κάνει λάθος, ο Καλαμπόκης κλέβει, αλλά αμέσως χάνει την μπάλα (6'' πριν από τη λήξη). Οι Ισραηλινοί σκοράρουν και διαμορφώνουν το τελικό 82-78.

Η ΑΕΚ πέρα από το 0/7 που μετράει στα κρίσιμα παιχνίδια, που οδηγήθηκαν στις μεγάλες αποφάσεις του τελευταίου λεπτού, έχει χάσει ακόμα δύο ματς στη λήξη: με το Ρέθυμνο στην Κρήτη για την Α1 και με την Κράσνι στο ΟΑΚΑ για το Eurocup. Βέβαια, υπάρχουν και παιχνίδια που η «Ένωση» μπόρεσε να κερδίσει, ενώ ήταν «θρίλερ» μέχρι τέλους, ωστόσο ο αντίπαλος δεν ήταν το... μεγάλο όνομα. Πιο αναλυτικά, οι «κιτρινόμαυροι» έχουν νικήσει στο φινάλε τον Κολοσσό Ρόδου, τον Αρκαδικό, τα Τρίκαλα, την Κηφισιά και τη Χάποελ εντός έδρας.

Τα παραπάνω μπορούν να αποτελέσουν «μαθήματα» για την ΑΕΚ τόσο ενόψει της επόμενης σεζόν, όσο και για τα πλέι οφ που έρχονται και λογικά θα την θέσουν ξανά αντιμέτωπη με έναν εκ των «μεγάλων». Γίνεται αντιληπτό πως το σύνολο του Ζντοβτς για να κάνει το επόμενο βήμα χρειάζεται να παίρνει καλύτερες αποφάσεις στα τελευταία λεπτά, να έχει ψυχραιμία και να δείχνει μεγαλύτερη αποφασιστικότητα.

Πηγή: sdna.gr