Οι Hornets ''άλωσαν'' το Miami

Οι Hornets πήραν σπουδαία νίκη επί των Heat στο Miami, έκαναν το 3-2 στη σειρά και πάνε για την πρόκριση στα ημιτελικά της Ανατολής!

Το φωνάζουμε εδώ και μήνες. Οι φετινοί Hornets ΔΕΝ αστειεύονται! Και το έδειξαν στο Game 5 της σειράς με τους Heat, τους οποίους νίκησαν στο Miami (90-88) για να κάνουν το 3-2 και να βρεθούν ένα βήμα μακριά από τους ημιτελικούς της Ανατολικής Περιφέρειας. Η ομάδα της Charlotte σούταρε με ποσοστό που μετά βίας ξεπέρασε το 39%, όμως ο Courtney Lee πέτυχε το κρίσιμο τρίποντο και έβαλε την παρέα του Wade με την πλάτη στον τοίχο.

Τα κρίσιμα σουτ των Lee - Batum και ο υπέροχος Wade

Ο Lee δεν ήταν σε καλή βραδιά. Έβαλε όμως το σουτ που έπρεπε να βάλει και τελείωσε τον αγώνα με 8 πόντους και 2/9 προσπάθειες. Ο Kemba Walker επίσης τα έσπασε (14 πόντοι με 4/18 σουτ, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ σε 35 λεπτά), την ώρα που ο Marvin Williams (17 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα σε 30 λεπτά) και ο Al Jefferson (14 πόντοι, 7 ριμπάουντ) έκαναν την καλύτερη και πιο αποτελεσματική δουλειά και ο Nicolas Batum ερχόταν από τον πάγκο για να βάλει δυο κρίσιμα τρίποντα (τα μοναδικά του στο παιχνίδι) στην τέταρτη περίοδο.

Την ίδια ώρα, ο Dwyane Wade πάλευε με όλες του τις δυνάμεις (25 πόντοι, 11/19 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ σε 32 λεπτά) για να κρατήσει τους Heat όρθιους, όμως πλην του Whiteside (11 πόντοι, 12 ριμπάουντ) και ίσως και του Joe Johnson (13 πόντοι, 5/8 σουτ), δεν είχε άλλο στήριγμα. Ο Luol Deng ήταν άστχος, ο Goran Dragic απογοητευτικός και η ομάδα του Miami πρέπει τώρα να κερδίσει στη Charlotte για να επιστρέψει η σειρά στο δικό της γήπεδο για το κρίσιμο Game 7. Μπορεί να το κάνει;

Ντέρμπι, ντέρμπι, ντέρμπι και τρίποντο-μαχαιριά για τους Heat

Το ξεκίνημα των Heat ήταν εντυπωσιακό. Το 8-2 στο δεύτερο λεπτό ενθουσίασε το κοινό, όμως οι Hornets δεν "μάσησαν" και όχι μόνο στάθηκαν όρθιοι, αλλά έκαναν και σπουδαία αντεπίθεση για να περάσουν μπροστά με έξι (14-20) πριν κλείσει η πρώτη περίοδος στους τρεις (25-28). Η ομάδα της Charlotte ήταν εξαιρετικά συγκεντρωμένη, ο Marvin Williams έκανε τρομερή δουλειά και η διαφορά εκτοξεύθηκε στους 12 (30-42) στα μέσα του δεύτερου δωδεκαλέπτου. Σε εκείνο το σημείο όλα έδειχναν να πηγαίνουν ανάποδα για τους Heat, με αποτέλεσμα ο Spoelstra να δώσει τη μπάλα στους Deng - Wade κι εκείνοι να τη βάλουν στο καλάθι για να μαζέψουν το σκορ (47-49) στο φινάλε του πρώτου μέρους. Ετρεξαν στον αιφνιδιασμό, που τόσο τους έχει λείψει σε αυτή τη σειρά, πέτυχαν εύκολους πόντους και επέστρεψαν μέσα σε λίγα μόλις λεπτά.

Οι γηπεδούχοι κράτησαν τον έλεγχο του αγώνα και στην τρίτη περίοδο, όμως δεν ξέφυγαν στο σκορ. Οι Hornets έμεναν κοντά και πολεμούσαν, ο Wade κι ο Whiteside έμοιαζαν αναντικατάστατοι, όμως ο Josh Richardson ήταν αυτός που έκανε με δυο τρίποντα το 69-64 στα τέλη του δωδεκαλέπτου. Η μάχη πάντως συνεχίστηκε με αμείωτη ένταση, με τον Batum να βάζει δυο μεγάλα τρίποντα στα μέσα του τέταρτου δωδεκαλέπτου και μαζί την ομάδα του μπροστά στο σκορ! Ο Wade έκανε ένα ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ block στον αιφνιδιασμό του Courtney Lee, όμως ο παίκτης των Hornets έβαλε τεράστιο σουτ από τα 7μ.25 στα 25.2" για το 88-90, που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης. Ο Walker έκοψε στη συνέχεια τον Dragic και οι "Σφήκες" πανηγύρισαν μια σπουδαία νίκη.

Πηγή: NBA Hellas