Το πάλεψε... αλλά δεν τα κατάφερε!

Ντέρμπι από τα ...παλιά επιφύλασσαν Παναθηναϊκός και ΑΕΚ στο Κλειστό Γήπεδο Μπάσκετ των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων, με τον Παναθηναϊκό να φεύγει τελικά νικητής με 78-71. Πρώτος σκόρερ, και "άτυπος MVP της αναμέτρησης, ήταν ο Έλιοτ Γουίλιαμς του Παναθηναϊκού, ο οποίος πέτυχε 24 πόντους.

Περίπου πέντε χιλιάδες βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ για να παρακολουθήσουν το Αθηναϊκό ντέρμπι, οι οποίοι μάλιστα στο ξεκίνημα χειροκρότησαν τους πρώην πράσινους, Ντούσαν Σάκοτα, Λουκά Μαυροκεφαλίδη και Σωτήρη Μανωλόπουλο.

Για τον γηπεδούχο Παναθηναϊκό ξεκίνησαν οι Καλάθης, Γουίλιαμς, Γιάνκοβιτς, Γκιστ και Χάντερ, ενώ για τη φιλοξενούμενη ΑΕΚ οι Μπράουν, Χέρστον, Κατσίβελης, Μαυροκεφαλίδης και Μαυροειδής.

Το ματς

Στο ξεκίνημα, οι πράσινοι μπήκαν πιο δυνατά στο ματς με ένα γρήγορο, μικρό, προβάδισμα (10-4) το οποίο, όμως, γρήγορα χάθηκε με τον Μαυροκεφαλίδη να ισοφαρίζει σε 10-10 στο 6'. Η συνέχεια ανήκε εξ' ολοκλήρου στον Παναθηναϊκό, με τον Έλιοτ Γουίλιαμς να ...κάνει ο,τι θέλει την άμυνα της ΑΕΚ και να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο με 23-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες έμειναν χωρίς πόντο για περίπου τρία λεπτά κάνοντας απανωτά λάθη, πάντως, ο Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς σε αυτό το διάστημα προσέφερε μια εξαιρετική φάση σταματώντας εντυπωσιακά τον Κάρτερ στην προσπάθεια του να καρφώσει. Μετά το ..νεκρό αυτό διάστημα, ο Γιάνκοβιτς "έγραψε" το 25-15, η ΑΕΚ έδειχνε παγιδευμένη στην πιεστική άμυνα του Παναθηναϊκού και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 16' με 15 πόντους(37-22). Παρ' όλα αυτά, η Ένωση βρήκε απάντηση στα καλάθια των πρασίνων και μείωσε την ψαλίδα στους εννιά μετά από αντικανονικό κόψιμο του Διαμαντίδη σε σουτ τριών πόντων του Γκριν, στην εκπνοή. Το σκορ του ημιχρόνου ήταν 41-32. Για τους πράσινους ο Έλιοτ Γουίλιαμς είχε 16 πόντους στο ημίχρονο και για την ΑΕΚ ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης 11.

Το τρίτο δεκάλεπτο είχε πάλι αρκετά λάθη στα πρώτα λεπτά, όμως, η ΑΕΚ κατάφερε και μείωσε μέχρι και στους τρεις(41-38 στο 23'). Η εικόνα του παιχνιδιού μετά το μίνι σερί της ΑΕΚ βελτιώθηκε με ένα τρίποντο του Βασίλη Χαραλαμπόπουλου και ένα εντυπωσιακό κάρφωμα του Μαλίκ Χέρστον, με την ΑΕΚ, ωστόσο, να αφήνει ανεκμετάλλευτη σε πολλές περιπτώσεις, την ολιγωρία του Παναθηναϊκού σε άμυνα και επίθεση. Έτσι ο Παναθηναϊκός κατάφερε και διατήρησε το προβάδισμά του, και μάλιστα το αύξησε στους επτά, με πέντε συνεχόμενους  πόντους του Δημήτρη Διαμαντίδη (51-44 στο 27'). Το προβάδισμα αυτό δεν διατηρήθηκε για πολύ, όμως, αφού η ΑΕΚ βρήκε απαντήσεις και ισοφάρισε. Να σημειωθεί ότι παρά την κακή εικόνα του τριφυλλιού, ο Σάσα Τζόρτζεβιτς είχε στην πεντάδα τους δύο νεαρούς παίκτες της ομάδα, Βασίλη Χαραλαμπόπουλο και Γιώργο Παπαγιάννη! Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 57-56.

Στο ξεκίνημα του τέταρτου, και τελευταίου, δεκαλέπτου, η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε και αφ' ενός ο Παναθηναϊκός έψαχνε ένα ξέσπασμα για να ξεφύγει στο σκορ παρά την κακή εικόνα του και αφ' ετέρου η ΑΕΚ προσπαθούσε να πάρει τα ηνία στο σκορ. Και το κατάφερε στο 34 με τρίποντο του Χέρστον για το 61-62. Το προβάδισμά της μάλιστα το διεύρυνε ακόμα και στους τέσσερις με γκολ φάουλ του Μιλόσεβιτς! Πλέον οι ρόλοι είχαν αλλάξει και ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που κυνηγούσε στο σκορ, καταφέρνοντας πάντως στο 37' να ισοφαρίσει με τον Φελντέιν(67-67). Οι εναλλαγές στο σκοράρισμα μέχρι το τέλος της αναμέτρησης ήταν πολλές, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο, μέχρι που η ΑΕΚ υπέπεσε σε δύο συνεχόμενα λάθη και ο Έλιοτ Γουίλιαμς με πέντε σερί πόντους έκανε το 77-71, 35 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της αναμέτρησης. Η ΑΕΚ δεν κατάφερε να ευστοχήσει με τον Μιλόσεβιτς να αστοχεί σε σουτ τριών πόντων και έτσι ο Γουίλιαμς με 1/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 78-71.

Δεκάλεπτα: 23-15, 41-32, 57-56, 78-71

Παναθηναϊκός: Χέινς, Χαραλαμπόπουλος 5, Γιάνκοβιτς 4, Φώτσης 4, Ραντούλιτσα 14, Φελντέιν 2, Διαμαντίδης 7, Γκιστ 2, Καλάθης 10, Παπαγιάννης 3, Γουίλιαμς 24, Χάντερ 4.

ΑΕΚ: Παπαντωνίου, Σάκοτα 4, Χέρστον 7, Μιλόσεβιτς 8, Γκριν 3, Μαυροκεφαλίδης 16, Κάρτερ 4, Μπράουν 5, Σαρικόπουλος 4, Κατσίβελης 5, Καλαμπόκης 9, Μαυροειδής 6.