Break στο L.A οι Blazers!

Οι Blazers ήταν... κυνικοί στο Staples Center, νίκησαν τους Clippers δίχως Paul και Griffin και βρίσκονται ένα βήμα από τα ημιτελικά της Δύσης.

Όταν χάνεις τους δυο καλύτερους παίκτες σου στην κρισιμότερη φάση της χρονιάς, στα μέσα του πρώτου γύρου των playoffs, τότε δεν μπορείς να περιμένεις πολλά. Οι Clippers ξέρουν ότι χωρίς τον Chris Paul και τον Blake Griffin είναι ομάδα περιορισμένων δυνατοτήτων, όμως το κακό γι' αυτούς είναι πως αυτό το γνωρίζουν και οι Blazers, οι οποίοι νίκησαν στο Los Angeles (108-98), έκαναν το 3-2 στη σειρά και έχουν την ευκαιρία να πάρουν την πρόκριση στα ημιτελικά της Δύσης μπροστά στο δικό τους κοινό.

Η ομάδα που είχε κίνητρο και η απογοητευμένη παρέα

Το δίδυμο των Lillard (22 πόντοι, 5/10 τρίποντα, 5 ασίστ σε 39 λεπτά) - McCollum (27 πόντοι, 9/18 σουτ, 7/8 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ σε 38 λεπτά) τράβηξε ξανά το περισσότερο κουπί, όμως εξαιρετικός ήταν -ειδικά στο πρώτο ημίχρονο- o Maurice Harkless (19 πόντοι, 10 ριμπάουντ), αλλά και ο Mason Plumlee (10 πόντοι, 15 ριμπάουντ, 4 ασίστ). Οι παγκίτες Crabbe - Henderson έδωσαν λύσεις και οι Blazers έκαναν αυτό που έπρεπε να κάνουν. Εκμεταλλεύθηκαν τα προβλήματα των αντιπάλων τους και τους κέρδισαν στο πιο κρίσιμο ματς της σειράς.

Την ίδια ώρα, ο Jamal Crawford έχανε το ένα σουτ μετά το άλλο (17 πόντοι, 6/23 προσπάθειες σε 44 λεπτά) και οι Redick (19 πόντοι, 7/17 σουτ), Rivers (13 πόντοι), Jeff Green (17 πόντοι σε 37 λεπτά) προσπαθούσαν όσο μπορούσαν. Ο DeAndre Jordan (16 πόντοι, 17 ριμπάουντ, 3 μπλοκ σε 31 λεπτά) είχε 6/11 βολές, όμως η χρονιά φαίνεται πως γλιστράει οριστικά από τα χέρια των Clippers που είναι καταπονημένοι, αλλά και τρομερά απογοητευμένοι.

Με "κυνισμό" πήραν το ματς στην τέταρτη περίοδο οι Blazers

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν νωθρά το παιχνίδι και ήταν πολύ προσεκτικές, λες και έπαιζαν σε έναν Τελικό που θα έκρινε τα πάντα. Το 18-18 της πρώτης περιόδου έδωσε τη θέση του σε έναν πιο γρήγορο ρυθμό στο δεύτερο δωδεκάλεπτο, με τον Jeff Green να κάνει καλή δουλειά για τους γηπεδούχους και τον Harkless να είναι εντυπωσιακός για τους φιλοξενούμενους που έμειναν κοντά στο σκορ (50-45), έστω κι αν χαλάρωσαν χωρίς λόγο την άμυνά τους.

Οι Blazers ήξεραν πάντως τι ήθελαν και ήξεραν πως έπρεπε να κάνουν υπομονή για να το πάρουν. Όταν ο McCollum "ζεστάθηκε" στα τέλη της τρίτης περιόδου και ο DeAndre Jordan έγινε ξαφνικά η πρώτη επιλογή στην επίθεση των Clippers, η ομάδα του Portland βρέθηκε στο +9 (62-71), πριν απαντήσουν οι γηπεδούχοι με ένα 9-0 σερί για την ισοφάριση στο τέλος της τρίτης περιόδου. Μόνο που αυτό δεν ήταν ενδεικτικό για τη συνέχεια.

Lillard και Crabbe έγραψαν το 77-90 και όταν ο ηγέτης των Blazers έβαλε από ένα τρίποντο μαζί με τον McCollum για το 86-102, η αναμέτρηση κρίθηκε οριστικά. Η ομάδα του Portland πήρε τη νίκη με τον πλέον "επαγγελματικό" τρόπο, έκανε το 3-2 και θα έχει την ευκαιρία να "καθαρίσει" τη σειρά στο γήπεδό της.

Πηγή: NBA Hellas